Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық
квадрат түбірдің қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Алған білімдерін әр түрлі бағыттағы есептерді шешуде
пайдалануды дағдыландыру.
Дамытушылық:
Оқушылардың ой-өрісін кеңейту, математикалық тілін және
логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелік:
Оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге
тәрбиелеу. Тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне
тәрбиелеу.
Сабақтың типі:
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: Тиімді тәсілмен
есептер шығару
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық,
интерактивті тақта, тест тапсырмалары
Сабақтың барысы:
I.
Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу,
зейіндерін
сабаққа бұру.
II.
Үй
тапсырмасын тексеру:
№58-есеп:
1) = = = 10 Жауабы: 10
2) = = = 28 Жауабы: 28
3) = = = = Жауабы:
4) = = = Жауабы:
Есептер шығару.
№64-есеп: Есептеңдер:
1. = = 11 Жауабы: 11
2. = = 15 Жауабы: 15
3. = = 17 Жауабы: 17
4. = = 25 Жауабы: 25
№65-есеп: Есептеңдер:
1. = = =27 · 5 = 135 Жауабы: 135
2. = = = 36 · 8 = 288 Жауабы: 288
3. = = = 25 · 0,08 = 0,2
Жауабы: 0,2
5. = = =
349 · 0,01 = 1,47 Жауабы: 1,47
Тест
тапсырмаларындағы есептерді тиімді тәсілмен шешу.
2014ж 13н-0021 Есептеңдер: +
+ =
+ + =
=
+ + = + + = = 4 + + + 3 = 7
Жауабы: 7
0014н-25
1,
2, 3, ... , 18 сандар тізбегінен барлық жұп сандар, сонымен қатар 3-ке
бөлінетін сандардың барлығы сызылып тасталған. Сызылмаған қанша сан қалды?
А)
9 В) 8 С) 6 Д) 5 Е) 7
Жауабы: 7 «Д»
0015н-2
Есептеңіз:
А) 0,48 В) 0,24 С)
0,048 Д) 4,8 Е) 2,4
Шешуі:
= 0,8 · 6 = 2,4
Жауабы: 2,4 «Е»
0015н-3
Бөлшекті қысқартыңыз:
А)
- В) С) Д) - Е) -
Жауабы: -
«Д»
0016н-17 Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
+ = 4 А) (- 4; - 4 ) В) ( 1; 0
) С) ( 4; 4 ) Д) ( 4; 0 ) Е) ( 2; 4
+ = 6
Жауабы:
( 4; 4 ) «С»
0017н-2 Есептеңіз:
Шешуі:
= = = 1
А)
1 В) 1 с) Д) 1 Е)
Жауабы:
1 «А»
0019н-25
Сандар
белгілі бір заңдылық нәтижесінде алынған. Сұрақ белгісінің орнын
қандай
санмен ауыстыру керек?
Егер:
«17» =
7,
«21» =
2,
«30»
= 0,
«45» =
20,
«53» =
15 болса,
онда
«913» =
?
А)
27 В) 0 С) 13 Д) 39 Е) 15
Жауабы:
27 «А»
0023н-17 Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
+ = 8
= 8
А) (- 12; - 8) В) (15; -9) С)
(25; 9) Д) (8; 16) Е) (12; 25)
Жауабы: (25; 9) «С»
2012ж 4н-1 Өрнекті ықшамдаңыз: ÷
: = : = = а
Жауабы: а «А»
6н-2 Өрнекті ықшамдаңыз:
А)
х-1 В) 1 С) Д) Е)
Шешуі:
= = = =
Жауабы:
«Е»
8н-1
4730 санының бөлгіші болатын ең үлкен
санды табыңыз.
А)
43 В) 11 С) 41 Д) 55 Е) 22
Жауабы: 43 «А»
14н-1 Есептеңіз:
А)
2 В) С) - Д) Е) -
= = = 2
Жауабы: 2
2014ж 0002н-25
8
санының оң жағына да сол жағына да өзінен басқа бір санды жаздық. Шыққан сан
6-ға бөлінеді. Біз қандай сан жаздық?
А)
1 В) 5 С) 2 Д) 4 Е) 3
Шешуі:
282 : 6 =
47 Жауабы:
2 «С»
Жауабы:
2014ж 23н-25
63
саны қандай да бір төрт сандардың қосындысы ретінде жіктелген. Ол төрт
сан
мынадай: біріншісі бір белгісіз санға алдымен 2-ні қосып, екіншісі сол
белгісіз саннан 2-ні алып, үшіншісі сол белгісіз санды 2-ге көбейтіп, ал төртіншісі
сол белгісіз санды 2-ге бөлгендей болу керек. Белгісіз санды табыңыз.
А)
15 В) 14 С) 12 Д) 11 Е) 10
Шешуі:
х + 2 + х – 2 + 2х + = 63 4х + = 63
8х
+ х =
126 9х
=
126 х = 14
Жауабы:
14 «В»
Үйге тапсырма: Тест есептерін шығару, формула
жаттау.
Қорытындылау. Оқушылар тест
тапсырмаларындағы кейбір есептердің
жауаптарын бірден табуды толық меңгерді.
Бағалау.