Сабақтың
түрі: Ашық сабақ
Пәні:
Математика
Сыныбы: 4-сынып
Сабақтың
тақырыбы:
10,100,1000 т.с.с. сандарға көбейту және бөлу
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік:
Санды
10-ға, 100-ге, 1000-ға бөлудің, көбейтудің тиімді тәсілдерін меңгерту.
Дамытушылық:
Ойын
технология әдісінің элементтерін қолдана отырып оқушылардың ақыл-ойын, логикалық
ойлау жүйесін дамыту, өздігінен қорытынды шығара білу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
Ұйымшылдыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі:
жаңа білім беру
Сабақтың
әдісі:
ойын технология элементтерін қолдану, топпен жұмыс.
Көрнекілік:
дидактикалық материалдар, презентация.
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі..
Оқушылар
назарларын сабаққа аудару.
Психологиялық
дайындық:
Біздер
тату баламыз,
Өсіп
алға барамыз.
Есептерді
шығарып,
Біз
білімді бламыз.
ІІ.Үй
тапсырмасын тексеру:
Дәптерлерінен
үй тапсырмасын тексеру.
Дәптерлерді
ауыстырып, көркем жазуды жазу. Күн ретін жазу.
ІІІ.
Қызығушылықты ояту:
-
Балалар,
терезеге қарайықшы қазір жылдың қай мезгілі?
-
Қандай
ай?
-
Осы
желтоқсан айында қандай мерекелер бар?
-
Жаңа
жыл мерекесіне біз ортаға не құрамыз?
-
Ендеше,
біз де бүгін жасыл шырша құрамыз.
ІҮ.
Жаңа сабақ.
1.
Шыршаны әкелу.
№1
есепті шығару:
а)
2 * 10 23 * 10 234 * 10
2 * 100 23 * 100 234 * 100
2 * 1000 23* 1000 234 * 1000
-
Кез келген санды 10, 100, 1000 сандарына көбейту үшін не істеу керек?
ә)
20 : 10 230 : 10 2340 : 10
200 : 100 2300 : 100 23400 : 100
2000 : 1000 23000 : 1000 234 000 : 1000
-
Санды
10, 100, 1000 сандарына бөлу үшін не істедік?
2.
Шыршаны
безендіру.
Әр
оқушыға жеке – жеке тапсырмалар беремін. Сендер сол тапсырмаларды дұрыс
орындаған сайын шыршамыз әдемілене түседі.
№2
1-
тапсырма
98
: 10
2-
тапсырма
987
: 100
3-
тапсырма
9876 : 1000
№3
4-
тапсырма
Мына
сандардың ішінен 10- ға қалдықсыз бөлінетіндерді тізіп жаз: 3784, 3780, 3700,
3000, 4873, 7870, 4800, 4000.
5-
тапсырма
Мына
сандардың ішінен 100- ге қалдықсыз бөлінетіндерді тізіп жаз: 3784, 3780, 3700,
3000, 4873, 7870, 4800, 4000.
3.
«Баспалдақ» ойыны.
-
Біз
шыршаның басына жұлдызды ілу үшін баспалдаққа шығу керекпіз.
Оқулығымыздағы
№4 есепті шығарайық.
4839 :1000
438: 100 765: 100
48: 10 76:
10
Ү.
Сергіту сәті:
Логикалық
есептер: (жұмбақ есептер)
1.Аулада
5 үйрек,
Қорада
3 үйрек.
1
үйрек тығылды,
Қалғаны
неше үйрек? (5 + 3) – 1 = 7
2.
Он асықтың төртеуін,
Досың
сұрап алады.
Айтшы
сонда нешеуі,
Өз
қолында қалады? 10 – 4 = 6
4.
Шыршаның шамын жағу.
№7
Есеп құрастырып және оны шығару:
Жылдамдық
|
Уақыт
|
Қашықтық
|
?
Бірдей
|
4
сағат
|
240
км
|
5
сағат
|
?
|
t – 4 сағ
s –
240
км
v
- ?
v
= 240 км : 4сағ = 60 км/ сағ
ҮІ.
Бекіту:
Сәйкестендіру
тесті:
2 * 10
4400
23
* 10 20
44
* 100 6
55
* 1000 230
600
: 100 92
50
: 10 55000
92000
: 1000 5
ҮІІ.
Үйге тапсырма беру:
№6
122 – бет
Оқушылардың
білімін бағалау.
1-
тапсырма
98
: 10
2-
тапсырма
987
: 100
3-
тапсырма
9876 : 1000
4-
тапсырма
Мына
сандардың ішінен 10- ға қалдықсыз бөлінетіндерді тізіп жаз: 3784, 3780, 3700,
3000, 4873, 7870, 4800, 4000.
5-
Тапсырма
Мына
сандардың ішінен 100- ге қалдықсыз бөлінетіндерді тізіп жаз: 3784, 3780, 3700,
3000, 4873, 7870, 4800, 4000.