Сабақтың тақырыбы: Көрсеткіштік
теңдеулерді шешу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: а) оқушылардың математика
пәніне деген қызығушылығын арттыру.Жаңа материалды игеру.
ә) оқушының өзіндік ізденістерін қалыптастыру,
ой-өрісін дамыту.
Дамытушылық мақсаты: Практикалық білім, дағды
қалыптастыру, шапшаң есептеу техникасын шыңдау.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды сабырлыққа,
ұстамдылыққа шақыру, еңбектенуге баулу, шығармашыл тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Білімді жинақтау, жүйелеу.
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі жазбалар.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта.
Оқушының қызығушылығын арттыру: Халықаралық математикалық
олимпиада – 1959 жылдан бері математика пәні бойынша жоғары сынып оқушылары
арасында өткізіліп келе жатқан дәстүрлі чемпионат.
2010 жылы 14 қаңтарда Алматы
қаласында математика, физика, информатика пәндерінен Шәутіков атындағы 6-шы
халықаралық олипиада болды. Мұнда 16 елдің оқушылары үш пәннен сайысқа түсті.
Қазақстан ЮНЕСКО-ның білім беруді дамыту
индексі бойынша көшбасшылардың төрттігіне енді.
Астана қаласында 2010 жылдың шілде айында
математикадан 51-ші халықаралық олимпиада болды. Осы олимпиададан Қазақстан,
командасы - әлемнің 98 елінің арасынан 5-ші орынға ие болды.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Сынып тазалығына көңіл бөлу, оқушыларды түгелдеу.
Оқушы назарын өзіме аудару.
Сабақтың негізгі бөлімі:
Көрсеткіштік және логарифмдік теңдеулерді шешуге
берілген есептер.
Оңай есептер:
1. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: -1
2. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: -1
3. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: -1; 0
4. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 0; 1
5. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: х=1
6. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы:
7. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 2
8. теңдеуінің түбірі неге тең?
Жауабы: 2
9. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 25
10. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 2
11. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: -3
12. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 1
13. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 2
14. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы:
15. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 2
16. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 2
17. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы:
18. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 2
19. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 0
20. Теңдеуді шешіңіз:
Жауабы: 4
21. ті табыңыз.
Жауабы: 9
22. ті табыңыз.
Жауабы:
1–мысал. Теңдеуді шешіңдер:
Шешуі: Теңдеудің екі жағында бірдей -не бөлеміз.
Бұл теңдікті мына түрде жазуға болады:
Бұл теңдеуді негізгі тригонометриялық теңбе-теңдікпен
салыстыру, оның түбірі х=2 саны деген қортындыға келеміз.
Теңдеудің сол жағындағы екі кемімелі функцияның
қосындысы тұратындықтан, теңдеудің басқа түбірі болмайды.Жауабы: 2.
Қиын есептер
2–мысал. Теңдеуді шешіңдер:
Шешуі: Теңдеудің екі жағын да -не
көбейтіп, табатынымыз:
мұндағы у>0
деп, белгілесек, онда берілген теңдеу мынадай түрге келеді:
олай болса,
Жауабы: ±10.
3–мысал. Теңдеуді шешіңдер:
Шешуі: екенін ескеріп,
табатынымыз:
Бұл теңдеу мына теңдеуге мәндес:
яғни
Теңдеудің анықталу облысын ескерсек, бұл теңдеудің тек
бір ғана шешімі бар:
Жауабы: 1.
Оқушылардың өз бетімен есеп шығаруға тақтаға
шығарамын.
Теңдеуді шешіңдер:
№5.
Жауабы: 3.
№9.
Жауабы:
Оқулықпен жұмыс
11 сынып. Алгебра және анализ бастамалары. Жартылыстану-математика
бағыты. С деңгей.
Теңдеуді шешіңдер:
№210. 2)
Жауабы: –2.
4)
Жауабы: ±2.
Сабақты қорытындылау
Оқушыларды есеп шығаруына қарай бағалаймын.
Үйге тапсырма: №1-15