Инфоурок Химия КонспектыКонспект по химии на тему "Күкірт және оның қосылыстары" (9 класс)

Конспект по химии на тему "Күкірт және оның қосылыстары" (9 класс)

Скачать материал

Сабақ: Күкірт және оның қосылыстары

Мектеп: Қоғалытүбек  НЖББМ

Күні:  11.11.2016ж

Мұғалімнің есімі: Султашова Ж.К.

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары:

Күкірт және оның қосылыстарының ерекшеліктері туралы түсінік қалыптастыру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқулылар:

Күкірт және оның қосылыстарының ерекшеліктерін біліп түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Күкірт және оның қосылыстары бойынша теңдеулер жаза алады.

Кейбір оқушылар:

Күкірт және оның қосылыстарын салыстырып қарытындылайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар күкірт және оның қосылыстарын ажыратып, тапсырмалар орындай алады

Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: күкірт, күкірт оксидтері, гипс, мирабилит, купорос, сульфид, гидросульфид, сульфит

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Күкірт және оның қосылыстарының ажырата білу керек пе?

Не себепті …. деп ойлайсыз?

Алдыңғы оқу

Бейметалдар және олардың қосылыстары

Дереккөздер, құрал-жабдықтар

Химия: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық.

Әдістемелік нұсқау. Слайдтар.  9-сынып электронды оқулық.

Сабақтың барысы

Тапсырма

Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Тренинг

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

«Кім шапшаң?» ойынын пайдалану арқылы сұрақ жауап сәтін өткізу.

 7 мин

Психологиялық дайындық өткізу. Бейметалл атаулары аталады, олардың агрегаттық күйіне қатты болса қолдарын көтереді, сұйық болса қолдарын алға созады, ал газ болса қолдарын жаңға созады. Қатты, сұйық және газ сөздерін кезектесе айтып, топтарға бөлінеді.

 Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты  диалогқа түсіру. Өткен тақырып арналған қайталау сұрақтар жасалады.

Жаттығу арқылы ойларын жинақтап, сабаққа кіріседі.

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалім берген тапсырманы орындау Барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмалар беріліп, әр топ өз білгендерін сыни ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді

Тұсаукесер

«Бұл қай элемент?» жұмбақ шешу

3 мин

Бұл элемент табиғатта бос күйінде және қосылыс түрінде кездесетіндіктен адамзатқа ерте кезден белгілі. Ертедегі адамдар бұл зат жану кезінде  тылсым күштерді  айдау қабілеті бар деп есептеген. Библийде  бұл заттың күнақарлардың  тазаруына септігін тигізеді деген ұғым қалыптаскан.Бұл затка деген сұраныс құрамына осы элемент кіретін жарылғыш зат қара порохты ойлап тапканнан кейін арта бастаған.   Византийлықтар  673 жылы Константинопольды  қорғау кезінде қарсыластарының  флотын грек отымен өртеген. Грек отының  кұрамында осы белгісіз зат  және селитра, шайыр болған және бұдан пайда болган өртті сумен сөндіру мүмкін емес болган. Осы кезден бастап бұл зат әскери мақсатта қолданыс тапкан.   Ерте кезде ата бабаларымыз ескі үйді, жас  сәбидің бесігін осы затты жағып түтеткен яғни жын- шайтаннан аластаткан. Бұл элемент «Химиктер» қаласының  Менделеев  көшесінің  32 үйінің  6 подьезінің  III қабатының

16 пәтерінде тұрады. Бұл қай элемент?

Қойылған жұмбаққа жауап беру арқылы жаңа тақырыпқа кіріспе жасалады.

Негізгі бөлім

«Күкірт және оның қосылыстары»  Постермен  жаңа тақырыпты қорғау.

10 мин

 

 

 

 

«Балапандар биі» атты сергіту жаттығуын жасау

2 мин

«Блум таксономиясы» бойынша деңгейлік тапсырмалар беріледі.

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында  жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату. Кітаппен жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын қорғату

 

 

 

Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

 

 

 

Әр тапсырмаға критерий құрылып , бағалау парағына  түсірі іліп   оқушылардың алдына   қойылады. 

1 тапсырма  білу  деңгейі

Оқушылардың күкірт бойынша алған мәліметтерді білуін тексеру  мақсатында дұрыс тапсырмаларды таңдау  ұсынылады.

Күкіртке тән сипаттамалардың номерлерін теріп жаз.

1. Күкірт  III период,  VI топтың  негізгі топшасының элементі.

2. Реттік   саны  18.

3. Күкірт сары  түсті ,су жұқтырмайтын қатты зат.

4.Ядро заряды 18.

5.Тотығу дәрежелері    -2,0,+4+6.

6.Жай зат күйінде молекуласы  бір атомнан тұрады.

7. Күкірттің үш аллотропиялық түр

өзгерісі бар: ромбалық,  моноклинді,  пластикалық.

8. Күкірт нағыз металл.

9. Күкірт 119 С та балқиды.

10. Күкірт тек тотықтырғыш болады.

11. Күкірт металдармен әрекеттесіп сульфидтер  түзеді.

12. Күкірт қосылыстары  мұнайда тас   көмірде кездеседі.

2  тапсырма(түсіну, қолдану деңгейі).  

Берілген реакция теңдеулерін аяқтап,теңестір:

1топ:  Са+S  =

S+ Н 2SО4=

2 топ:  Fe +S=

S+NaOH  =

3 топ:  S+O2 =

S+ KOH=

3 тапсырма(талдау,жинақтау).

1топ:  Массасы 3,2гр күкіртті оттекте жаққанда  қанша грамм   күкірт (IV) оксиді түзіледі?

2топ:  Массасы 16 гр күкірт жанғанда 148,8кДж жылу бөлінді.Осы реакцияның жылу эффектісі қандай?

3топ: Массалық үлесі 72,07% күкірттен  және 27,93% фосфордан тұратын қосылыстың формуласын тап.

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Постер арқылы бар білімдерін  топпен талқылап, ортаға  топтан оқушы шығып, тапсырманы ппостер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады, бір-біріне түсіндіреді

Бейнероликтегідей жаттығулар жасайды.

 

 

 

Жақсы қатысқан оқушылар мадақталады. Топ басшылары бағалау жүргізеді, мұғалімге ұсынады.

 

 

 

 

 

Тапсырмалардың  дұрыс жауаптары белсенді тақтада көрсетіледі. Дәптер алмасу арқылы бірін бірі бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар реакция теңдеулерін аяқтап,теңестіреді.Тапсырманы орындау деңгейін бағалау парағындағы критерийлер бойынша бағалап қажет болса жетілдіреді.

 

Қорытынды

«Қар үйіндісі» әдісі арқылы қорытындылау

5 мин

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

1 мин

2 мин

Топ   ішінен бір оқушы шығып күкірт туралы білгенін бір сөйлеммен жазады.  Келесі оқушы оның ойын жалғастырып бір сөйлем қосып жазады. Әр топ күкірт туралы шыққан өз қорытындыларын оқиды.

Бағалау: Оқушылар әр тапсырма бойынша жинаған ұпайларын бағаға айналдырып, өздерін немесе бірін бірі бағалайды.

Үйге тапсырма §15 (13,14)

Рефлексия:Бүгінгі сабақта сізге не ұнады?  Сабақта қандай қиындықтар болды?

 Оқушылар тақырыпты бір сөйлеммен түйіндеп қорытындылау дағдыларын дамытады, басқа оқушының ойын жалғастыру арқылы сыни ойлайды, өзара немесе өздерін критериалды бағ алау арқылы тапсырманы қандай деңгейде орындағанын және әлі де   жетілдіру үшін қандай бағытта жұмыстану керектігін біледі.

 

Рефлексиялық сұрақтар арқылы кері байланыс орнатылады.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Аты жөні:

Деңгей

Критерийлер

Дескриптор

Білім жетістістіктерінің деңгейі

ұпай

А

Білу

Күкіртке тән сипаттамаларды жазу.

Тапсырманы толығымен топтың  көмегімен орындадым.

1

 

Күкіртке тән сипаттамалардың көпшілігін өзім дұрыс тауып белгіледім.

2

Барлық сипаттамаларды өз бетіммен толық таптым.

3

В

Қолдану  

Түсіну

Реакция теңдеулерін аяқтау.

Реакция теңдеулерін топтың  көмегімен орындадым.

1

 

Реакция өнімдерін жаздым,формулаларда қателер кетті .    

2

Реакция теңдеулерін дұрыс жазылды,бірақ теңестірілмеді .

3

Реакция теңдеулерін  толық дұрыс жазып теңестірдім.

4

С Талдау Синтез Бағалау

 

Сан есептерін шығару 

Есептің берілген мазмұнына сай реакция теңдеулері дұрыс жазылды

1

 

Есептің шартында берілген сан мәндерін теңдеудегі қажетті заттың үстіне жазып, заттардың астын сыздым .

2

Пропорция құрылды, бірақ есептеуде жауабы дұрыс шықпады.

3

Есеп шартына сай пропорция құрылып ,есеп жауабымен дұрыс шықты. 

4

Коммуникация

Сабақтағы жалпы белсенділігі

Өз тобыма  берілген тапсырмаларды  ғана орындадым.

0

 

Тапсырмаларды уақытқа сай орындадым.

1

Басқа топтардың  тапсырмаларын орындауға өз пікірімді    қостым.

2

Басқа топтардың  тапсырмаларын өзге қырынан аштым.

3

 

Жинаған ұпай мектеп бағасына айналдыру

Жинаған ұпайлардың қосындысы

баға

12-15

5

9-11

4

4-8

3

0-3

2

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект по химии на тему "Күкірт және оның қосылыстары" (9 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по студенческому спорту

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
