Сабақ: Көміртек
және оның қосылыстары
|
Мектеп: Қоғалытүбек
НЖББМ
|
Күні: 6.12.2016ж
|
Мұғалімнің
есімі: Султашова
Ж.К.
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
негізделген оқу мақсаттары:
|
Көміртек
және оның қосылыстарының ерекшеліктері туралы түсінік қалыптастыру
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқулылар:
Көміртек
және оның қосылыстарының ерекшеліктерін біліп түсінеді.
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
Көміртек
және оның қосылыстары бойынша теңдеулер жаза алады.
|
Кейбір
оқушылар:
Көміртек
және оның қосылыстарын салыстырып қарытындылайды.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар
көміртек және оның қосылыстарын ажыратып, тапсырмалар орындай алады
|
Негізгі
сөздер мен сөз тіркестері: алмаз, графит, кокс, доломит, магнезит,
мәрмәр, адсорбция, карбин
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Талқылауға
арналған сұрақтар:
Көміртек
және оның қосылыстарының ажырата білу керек пе?
Не
себепті …. деп ойлайсыз?
|
Алдыңғы
оқу
|
Тыңайтқыштар
|
Дереккөздер,
құрал-жабдықтар
|
Химия:
Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық.
Әдістемелік
нұсқау. Маркер, қарындаш, плакаттар, слайдтар. 9-сынып электронды оқулық.
|
Сабақтың
барысы
|
Тапсырма
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
Тренинг
3
мин
«Жұлдызды
сәт»
ойынын
пайдалану арқылы сұрақ жауап сәтін өткізу.
7
мин
|
Психологиялық
дайындық өткізу. «Жүректен-жүрекке» психологиялық тренинг
өткізіледі топтастыру барысында әр оқушыға жүрек қиықшалары таратылады.
Жүректің ішінде мұғалімнің шын жүрегімен оқушыларына тілеген тілектері
жазылады. Оқушыларға мотивация беру, жақсы көңіл-күй сыйлау мақсатында.
Ой
қозғау мақсатында көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері бейнеленген
қиықшалар таратылады, соған сәйкес оқушылар үш топқа бөлінеді.
Оқушыларды 3-топқа бөлу. 1 топ «Алмаз» 2топ «Графит» 3топ
«Карбин»
|
Үйге
берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру. Өткен
тақырып арналған қайталау сұрақтар жасалады.
|
Алған
қиықшасындағы кристалдық тордың суреті бойынша өз тобын табады. Сабаққа
даярланады, жинақталады, сабаққа кіріседі. Әр топқа топ ережесін бекіттіру.
Мұғалім
берген тапсырманы орындау Барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмалар беріліп,
әр топ өз білгендерін сыни ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді
|
Тұсаукесер
|
«Бұл
қай элемент?» жұмбақ шешу
3
мин
|
Қасиеттерім көп менің,
Туысындаймын адамның
Мыңдаған жылдар бұрын
Алғашқы адам үңгірін
Жарқыратып тұрғанмын
Алау отпен жаққанмын.
Ханымдар мен мырзаның
Әшекейлеп бергенмін
Үстіне киген киімін.
Жұмсақ болып кейде мен
Дәптерге де жазамын,
Табиғатым осындай
Айтыңдаршы, қәнекей
Элементпін мен қандай?
|
Қойылған
жұмбаққа жауап беру арқылы жаңа тақырыпқа кіріспе жасалады.
|
Негізгі бөлім
|
«Көміртегі және оның қосылыстары»
Постермен жаңа тақырыпты қорғау.
20
мин
«Жұмбақтас»
химиялық жұмбағын жасыру
5
мин
«Сәйкестендіру
тесті» арқылы
білімдерін тексеру
|
Осы
көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында жаңа
материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату. Кітаппен
жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын қорғату
1 топ «Алмаз». Көміртектің ашылуы, табиғатта таралуы,
физикалық, химиялық қасиеттері, қолданылуы. Электронды
оқулықтан алмаз бен графиттің құрылысын көрсету.
2топ «Графит». Көміртектің сутекті және оттекті
қосылыстары. Алынуы, физикалық және химиялық қасиеттері, қолданылуы.
3топ «Карбин». Көмір қышқылы, карбонаттар.
Алынуы, физикалық және химиялық қасиеттері, қолданылуы. Көміртектің
табиғатта айналымы. (видео көрсетілім)
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
арқылы бағалау
|
Жұмбақтас
Жаздың жанға жайлы күндерінің бірінде Алмас шопан атасының
үйіне демалуға келді. Көмекші немересінің келгеніне атасы қатты қуанды. Бір
күні қой жайып жүріп, Алмас қара тас тауып алды. Онымен сурет салып көрді
де қара із қалдыратынын байқады. Түсте от жағып, сүт пісіріп ішіп, маужырап
ұйқысы келеді. Бала ұйықтап кеткенде қолындағы тасы сусып, отқа түсіп
кетеді.Тас от алып түтінденеді. Осы кезде жауған өткінші жаңбыр түтінді
жерге сіңіреді. Одан ауыр әкті су ағады. Жарқырап күнде шықты. Күн
сәулесінің жылуынан әр жерде әкті су, ұзақ кепкен ақ тастар шашылып жатады.
Оянған Алмас жаңбырдың қара тасты ақ тасқа қалай айналдырғанын көріп таң
тамаша қалады. Ақ тасты алып жерге жазып , сызып көреді. Оның да өзіндік ақ
ізі бар. Қара тас не? Ақ тас қалай пайда болды? Жауабы:(C→ CO2 →H2CO3
→Ca(HCO3 )2→CaCO3)
|
|
|
Оқушылардың мақсаты мұғалімді
тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап,
ортаға топтан оқушы шығып, тапсырманы ппостер арқылы қорғайды және өз
пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді
Жұмбақты
шешіп, құбылыстардың химиялық реакция теңдеуін жазады.
Тапсырманы
орындай отырып, жаңа сабақты қорытындылайды.
|
Қорытынды
|
«Әліпби»
әдісі арқылы қорытындылау
5
мин
2
мин
1
мин
2
мин
|
Топтарға әріп беру
Бағалау:
Топ басшысына бағалау парағы
беріледі.
|
Үйге
тапсырма §22,23 (22-24)
Рефлексия:
Маған сабақ ұнаған жоқ, уақытым босқа өтті. (қызыл стикер).
Маған сабақ ұнады, әлі де ізденуім керек. (сары стикер). Сабақ маған қатты ұнады, жақсы қатыстым деп ойлаймын.(жасыл
стикер) Оқушылар стикерлер өз ойларын жазады.
|
|
Берілген
әріп бойынша бүгінгі тақырып бойынша ойларын қорытындылайды.
Оған топтағы оқушылардың балдары түсіріліп отырады. Қорытынды
баға шығарылады.
Рефлексия
арқылы кері байланыс орнатылады.
|
|
|
|
|
|
|