СОГБПОУ
«Вяземский политехнический техникум»
Конспект
открытого урока
по
английскому языку
в
группе Т-23
специальность
190631
Техническое
обслуживание и ремонт автомобильного транспорта
и
группе Т-24
специальность
230115
Программирование
в компьютерных системах
Преподаватель:
Гусарова Е.В.
Дата
проведения: 23 ноября 2016г.
Тема урока:
«Towns and cities» (Города)
Тип урока: комбинированный
Форма урока:
КВН
Цель урока:
обобщение и контроль изученного материала по лексической теме «Города» и
грамматической теме «Оборот there is/there are во временах группы Simple»,
формирование ключевых языковых компетенций.
Задачи урока:
Практические:
- формировать умение самостоятельно решать
элементарные коммуникативные задачи на английском языке в рамках предложенной
тематики с использованием всех видов речевой деятельности;
- развивать владение речевыми и
грамматическими образцами в рамках предложенной тематики;
- развивать умения учащихся в построении
монологических и диалогических высказываний с использованием предлогов места, оборота
there is/there are во временах группы Simple;
- совершенствовать навыки чтения вслух;
- развивать навыки понимания прочитанного
с извлечением основного содержания текста;
- развивать навыки аудирования.
Развивающие:
- развивать логическое мышление, внимание,
память;
- развивать познавательные и языковые
способности;
- развивать навыки межличностного общения;
- развивать навыки самоконтроля и контроля
деятельности других участников.
Воспитательные:
- воспитывать интерес к изучению
иностранного языка;
- формировать умения слушать, понимать
речь других;
- формировать умения коллективно решать
поставленные задачи;
- развивать умение устанавливать связь
между целью учебной деятельности, её мотивом и результатами учения.
Необходимое техническое оборудование:
ноутбук учителя, доска.
Наглядные пособия и раздаточный материал:
фотографии с изображением городов (Москва, Санкт-Петербург, Вязьма, Смоленск,
Гагарин, Красноярск), плакаты с оборотом there is/
there are во временах группы Simple,
карточки с грамматическими заданиями, карточки с текстами, картинка с
изображением комнаты, перфокарты, два набора фломастеров или цветных
карандашей.
План урока.
1. Начало
урока – оргмомент: вступительное слово преподавателя.
2. Объяснение
правил игры. Представление членов жюри.
3. Конкурс
№1 «Представление команд».
Капитан и другие игроки
представляют свою команду, её эмблему, девиз.
4. Конкурс
№2 «Слова».
Каждому игроку выдаются
карточки с английскими и русскими словами (по 10 английских и русских слов).
Карточки с английскими словами пронумерованы от 1 до 10. Необходимо подобрать к
каждому английскому слову соответствующий перевод. Карточки следует сложить в
два столбика: слева английские слова (начиная с карточки под номером один),
справа русский перевод. Эти карточки следует изготовить из открыток с
изображением городов. На чистой стороне открытки следует расчертить таблицу,
заполнить её английскими словами и соответствующим русским переводом, а затем
разрезать таблицу на отдельные ячейки. Правильность выполнения задания
проверяется путём переворачивания сложенной таблицы на сторону с изображением
города, если картинка сложена правильно, то перевод к английским словам
подобран правильно.
Пример карточки:
5. Конкурс
№3
«Площадь» (аудирование).
Каждой команде выдаётся
лист и набор фломастеров или карандашей. Преподаватель предлагает обеим
командам прослушать рассказ о площади, который преподаватель составляет заранее
по подобранной картинке, слайду на компьютере или нарисованной схеме. Изображение
площади командам не показывается. Рассказ читается дважды. Задача команд
прослушать рассказ и схематично изобразить эту площадь. Во время прослушивания
рассказа можно делать пометки, но обсуждать ничего нельзя. После составления
схемы командам предлагается описать получившуюся площадь. Правильность
выполнения задания проверяется путём сравнения получившихся схем с оригинальным
изображением площади.
6. Конкурс
№4
«Выразительное чтение».
Каждой команде даётся
текст о городе. Без подготовки каждый игрок команды должен прочитать свой
отрывок и перевести его.
7. Конкурс
№5 «Вопросы».
Команды получают карточки
с вопросами о Москве и Вязьме. Они переводят вопросы на английский язык, затем
каждый игрок задаёт вопрос сопернику. Соперник отвечает. Задавать вопросы
одному и тому же человеку нельзя. Затем команды меняются ролями.
8. Конкурс
№6 «Грамматический».
Обе команды получают по
три карточки с грамматическими заданиями. На первой карточке написаны слова по
теме, в словах пропущены буквы. На второй
карточке
в
пропуски
нужно
вставить
there
is, there are, there was, there were, there will be. На
третьей карточке написаны английские предложения, в каждом предложении допущена
одна грамматическая ошибка, которую нужно исправить. За каждую карточку
присуждается балл за правильное выполнение.
9. Конкурс
№7 «Конкурс капитанов».
Капитаны по жребию тянут
название города, о котором они должны рассказать как можно больше предложений в
течение трёх минут. Задание выполняется без подготовки по очереди. (Города:
Вязьма, Москва, Санкт-Петербург).
10. Конкурс
№8 «Загадки о городах».
Каждая команда по очереди
слушает рассказ-загадку об одном из городов России на английском языке.
Студенты должны прослушать рассказ и назвать город. На доске крепятся названия
городов и фотографии (Москва, Санкт-Петербург, Красноярск, Вязьма, Гагарин).
Каждой команде читается по два рассказа.
11. Конкурс
№9 «Тест по чтению».
Игрокам обеих команд
даётся текст о Красноярске и карточка с вопросами по тексту с тремя вариантами
ответов к каждому вопросу. Нужно выбрать правильный вариант ответа. Карточки
даются каждому игроку.
12. Конкурс
№10 «Мой город в будущем».
Это конкурс – домашнее
задание. Он готовится студентами заранее. Студенты составляют рассказ о Вязьме
в будущем. Этот рассказ иллюстрируется слайдами на компьютере. Каждый игрок
команды обязательно принимает участие в рассказе.
13. Конкурс
№11 «Составь предложение».
Каждой команде выдаётся
набор карточек. На каждой карточке написано английское слово. Из карточек надо
составить предложение. Побеждает команда, которая быстрее правильно составит
предложение.
14. Подведение
итогов. Объявление общего счёта и команды-победителя.
15. Заключительное
слово учителя и награждение команд.
Примечание: можно
подводить промежуточные итоги после каждых 2-3 конкурсов.
Правила игры:
- в конкурсе принимают
участие две команды;
- команды отвечают по
очереди;
- 1 балл присуждается
команде, выполнившей правильно задание;
- 0,5 балла присуждается
команде, допустившей несколько грамматических ошибок, но выполнившей задание
правильно по смыслу;
- 0 баллов получает
команда, выполнившая задание неправильно;
- в конкурсах принимает
участие вся команда, причём в течение игры должны отвечать все члены команды,
за пассивное участие кого-либо из команды ей начисляются штрафные баллы (минус
1 балл за каждого пассивного участника).
Содержание
урока.
1. Оргмомент:
вступительное слово преподавателя.(1 минута)
Teacher: Good
morning, everybody. I am glad to see you. I see you are fine. The topic of our
lesson is “Towns and cities”. We shall review the material on this topic,
besides we shall train such grammar material as the structure “there is/there
are” in Simple Tenses. So let’s start.
2. Объяснение
правил игры. Представление членов жюри. (2 минуты)
Teacher: Today
we are going to have a merry race. So listen to the rules of the game. Two
teams will take part in it. The team will get a point if it answers correctly
without grammar mistakes. The team will get half a point if it answers
correctly by sense but with some grammar mistakes. The team will get no point
if the answer is wrong. Every member of the team must take active part in every
race. If there are passive members in the team, at the end of the whole race
the team will lose one point for every passive player. Now let me introduce our
jury… Now let’s start our race.
3. Конкурс
№1 «Представление команд». (5 минут)
Teacher: The
first race is “Representation”. You must represent your teams. So you are
welcome.
Students: Представляют
команды.
Teacher: Now,
jury, give the points, please.
4. Конкурс
№2 «Слова». (5
минут)
Teacher: The
second race is “Words”. The players of both teams will get cards with English
and Russian words. You must find the Russian translation for every English word
and match the pairs. You have five minutes to do the task.
Card 1.
1) capital
|
столица
|
2) city
|
город
(большой)
|
3) historical
|
исторический
|
4) town
|
город
(маленький)
|
5) architectural
|
архитектурный
|
6) monument
|
памятник
|
7) street
|
улица
|
8) square
|
площадь
|
9) skyscraper
|
небоскрёб
|
10) to be situated
|
располагаться
|
Card 2.
1) cathedral
|
собор
|
2) palace
|
дворец
|
3) outstanding
|
выдающийся
|
4) fortress
|
крепость
|
5) ensemble
|
ансамбль
|
6) tower
|
башня
|
7) centre
|
центр
|
8) cultural
|
культурный
|
9) theatre
|
театр
|
10) scientific
|
научный
|
Card 3.
1) industrial
|
промышленный
|
2) library
|
библиотека
|
3) museum
|
музей
|
4) university
|
университет
|
5) to be proud of
|
гордиться
|
6) cinema
|
кинотеатр
|
7) to visit
|
посещать
|
8) stadium
|
стадион
|
9) swimming pool
|
бассейн
|
10) plant
|
завод
|
Card 4.
1) factory
|
фабрика
|
2) to be founded
|
быть
основанным
|
3) to be famous for
|
быть
знаменитым
|
4) to build
|
строить
|
5) church
|
церковь
|
6) to produce
|
производить
|
7) central
|
центральный
|
8) sport ground
|
спортивная
площадка
|
9) park
|
парк
|
10) garden
|
сад
|
Card 5.
1) fountain
|
фонтан
|
2) entertainment
|
развлечение
|
3) bridge
|
мост
|
4) attraction
|
аттракцион
|
5) aquapark
|
аквапарк
|
6) economic
|
экономический
|
7) school
|
школа
|
8) airport
|
аэропорт
|
9) technical school
|
техникум
|
10) railway station
|
железнодорожный
вокзал
|
Students: Студенты
составляют карточки.
Teacher: Now turn over
your cards. If you see the picture of a city, your answer is correct. Now,
jury, give the points, please.
5. Конкурс №3 «Площадь» (10 минут)
Teacher: The third race is “Square”. Every
team will get a sheet of paper and coloured pencils. You will listen to the
text about a square. You will listen to the text twice. While listening, you
can make some notes but don’t speak. After you finish your scheme, you must
tell the story about the square using your scheme. Every player must take part
in this work. You will have 5 minutes to draw your scheme and compose the story
after I finish reading the text. Now listen to the text.
Примерный рассказ:
There is a monument in the centre of the
square. There is a university behind the monument. There are some trees between
the university and the monument. There is a theatre to the right of the
university. There is a café to the left of the university. There is a school
next to the café. There is a park with fountains in front of the monument.
Students: Студенты слушают
текст, рисуют схему и составляют рассказ. Затем каждый игрок принимает участие в изложении рассказа.
Teacher: Now let’s compare your schemes and
stories with the original. Now, jury, give the points, please.
6. Конкурс №4.
«Выразительное чтение» (10 минут)
Teacher: The fourth race is
“Reading”. Every team will get a text about a city. Every player must
read 5 sentences and translate them without preparation
Text 1.
Vyazma.
1) Vyazma is a small
town.
2) It is situated in
the centre of the European part of our country.
3) Vyazma always
played an important role in the economic and political life of Russia.
4) Vyazma was founded
in 1239 (twelve thirty nine).
5) There are Soviet
and Efremov squares in the centre of Vyazma.
6) Holiday demonstrations
fnd meetings take place there.
7) There are ten
secondary schools in Vyazma.
8) There are some
technical schools in Vyazma.
9) There is one
institute in Vyazma.
10) There are many
plants and factories in Vyazma.
11) More than 60000
(sixty thousand) people live and work in our town.
12) People can have a
rest at the people’s theatre, at the Palace of culture and in the town park.
13) People can go in
for sports in Vyazma.
14) There is a
swimming pool, two stadiums and some gyms in our town.
15) Vyazma is an
ancient town.
16) There are many
places of interest in our town.
17) There are some old
churches in Vyasma.
18) The most beautiful
are the church of Audigitria and the Troitsky Cathedral.
19) The monuments to
the Heroes of the 1812 war, to general Efremov, to Bauman solders remind of the
heroic past of our town.
20) There are
monuments to Lenin, Marx and admiral Nakhiov in the centre of Vyasma.
21) Vyasma is an
attractive town for tourists.
22) There are green
streets and gardens there.
23) There are many
cafes, hotels and shops in Vyazma.
24) There is an
entertianment park and two museums in Vyasma.
25) Vyazma is a nice
and cosy town.
Text 2.
Moscow.
1) Moscow is the
capital of Russia.
2) It is a big and
beautiful city.
3) Moscow was founded
in 1147 (eleven forty seven) by Yuri Dolgoruky.
4) It stands on the
Moskva river.
5) More than 10
million people live in Moscow.
6) Moscow is famous
for its historical and architectural monuments.
7) For example, you
can see the monuments to the great Russian poet Alexander Pushkin and the first
Russian printer Ivan Fedorov.
8) A lot of tourists
come to see these monuments.
9) Red Square is the
central square in Moscow.
10) The heart of
Moscow is the Kremlin.
11) Moscow is a
scientific and cultural centre.
12) Moscow has a lot
of cinemas, clubs, concert halls, theatres.
13) The Bolshoi
Theatre is one of the most famous theatres in the world.
14) There are a lot of
stadiums, swimming pools, courts and sport grounds in Moscow.
15) Moscow is an
industrial centre.
16) There are a lot of
plants and factories in Moscow.
17) There are a lot of
schools, institutes and universities in Moscow.
18) The State Moscow
University is the most famous and prestigeous university in Russia.
19) It was founded in
1755 (seventeen fifty five) by Mikhail Lomonosov.
20) Moscow is a very
big city and its transport must be comfortable and fast.
21) You can see a lot
of cars, busses, trams and trolleybuses in Moscow.
22) There is metro in
Moscow.
23) It is very
beautiful and convenient.
24) There are more
than 200 (two hundred) stations in Moscow metro.
25) There are some
airports around Moscow.
Teacher: Now, jury, give
the points, please.
7. Конкурс
№5 «Вопросы».
(13 минут)
Teacher: The
fifth race is “Questions”. Each team will get a card with questions about Moscow
and Vyazma. You will have 5 minutes to translate the questions. Then every
player will ask one member of the opposite team a question which the opponent
must answer at once. Then the other team does
the same.
Card 1.
Translate the questions
about Moscow.
|
Правильный
перевод.
|
1. Москва
столица России?
|
1. Is Moscow the capital of Russia?
|
2. Москва молодой
или старый город?
|
2. Is Moscow a young or an old city?
|
3. В Москве
много архитектурных памятников?
|
3. Are there many historical monuments
in Moscow?
|
4. Что
находится в центре Москвы?
|
4. What is there in the centre of
Moscow?
|
5. Какие
достопримечательности есть в Москве?
|
5. What places of interest are there in
Moscow?
|
Card 2.
Translate the
questions about Vyazma.
|
Правильный перевод.
|
1. Вязьма твой родной город?
|
8. Is Vyazma your
native town?
|
9. Вязьма
большой или маленький город?
|
2. Is Vyazma a big or a small town?
|
10. В Вязьме много
парков?
|
3. Are there many parks in Vyazma?
|
11. Сколько школ в
Вязьме?
|
4. How many schools are there in
Vyazma?
|
12. Какие исторические
памятники есть в Вязьме?
|
5. What historical monuments are there
in Vyazma?
|
Teacher: Your time is
over. Let’s ask and answer the questions.
Students: студенты
переводят вопросы и поочерёдно задают их соперникам, соперники отвечают, потом
меняются ролями.
Teacher: Now, jury, give the points,
please.
8. Конкурс №6 «Грамматический» (6 минут)
Teacher: The sixth race is
“Grammar”. Both teams will get three cards. On the first card you will see some
words with blanks in them. You must write down missing letters. On the second
card you will see 5 sentences with blanks in them. You must fill in the
following constructions: there is, there are, there was, there were, there will
be. On the third card there are five sentences with one grammar mistake in each
sentence. You must find and correct this mistake. You have 6 minutes to do the
task.
Карточки для
первой команды.
Card 1.
Вставьте пропущенные
буквы.
Sq—are, architect—ral, sci—ntific,
fo—tress, en—emble, c—urch, centr—l, bu—ld, to—n, sport gr—und.
Card 2.
Вставьте there is, there
are, there was, there were, there will be.
1). ------- two chairs in the room.
2). ------- a new theatre in our city next
year.
3). ------- twenty pupils in our class
last year.
4). ------- one mistake in my test
yesterday.
5). ------- a lamp and many books on the
table.
Card 3.
Исправьте ошибки в
предложениях. В каждом предложении одна ошибка.
1). There is five good students in our
group.
2). There shall be a good park in our city
next year.
3). There were three mistakes in your
dictation yesterday?
4). Are there on my table English books?
5). There was a theatre near not my house
last year.
Карточки для второй
команды.
Card 1.
Вставьте пропущенные
буквы.
Pal—ce, produ—e, c—ltural, t—eatre,
sk—scraper, fa—tory, ind—strial, founta—n, ente—tainment, attrac—ion.
Card 2.
Вставьте there is, there
are, there was, there were, there will be.
1). -------- a computer in my room next
week.
2). -------- many flowers in the garden.
3). --------- an institute in our town
some years ago.
4). --------- ten magazines on the shelf.
5). --------- a new cinema in our city
next year.
Card 3.
Исправьте ошибки в
предложениях. В каждом предложении одна ошибка.
1). There are a book and an exercise-book
on the table.
2). There were pictures no in our
text-book.
3). There shall be ten boys in your class
next year.
4). When there will be a new cinema near
your house?
5). Is there many tables in your
class-room?
Students: выполняют работу.
Teacher: Now, jury, give the points,
please.
9. Конкурс №7 «Конкурс капитанов» (6 минут)
Teacher: The seventh race is “The captains’
race”. The captains choose a city and tell as many sentences as they can about
it during three minutes.
Teacher: Now, jury, give the points for two
races, please.
10. Конкурс №8
«Загадки о городах» (аудирование) (6минут) (На доске крепятся
фотографии Москвы, Санкт-Петербурга, Красноярска, Смоленска, Вязьмы, Гагарина).
Teacher: The eighth race is
“Puzzles”. Both teams will hear two stories about cities. The
names of the cities are on the blackboard. You must call the name of the city.
Text 1. (for the
first team) (Moscow)
It is the main city of our
country. It is situated on the river which has the same name as the city. This
city is in the centre of the European part of our country. It was founded in
1147 by Yuri Dolgoruky. It is the cultural and economic centre of Russia. It
has a lot of universities, museums, cinemas and theatres. In the centre of it
thereis Red Square with The Kremlin and St. Basil’s Cathedral.
Text 2. (for the
first team) (Gagarin)
This town is not far from our
town. It is between Vyazma and Moscow. It is not very large. In this town there
is a museum where we can see photos and documents about the first cosmonaut of
the world. In this town there is a monument to the first cosmonaut. Near this
town there is a village in which he was born. The name of the village is
Klushino. The first name of this town is Gzatsk. And now it has the other name
– the name of the first cosmonaut of the world.
Text 1. (for the
second team) (St.-Petersburg)
This city was founded in 1703
by Russian tsar Peter the first. Now it is a very large and beautiful city. In
this city there are many beautiful squares, parks and streets. The central
square is Dvortsovaya Square. The most beautiful street is Nevsky Prospect. In
this city there are many interesting buildings, for example, the Winter Palace,
the Kazansky Cathedral, the Smolny. In this city there are many monuments. One
of them is the monument to the Russian tsar Peter the First. This is a hero
city. During the blockade of 1941-1942 years people stood heroically against
fascists.
Text 2. (for the
second team) (Smolensk)
It is the centre of the region
in the European part of our country. It is one of the oldest Russian cities. It
is 11 centuries old. It has rich history. For example, the heroic defense of
this city in 1941 broke the fascist plans of “Blitzkrieg” on the Moscow
direction. This city was liberated from fascists in September of 1943. In 1995
this city got the title of Hero City. It is a modern city. The centre of this
city is Lenin Square. There are many architectural and historical monuments,
for example, the monument to Field-Marshal Kutuzov and others. It is on the
river the Dnieper.
Студенты слушают рассказы и называют города.
Teacher: Now, jury, give the points,
please.
11. Конкурс
№9 «Тест по чтению» (6 минут)
Teacher: The
ninth race is “A test in reading”. All players of both teams will get a
text about Krasnoyarsk and a card with questions about the text and three
variants of answers to each question. You must read the text and choose the
right answer. You have 6 minutes to do the task.
Text.
Krasnoyarsk.
Krasnoyarsk is a big city. It is in
Siberia on the river Yenissei. It is an old city. Krasnoyarsk is 388 years old.
One million people live in Krasnoyarsk. In Krasnoyarsk there are many long and
beautiful streets, for example Lenin Street, Karl Marx Street, Svobodni
Prospect, Students Street and others. The central street is Krasnoyarsky
Rabochy. It is very long. In Krsnoyarsk there are some large squares, for
example Predmostnaya Square, Red Square (as in Moscow). In the centre of the
city there is Revolution Square. It is a very large and beautiful square. Here
there are many flowers in summer.
In Krasnoyarsk there are modern buildings,
for example, the river station on the Yenissei, the City Soviet, the Hotel
Krasnoyarsk. It is the biggest hotel. Near the hotel there is the Opera
theatre. There are many nice fountains in front of the theatre. In Krasnoyarsk
there is the memorial to the heroes of the Great Patriotic War 1941-1945.
1) Where is
Krasnoyarsk?
|
A near
Smolensk
B in Siberia
C on the
river Volga
|
2) How old is Krasnoyarsk?
|
A 350 years
old
B 378 years
old
C 388 years
old
|
3) How many people
live in Krasnoyarsk?
|
A 600
thousand
B 1 million
C 3 million
|
4) What is there in
the centre of Krasnoyarsk?
|
A
Predmostnaya Square
B Red Square
C Revolution
Square
|
5) What is the
central street?
|
A Krasnoyarsky
Rabochy
B Lenin
Street
C Karl Marx
Street
|
6) What is there
near the hotel Krasnoyarsk?
|
A the post
office
B the cinema
C the opera
theatre
|
12. Конкурс
№10 «Мой город в будущем» (домашнее задание) (15 минут)
Teacher: The
tenth race is “My town in future”. The teams prepared this task at home. You
were asked to make a presentation on the topic “My town in future”. You also
prepared a story about your town in future. Now you will represent your
projects and every player must take part in it. Let’s start.
Students:
Представляют проекты по теме «Мой город в будущем».
Teacher: Now, jury, give the points,
please.
13. Конкурс
№11 «Составь предложение» (1 минута)
Teacher: The
last race is “Make up a sentence”. Both teams will get cards with words on
them. You must make up a sentence from these cards.
This
|
is
|
the
|
end
|
of
|
the
|
lesson.
|
14. Teacher:
It was our last race. Now, jury, give the total score and call the winners,
please.
Жюри подводит итоги конкурса
и объявляет победителей (3 минуты).
15. Teacher:
Let’s
sum up our activity today. Thank you for the lesson. You were very active today
and showed good results. Was our lesson interesting? I hope you enjoyed our
lesson. You will have no homework for the next lesson. The lesson is over. Good
bye.
(1минута)