Сабақ: Азот
және оның оксидтері. Аммиак. Аммоний тұздары
|
Мектеп: Қоғалытүбек
НЖББМ
|
Күні: 22.11.2016ж
|
Мұғалімнің
есімі: Султашова
Ж.К.
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
негізделген оқу мақсаттары:
|
Азот және
оның қосылыстарының ерекшеліктері туралы түсінік қалыптастыру
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқулылар:
Азот
және оның қосылыстарының ерекшеліктерін біліп түсінеді.
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
Азот
және оның қосылыстары бойынша теңдеулер жаза алады.
|
Кейбір
оқушылар:
Азот
және оның қосылыстарын салыстырып қарытындылайды.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар
азот және оның қосылыстарын ажыратып, тапсырмалар орындай алады
|
Негізгі
сөздер мен сөз тіркестері: үш еселі байланыс, аммиак, мүсәтір
спирті, нитрит, нитрат
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Талқылауға
арналған сұрақтар:
Азот
және оның қосылыстары маңызды ма?
Не
себепті …. деп ойлайсыз?
|
Алдыңғы
оқу
|
Күкірт
қышқылы және оның тұздары
|
Дереккөздер,
құрал-жабдықтар
|
Химия:
Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық.
Әдістемелік
нұсқау. Маркер, қарындаш, плакаттар, слайдтар. 9-сынып электронды оқулық.
|
Сабақтың
барысы
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
3 мин
«Санадағы
кинофильм»
6 мин
|
Сыныпта жағымды психологиялық
ахуалтуғызу.
Қызыл, сары, жасыл түстерді
таңдату арқылы топтастыру
«Күкірт
қышқылының басынан өткендері» ертегісі
|
Ойларын жинақтап, сабаққа
кіріседі.
Топтасады
Оқушылар
орындарында отырып, көздерін жұмып отырады. Мұғалім өткен тақырыптар бойынша
ертегіні баяндауды бастайды, тоқтаған жерден оқушылар жалғастырады.
|
Тұсаукесер
|
«Бұл қай
элемент?» жұмбақ шешу
1 мин
|
Бірінші буыным көп емес, екінші буыным тілсіз жау
деген мағынада, мен кіммін?
|
Қойылған
жұмбаққа жауап беру арқылы жаңа тақырыпқа кіріспе жасалады.
|
Негізгі бөлім
|
«ТВ шоу»
әдісі
20 мин
|
«Айтуға оңай»
бағдарламасы
«Азот және оның қосылыстары»
Мамандар: химик, геолог, географ, биолог, агроном,
дәрігер, тарихшы, физик, журналаист
«Химиялық
бата» (бағдарламаны аяқтауға арналған)
Ал, балалар
кәнекей
Қолдарыңды
жая ғой,
Ақ батамды
ала ғой
Жаратқан
Алла сендерге
Оттектің
қуатын берсін!
Фосфордың
жарығын берсін
Азоттың
өміршеңдігін берсін,
Полонийдің
ыстық жүрегін берсін,
Висмуттай
ақ, сурьмадай пәк болыңдар.
Алтындарың
көп болсын,
Радиоактивтілік
жоқ болсын,
Барлық
элементтердің энергиясын беріп,
Ақылды
ұл-қыз болып өсулеріңді
Құдай
қолдасын. Әумин!
|
Оқушылар ролдік ойындарды ойнау
арқылы әр түрлі мамандық иелері болып, жаңа тақырыпты талқылайды.
|
Қорытынды
|
Сәйкестікті
тап», «Тест», «Кім жылдам?», әдісі арқылы сабақты қорытындылау.5 мин
1 мин
1 мин
1 мин
|
Сабақты
қорытындылау.
Рефлексия:
«Чемодан,
еттартқыш, себет»
Критериалды
бағалау
Үйге
тапсырма §17-18
|
Оқушылар сұраққа толық жауап беріп, есептерді шығару
арқылы жаңа тақырыпқа бекіту жасайды
Оқушылар
сабақта алған білім саралап, қорытындылайды.
|
|
|
|
|
|
|