Инфоурок Иностранные языки КонспектыКонспект открытого урока в 6 классе на тему "Как быть здоровым"

Конспект открытого урока в 6 классе на тему "Как быть здоровым"

Скачать материал

План-конспект открытого урока.

Предмет: английский язык

Класс:

Дата: 18.02.2014

Тема урока: Как быть здоровым.

Учитель: Галкина Наталия Юрьевна

 

Цели урока:

1)      развитие умения говорения (монологическая и диалогическая речь)

2)      развитие умения аудирования

3)      формирование лексико-грамматических навыков

4)      поддержание мотивации к изучению английского языка

5)      развитие мышления и познавательного интереса учащихся

 

Задачи урока:

1)      организовать монологическое высказывание по ситуации «Му favourite food»

2)      организовать беседу по ситуации «How healthy is your friend»

3)      выполнить задание на понимание звучащего текста (интервью)

4)      осуществить контроль лексики и грамматики по изучаемой теме в форме игры «Who wants to be a millionaire

 

Оснащение урока: ноутбуки, презентации, колонки.

 

                                                                    Ход урока.

1.      Организационный момент.

Teacher: Good afternoon, boys and girls.

Pupils: Good afternoon, teacher.

Teacher: I’m glad to see you.

Pupils: I’m glad to see you too

Teacher: How are you today?

Pupils: I’m fine, thank you. And you?

Teacher: So am I. Thanks. Sit down, please, and let’s start our lesson. Tell me please who is absent today.

Pupil 1: Аносова, Малашенкова and Кадовбенко are absent today.

Teacher: OK. I see. Today we are going to talk about healthy and unhealthy food, about our lifestyle and we are going to repeat the vocabulary and grammar while playing a game.

 

2.      Фонетическая зарядка.

Teacher: Now, look at the screen, listen and repeat the rhyme:

Jake’s got a headache.

Jake’s got flu.

Jake’s got a temperature

And stomachache too.

He can’t go out.

He can’t go to school.

He can’t do his homework.

And he thinks it’s cool.

(Ученики хором проговаривают рифмовку)

Teacher: Good for you!

 

3.      Речевая зарядка.

Teacher: Look at the screen. You can see the table that shows you how healthy you are. I want you to study it and give advice to yourselves. (На экране компьютера таблица, см.ниже).

Mon

Tues

Wed

Thurs

Fri

Sat

Sun

Total

We do sport/ exercises (times)

6

5

7

9

9

5

8

49

We go for a walk (times)

10

11

10

11

14

12

22

90

We watch TV (hours)

7,5

12,5

10,5

12,5

13,5

9

12,5

78

We sleep (hours)

89

95

88

98

88

97

100

655

We play computer games (hours)

13

11

12,5

9,5

15

14,5

18

93,5

We eat fresh fruit and vegetables (times)

18

23

21

20

19

28

22

151

We eat cakes and sweets (times)

12

11

18

15

18

13

18

105

 

Pupils:

-          We should do some sport more often.

-          We shouldn’t eat a lot of sweets.

-          We shouldn’t play computer games every day.

-          We should watch TV only 3 hours a week.

 

4.      Этап развития монологической речи.

Teacher: Look at the screen and tell me about your favourite food. Tell me if it’s healthy or unhealthy.

Pupil1: My favourite food is crisps, cola, hot dogs, cakes and chocolate. I think my favourite food is unhealthy.

Pupil 2: My favourite food is fruit and vegetables. I also like yogurt and fish. I think this food is healthy and help me to keep fit.

(Все учащиеся высказываются по ситуации о любимой еде).

Teacher: ОК. I see you have different tastes, but you don’t really know which food is good for you and which is not. Let’s find it out.

 

5.      Этап развития умения аудирования.

Teacher: You are going to listen to the radio programme and complete the table with the missing words that you can see below the table.

 

Keep you healthy

Give you energy

Help you to grow and make you strong

Empty food

cereals

pasta

cheese

fish

cola

crisps, eggs, meat, nuts, bread, vegetables, sweet, fruit

Ученики  слушаю запись текста интервью в магазине и заполняют таблицу, которую видят на экране компьютера (см. выше). Затем проверяют свои ответы: при нажатии на клавишу пробел или по щелчку мыши слова распределяются по таблице.

 

Teacher: Now we are going to listen to this interview again and you will decide which of the statements you see on the screen now is true and which one is false.

      All foods are good for you. (F)

      Vitamins and minerals help you to keep healthy. (T)

      Fruit and vegetables are full of sugar and fat. (F)

      Sweets, crisps and cola keep you healthy. (F)

      You should eat a variety of foods to stay healthy and grow big and strong. (T)

 

Учащиеся слушают запись второй раз и дают свои ответы. Для самопроверки они нажимают на клавишу пробел или щелкают левой кнопкой мыши, после чего предложения меняют цвет с черного на зеленый, если утверждение  верно, и с черного на красный, если утверждение неверно.

 

 

6.      Этап развития диалогической речи.

Teacher: Now, ask your friend the questions from the table you can see on the screen. The give him or her piece of advice.

 

Do/Did you...?

Yes /No

1 have breakfast yesterday

2 have breakfast every day

3 eat fresh fruit and vegetables once a day

4 eat cakes and sweets three times a day

5 drink cola many times a week

6 eat late yesterday evening

7 clean your teeth twice a day

8 do your exercises yesterday

9 do some sport every week

10 play computer games for more than one hour a day

11 watch TV late at night

12 go to bed late

 

Учащиеся задают друг другу вопросы, после чего, дают друг другу советы.

 

 

7.      Этап повторения и обобщения изученного лексико-грамматического материала.

Teacher: Now you are going to play the game «Who wants to be a millionaire?». The rules are simple. You have 15 questions with multiple choices. You have 3 things to help you: 50/50, calling you friend (it means me) and asking the audience (your classmates). Use each help only once. You can start right now. Good luck.

Учащиеся отвечают на вопросы викторины:

1.      You can’t eat sweets when you have:


A: toothache

B: back ache

C: a cold

D: a temperature


2.      Mike can’t speak because he has:


A: a sore throat

B: a cold

C: a headache

D: stomachache


3.      When your arm is broken you should:


A: keep warm

B: take tablets

C: drink hot milk

D: have an X-ray


4.      Finish: eat-ate-...


A: ate

B: beat

C: eaten

D: bitten


5.      When this dangerous attacks you, you get ill at once.


A: a cold

B: flu

C: a cough

D: a burn


6.      If you have a small cut:


A: drink baking soda

B: drink tea with lemon

C: put a plaster on it

D: call a doctor


7.      If your pet has a broken leg, you should:


A: play with it

B: clean its cage

C: take it to the vet

D: feed it well


8.      Finish: catch-…-…


A: catch-catch

B: caught-caught

C: catch-caught

D: caught-catch


9.      Which food keep you healthy?


A: cola

B: chocolate

C: fruit

D: hot dog


10.  Which food is empty?


A: crisps

B: cheese

C: meat

D: fish


11.  Bread...


A: keeps you healthy

B: makes you strong

C: gives you energy

D: is unhealthy food


12.  Eggs...


A: are bad for your health

B: keep you healthy

C: give you energy

D: help you to grow


13.  An apple a day...


A: is OK

B: keeps the doctor away

C: keeps the vet away

D: is not OK


14.  Два раза в неделю.


A: three times a week

B: once a week

C: twice a week

D: many times a week


15.  Здоровье дороже богатства.


A: Health is better than wealth                   

B: Prevention is better than cure

C: Hunger is the best sauce

D: Gluttory kills more than a sword


Teacher: So, those who have won the game are given 5. Congratulations! And those who couldn’t play the game so well are given 4.

8.      Домашнее задание.

Teacher: Your hometask for the next lesson must be done in workbooks on page 61. Open your diaries and write it down, please.

 

9.      Подведение итогов урока.

Teacher: Tell me please if you liked our lesson.

Pupil1: Yes, it was interesting and fun.

Pupil 2: And it was informative.

Teacher: I’m happy to hear it. Did you like working on computers?

Pupils: Yes, we did.

Teacher: OK, I hope you’ve learnt a lot of new things in our lesson about healthy and unhealthy food. Now the lesson is over. You may be free. Goodbye.

Pupils: Goodbye.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект открытого урока в 6 классе на тему "Как быть здоровым""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель службы приёма заявок

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
