План-конспект урока по английскому языку для IV
класса
Тема: «My house»
Цели:
Образовательная: развитие умений говорения: рассказывать о
мебели в доме, используя структуру “there is/there are”.
Развивающая: развитие способности понимать другую точку зрения?
развитие способностей к групповому взаимодействию с целью совместного решения
поставленных коммуникативных задач.
Воспитательная: воспитание готовности воспринимать интересы
других учащихся, вежливо и уважительно относиться к мнению других учащихся.
Коммуникативная
задача: рассказывать о доме и
мебели в нем.
Тип урока: комбинированный.
Формы работы: групповая работа, индивидуальная,
коллективная.
Оборудование: тематические картинки, маркеры, компьютер,
компьютерная презентация, фломастеры, листы А4, раздаточный материал.
Ход урока
1.Организационный
момент.
-Good afternoon,
pupils! I am glad to
see you
-Today, we’ll have an
unusual lesson. We are going to travel by ship. In our lesson we revise
everything we know about the house. We’ll also learn to use the structure
“there is/there are’ in our speech. During the lesson you should pay your
attention to this rule (Приложение 1) and put up the cards of different colours. If you
know –green card, if you don’t know, don’t understand-red card, if you doubt,
put up the yellow card. Let’s check.
- Have you understood me? Put
up your cards.
2. Совершенствование лексических и
грамматических навыков. Speaking
-Oh, it’s rainy. It’s storm.
Our ship has been broken. It goes under the water. It’s a pity. We’re on the
island. We need help. Let’s go!
-What this? – It’s a house.
-Is it old or new? –It’s old.
-What rooms are there in this
house?
(There is a hall, a living
room and a kitchen downstairs. There are two bedrooms and a bathroom upstairs.)
-Is there any furniture in
the house?
(No, there isn’t)
-Let’s put it in.
Учащиеся расставляют
мебель-картинки (Приложение1) в комнатах и описывают, что есть в каждой
комнате, используя структуру “there is/there are”: There is a sofa in the living room. There
are two armchairs in the living-room.
-Describe the rooms. What
furniture is there in every room?
-And now our house is cosy,
isn’t it?
-Are you tired? Let’s have a
rest. Sleep! (Учитель убирает
какую-нибудь картинку мебели с доски)
-Wake up. What’s missing?
Учащиеся говорят, что
исчезло из комнат, используя отрицательные предложения со структурой “there is/there are”.
Writing.
-Oh, look! Some wallpaper has
come unstuck. What is the under wallpaper? It’s a crossword. Let’s guess them. (Приложение2)
Учащиеся записывают
ответы-отгадки, заменяя картинки.
3 Listening.
После отгадывания
последнего слова, на экране, как по волшебству открывается тайник, в котором
лежит коробка
-The riddles help us to find
a secret box. What’s this?
- It’s an old disk. Let’s listen!
Учащиеся слушают запись.
- We can understand some
facts about this family. Which is Liz’s room?
Let’s complete the story.
Учащиеся вставляют
пропущенные слова в текст, воспринимая и понимая иноязычную речь на слух
(Приложение 3).
-Lets check
Далее учащиеся
выполняют упражнения по тексту из учебника: с. 39, упр. 1b,c
(узнают по картинкам, чья это комната; выясняют, правильные утверждения или
нет, отвечают на вопросы ).
4. Moving activity.
-Do you hear the sound of a
helicopter?
-Hurray! They can help us.
5. Homework.
c.39, упр.2. Do the
project
·
Draw a plan of your house(c.38, упр.1a)
·
Write what rooms there are in your
house/flat.
·
Write about your room
6. Round up.
-Our lesson comes to the end.
Do you like it?
Yes-green card, if no-red
card, if you have some problems-yellow card.
-Our lesson is over. Thank
you for your work. You were active and worked well during the lesson/
Выставление отметок с
комментариями.
Приложение 1

Приложение 2



Приложение 3

Приложение 4
I
live in a _____house. There’s a hall, a large living room, ______and a _______
downstairs. There are four _____ and a _______ upstairs.
In
my room there’s a _______, a wardrobe, _______ and a bed. There is a nice
carpet on the floor. I like my room very much.