Конспект по математике на тему "Жай бөлшек" (5 сынып) Ашық сабақ

Скачивание материала началось

Предлагаем Вам установить расширение «Инфоурок» для удобного поиска материалов:

ПЕРЕЙТИ К УСТАНОВКЕ
1769820
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт проекта «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Математика КонспектыКонспект по математике на тему "Жай бөлшек" (5 сынып) Ашық сабақ

Конспект по математике на тему "Жай бөлшек" (5 сынып) Ашық сабақ

библиотека
материалов

hello_html_m2e26afe0.gifhello_html_6713afe1.gifhello_html_m1a4738e9.gifhello_html_55c20cc8.gifhello_html_55c20cc8.gifhello_html_4edda62a.gifhello_html_4af9e8bd.gifhello_html_m1f9c1d31.gifhello_html_m1f9c1d31.gifhello_html_m1f9c1d31.gifhello_html_47e8c216.gifhello_html_47e8c216.gifhello_html_47e8c216.gifhello_html_47e8c216.gifhello_html_47e8c216.gifhello_html_m706c1bf2.gifhello_html_47e8c216.gifhello_html_m3dda666c.gifhello_html_m4c5f8a2.gifhello_html_m4c5f8a2.gifhello_html_m2a1959b4.gifhello_html_5325514b.gifhello_html_m31aede8b.gifhello_html_1dc7435b.gifhello_html_6da3a2b4.gifhello_html_6da3a2b4.gifhello_html_6da3a2b4.gifhello_html_6da3a2b4.gifhello_html_6da3a2b4.gif

Сабақтың тақырыбы:

«Жай бөлшектерге амалдар қолдану» тақырыбына

«Білім талдау » атты топтық зерттеу сабағы

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларға жай бөлшек туралы ұғымды меңгерту.

Жай бөлшектерге амалдар қолдана білуді меңгерту және есептеуде қолдана білуге қалыптастыру .

2. Оқушылардың іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін, білімдерін дамыту.

3. Оқушыларды шыдамдылыққа,ұйымшылдыққа, сыйластыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау, білім талдау сабағы

Сабақтың көрнекілігі: үлестірмелі карточкалар, кестелер


Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру.

2. Сабақ жоспарымен таныстыру.

3. Ой –толғау сағаты (сұрақ-жауап)

4. «Біліміңді тексер» (оқулықпен жұмыс)

6. «Кім жүйрік» (тест)

7. «Дарындылар-дарабоздар» оқушылар шығармашылығы

8. Қорытындылау.


I. «Ой –толғау» сағаты Сабақты сұрақ-жауап түрінде бастау.

  • Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?

  • Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?

  • Қандай сан аралас сан деп аталады?

  • Жай бөлшектерді қосу және азайту.

  • Жай бөлшектерді көбейту және бөлу.

II . «Біліміңді тексер» (оқулықпен жұмыс)

1) № 909

1. hello_html_3b88a430.gif hello_html_m34aa9395.gif hello_html_7f8f9891.gif = hello_html_m78b015e8.gif hello_html_3b88a430.gif 3. hello_html_m1b987981.gif hello_html_m43324513.gif hello_html_685d8d49.gif =hello_html_3cb362c.gif hello_html_m57c90caf.gif

2. hello_html_556c7bc6.gif hello_html_m59e51b9c.gif = hello_html_m11f0fb5b.gif 4. hello_html_6533ba.gif : hello_html_6233ee40.gif hello_html_m1b987981.gif =hello_html_m1cfb7a7.gif hello_html_m403f83f2.gif


911

2) I- х

II – 4х шешуі: х + 4х =hello_html_m1dfeaea.gif hello_html_m11f0fb5b.gif ; 5х = hello_html_m1dfeaea.gif hello_html_m11f0fb5b.gif ; х =hello_html_m1dfeaea.gif hello_html_m11f0fb5b.gif: 5; х =hello_html_m78b015e8.gif hello_html_6533ba.gif

3) Дамыту есептері:


hello_html_m38046b57.gifhello_html_593cabb2.gifhello_html_m11f0fb5b.gif= hello_html_682aa16e.gif =


: hello_html_43c02a96.gif = + hello_html_m3c609c39.gif =



-- hello_html_4a2a7308.gif = =



III. «Кім жүйрік»

«Түймедақ» гүлін жинау

917. 1) 3 hello_html_5ea4a339.gif hello_html_m43f2ab53.gif hello_html_m1a2b5d0d.gif= hello_html_248771a3.gif . 2) 1 hello_html_m559669b1.gif hello_html_m5408daec.gif hello_html_m46972e63.gif= hello_html_m2a4f6b70.gif .

3) hello_html_1e91f153.gif hello_html_10933cea.gif hello_html_m21c70f0a.gif= hello_html_7f8f9891.gif hello_html_m7a5feee2.gif hello_html_854cda6.gif hello_html_m130a75d3.gif hello_html_m6656055d.gif= hello_html_m57c90caf.gif

919. Р = 4а ; 4 hello_html_1c14d446.gif 3 hello_html_6eec8aff.gif =14.

6. 4 hello_html_m11f0fb5b.gif : hello_html_m1d497d6e.gif = hello_html_4c7fca7.gif

7. hello_html_m7d2d72ae.gif

hello_html_11852162.gifӘ) (тест)

I нұсқа

1. Амалды орында: 6hello_html_m6e3ecaf7.gif + 3hello_html_3b88a430.gif

А. 9hello_html_m7bbc1b6f.gif; Ә. 9hello_html_46341386.gif; Б. 9hello_html_36b5a9e0.gif ; В. 9hello_html_6eec8aff.gif .

2. Теңдеуді шеш: у + 3hello_html_m57c90caf.gif= 5hello_html_m403f83f2.gif .

А. 2hello_html_6eec8aff.gif ; Ә. 2hello_html_685d8d49.gif ; Б. 2hello_html_m6e3ecaf7.gif ; В. 9hello_html_7fab0216.gif .

3. Үшбұрыштың қабырғалары hello_html_c982246.gif см hello_html_m219ab5f5.gif см және hello_html_504881e7.gif см. Периметрін тап.

А.hello_html_m3e731d05.gif Ә.hello_html_m5177d5c5.gif Б. 1hello_html_mf400dec.gif см; В) 1hello_html_m7e29c7e4.gif см.

4. Бөлуді орында: hello_html_42a64348.gif

А) hello_html_m5843b0da.gif Ә) 3; Б) hello_html_m5338ca77.gif В) 4hello_html_640c6a27.gif

5. Амалдарды орында: 9hello_html_70a66521.gif

А) 3hello_html_640c6a27.gif Ә) 25hello_html_1f40f8e1.gif Б) hello_html_m68f3217c.gif В) 1hello_html_3cbf87e5.gif


II нұсқа


1. Бөлшектерді алдын ала қысқартып, амалдарды орында: hello_html_586c7d57.gif

А) hello_html_m4a1550ae.gif; Ә) hello_html_m19e4ce43.gif; Б) 1hello_html_m19e4ce43.gif; В) 1hello_html_m796479c6.gif.

2. Өрнектің мәнін тап:

2 hello_html_m151aea31.gif а – 1 hello_html_m92489d0.gif мұндағы а = hello_html_m271bc641.gif.

А) hello_html_435e96cc.gif; Ә) 1 hello_html_6e0b8d43.gif; Б) hello_html_6e0b8d43.gif; В) hello_html_6b572cae.gif.

3. Бөлуді орында: hello_html_6d0450af.gif

А) hello_html_m55a2b0f6.gif Ә) 3; Б) hello_html_m5338ca77.gif В) 4hello_html_640c6a27.gif

4. hello_html_3b88a430.gif бөлігі 60 – қа тең санды тап.

А) 100; Ә) 36; Б) 10; В) 25.

5. Амалдарды орында: 9hello_html_70a66521.gif

А) 3hello_html_e52c150.gif Ә) 25hello_html_1412b778.gif Б) hello_html_m68f3217c.gif В) 13hello_html_640c6a27.gif


IV. «Дарындылар-дарабоздар» оқушылар шығармашылығы


1) hello_html_m36657fa8.gif 3 + 1 hello_html_m57c90caf.gif = 4 hello_html_m57c90caf.gif



+



2) Кәзіргі жай бөлшектерді белгілеу VIII ғасырда үндістанда қабылданған.

Бөлшектің аламы мен бөлімін бөліп тұратын бөлшек сызығын грек математиктері Александриялық Герон және Диофант пайдаланды. Кейінірек араб ғалымы әл-Хассара,Италия математигі Лизанский еңбектерінде кездесті.


3. Грек ғалымы Архимедтің еңбегінде алымы мен бөлімі кез-келген натурал сандар болатын бөлшектің жалпы түрі кездеседі. Ежелгі гректер іс жүзінде жай бөлшектерге барлық амалды қолдана білген.Сызықшамен жазу тек 1202 жылы Италия ғалымы Фибоначчидің «Абак кітабы » атты шығармасында енгізілген.


4. Ұзақ уақыт бойы бөлшектерді сандар деп атамаған. Бұларды «сынық сандар» деп атаған. Тек XVIII ғасырда ғана бөлшектерді сан ретінде қабылдай бастады. Бұған ағылшын ғалымы Ньютонның 1707 жылы жарық көрген «Жалпыға бірдей математика» атты кітабы ықпал жасады.

V. Қорытынды. Бағалау. Үй тапсырмасы № 913, 915, 916 .

Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики