Сабақтың тақырыбы: Қош , бол Әліппем!
Сабақтың мақсаты: оқушылардың ойлау
қабілетін , тілін дамыту ана тілін сүйетін , қадірлейтін, өз мәдениетін
көтеретін жеткіншек тәрбиелеу.
Барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
-Мұғалім: Армысыздар құрметті балалар, ата
– аналар!
Барлық ғылымның атасы, болашағымыздың негізі
– әліппені бітіру ертеңгілігіне қош келдіңіздер!
-Бәріміз ең қымбат әліппені ортаға
шақырайық.
-Хормен: Әліппе!(3 рет) Әліппе шығады
-Әліппе: Армысыздар, жас достар!
Армысыздыр, ата – ана!
Бүлдіршіндер, балғындар
Менің атым – Әліппе,
Мені анандай дәріпте,
Мені оқып ер жеткен,
Ағаң менен әпкенде.
Ән «Әліппе»
-Балалар тақпақтарын оқиды.
1 Әліппем менің Әліппем,
Сені қолға алып мен.
Есігін аштым мектептің,
Ертеңгі сәуле жарықпен.
2. Келгенде алғаш мектепке,
Білмеуші едік әріп те,
Оқимыз қазір ертек те,
Үйреткен оны Әліппе!
3. Әліппе деген алтын жол,
Апарар сені алысқа.
Жеңіл емес ауыр жол,
Тырысып бақ намысқа.
4. Енді жаза білеміз,
Әріпті қосып әріпке.
Риза боп саған жүреміз,
Сүйікті біздің әліппе.
5 Қош бол құтты Әліппем
Көп нәрсенә үйреттің
Таныстырып әріппем
Тақылдатып сөйлеттің
-Мұғалім: Балалар, Әліппе жалғыз келмепті,
оның қасында қуыршақтары бар екен, қане қуыршақтарды шақырайық.
---Музыка қосылады , қуыршақтар билеп
кіреді де тақпақтарын айтады.
1Талабы биік таудаймыз,
Мың бұралған бишіміз.
Біз қызықпыз, қызықпыз,
Кейде еркелеу, бұзықпыз.
2. Біз шеберміз,
Ақылдымыз,.
Көңілдіміз,
Үлкендерге ізеттіміз,
Кішкентайларға қамқоршымыз,
Жақсылықты ұнатамыз,
Жамандықтан тез қашамыз.
-Әліппе: - Балалар, қуыршақтар сендерге
тапсырмалар әкеліпті.. Тапсырмаларды орындаймыз ба?
---Музыка қосылады, жалмауыз кемпір
кіреді.
-
Жалмауыз кемпір: ЕЕЕ, мұнда не болып
жатыр?
-
-Әліппе: мұнда балалар
әліппемен қоштасып отыр
-
Жалмауыз кемпір: Мына қуыршақтар
менікі, бермеймін,.
-
Әліппе: Жоқ, олай жасауға
болмайды, олар балаларға тапсырмалар әкелді. Балалар тапсырманы орындаламаса
қуыршақтарды алып кетесіз, орындаса уәде бересіз оқуға.
-
Жаомауыз кемпір: Жарайды көрейік
.
-
1-ші қуыршақ шығып тапсырманы түсіндіреді
«Паравоз» ойынын ойнаймыз, музыка тоқтағанда сөздерді оқимыз.( Астана,
Алматы, Қазақстан, Семей, Өскемен, Атырау)
-
Мұғалім: Жарайсындар!
-
Жалмауыз кемпір: Бұл тапсырма оңай
болды, келесі тапсырманы көрейік.
-
2- ші қуыршақ шығып тапсырманы
түсіндіреді. Ата – аналарға қалай есеп шығаратынымызды көрсетейік және
жауабын ағылшын, орыс тілінде айтайық.
-
-
Слайд 1. 5+4=9 4+3=7
9-7=2 8-5=3 5-5=0 6+4=10
-
2. Екі ешкінің мүйізі
-
Қане кімдер табады?
-
Сонда қанша болады?
-
3. Ағашта 4 торғай отырды.
Мысық жүгіріп шықты. Ағашта неше торғай қалды?
-
Жалмауыз кемпір: қандай ақылды
балалар!
3-ші қуыршақ
шығыды жұмбақ жасырады , «Қоян мен тасбақа» ертегісі қойылады
Жұмбақ: Сылдырдан
қорқады,
Шошынып жортады.(Қоян)
Тастан салған үйі
бар,
Көшіп жүрер
асықпай.
Қыста ұйықтап
бүйығар,
Тамақ іздеп
,ашықпай.(Тасбақа)
-
Жалмауыз кемпір Қандай өнерлі балалар!
4-ші қуыршақ
шығады» Жасырылған сөздерді» тап ойынын өткізеді, ОТАН деген сөз шығу керек.
-
а) Сақинаға қарайық ,
-
Ұқсайды оған қай әріп? (О)
-
ә) Бастайды ол «таңды» да,
-
Бастайды ол»талды» да.
-
Келіп тұрған қай әріп»Тау» мен
«Тастың» алдында? (Т)
-
б) Менің үшін жақсы адам,
-
Артық көрем басқадан.
-
Апа, ата сөздерін
-
Қайсы әріптен бастаған? «А»
-
в) Ас біткеннің анасы-
-
Қасиетті «нан» осы.
-
Қайсы әріптен басталып,
-
Аяқталған , қарашы. «Н»
-
Сөз шығады ОТАН
-
Отан деген не ?
Отанды жас, кәріміз де
Туған жер деп сүйеміз,
Өйткені онда бәріміз де
Туып, өмір сүреміз.
Ән «Туған жер»
Мұғалім қорытынды
жасайды тапсырмалар туралы
Жалмауыз кемпір балаларды мақтап берген
уәдесін орындауға кетеді.
Әліппе: қоштасып, Ана тілі кітабіне кілт
береді
-
Кәрі – жасқа ой сала,
-
Ұйрететін ой сана.
-
Ана тілін сүйіндер,
-
Осыған бас иіндер.
-
Риза болып аттанам,
-
Рахмет айтып шаттанам.
Ана тілі: -Сәлеметсіндер
ме, балалар!
Туған елдің тілімін,
Ақылыммен танылам
Түсіндірер бәріне,
Ана тілі мен болам!
-
Балалар, мен сендерің келешекте сауатты
азамат болатындарыңа сенемін.
5- ші тапсырма: Ата
– аналарға тапсырма: баланың ойын бір сөзбен айту:
а) Онда көп ұл
және қыздар, олар «2», «5» алады.,музыка қосылады, сосын олар әдепті, тәртіпті
болады. (мектеп)
ә) онда жазуға ,
сурет салуға болмайды, кейбіреуі ұйықтап қалады( парта)
б)ол жазда ,қыста
болады ,сол кезде теледидар көруге , компьютер ойнауға болады ( каникул)
б) ол коп сөйлейді
, шаршағанымызға қарамайды (мұғалім)
в) кей кезде үйде
заттарды ұмытып кетеміз ,бірақ соған барғымыз келеді( д/ш)
3. Сабақты қорыту.
Слайд «Сынып өмірі»