Инфоурок Английский язык КонспектыКонспект урока английского языка на тему: "Справедлива ли система социального обеспечения?"

Конспект урока английского языка на тему: "Справедлива ли система социального обеспечения?"

Скачать материал

                   Конспект урока английского языка

Тема: Справедлива ли система социального обеспечения?

 УМК: “English 10-11” (В.П. Кузовлев и др.)

Класс: 11 А

Учитель: Богданова Т.И.

Цель урока: обобщение лексико-грамматического материала по теме

Задачи:

учебные — формирование лексических и грамматических навыков говорения, развитие речевых умений на основе творческого применения усвоенного предметного содержания.

развивающие — развитие способности к распределению внимания, к антиципации, к догадке на основе словообразования, контекста, к сравнению и сопоставлению речевых единиц, развитие способности осуществлять репродуктивные и продуктивные речевые действия;

воспитательныеформирование гуманистического мировоззрения, воспитание правового сознания, способности к пониманию чужой точки зрения на социальные проблемы, уважительного отношения к достоинству других людей, чувства патриотизма как потребности и способности к активному участию в строительстве государства всеобщего благосостояния

 

сопутствующие задачи: развитие умения читать с целью детального понимания содержания и извлечения конкретной информации.

Речевой материал:

грамматический — субстантивированные прилагательные The + Adjective (the widowed), (для повторения)

Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.

Формы работы учащихся: групповая, индивидуальная, фронтальная, парная.

Методы: частично-поисковый, частично метод тестирования, проблемный вопрос.

 

Ход урока.

1. Организационный момент.

-Good morning, boys and girls. I’m glad to see you here, take your seats and let’s begin our lesson.

2. Постановка целей и задач урока.

На доске представлены картинки с изображением престарелых людей, детей, инвалидов, бездомных.

-Look at these pictures. Who is responsible for these categories of citizens? (The government)

-So, what are we going to talk about during our lesson?

Ответы детей:

1. I think we will speak about the life of elderly people, disable people, unemployed people.

2. In my opinion we will talk about the benefits paid to these categories of citizens in Britain and Russia.

- Yes, you are right. Today we will talk about the System of Social Welfare in Britain and in Russia.

3. Актуализация знаний основных понятий темы.

- What is the government responsible for, at the national level?

На доске представлены понятия the National Health Service, National Insurance, Social Security.

-Let’s remember the meanings of these basic concepts.

Pair works.

Take Card 1. You should match these two columns to know the meanings of the  basic concepts.

Card 1

1.      the National Health Service

 

A.The system of welfare payments to people for

unemployment, illness, housing and   age pensions. This fund has limited budget and some people may not get help if the fund cannot afford it.

2.      National Insurance

B.  ( in Britain)a public service providing medical care, paid for by taxes

3.      Social Security

 

C. ( in Britain) a system of compulsory payments made by employees and employers to enable the State to provide assistance to people who are ill or retired.

 

D. organized government services providing help and advice to the community.

A

B

C

3

1

2

 

 

 

Check yourself, please (на доске представлены правильные ответы) Переносим ответы в лист самооценки. ( Sheet of self- assessment)

4. Практика чтения с целью извлечения необходимой информации.

The system of National Insurance and Social Security provide financial help for different categories of citizens.

-What categories of citizens are entitled to social payments?

-Read  the text on your own on page 146 to answer the question. ( Учащиеся называют категории граждан – the sick, the retired, the widowed…)

-What grammar is used in your answers? (Субстантивированное прилагательное)

5. Актуализация знаний грамматики

Give me English equivalents to the following:

People who don't work because of their age.

PtThe retired.

Т.: People who can't find work.

Р.: The unemployed.

Т.: People who are not healthy.

P3The sick.

Т.: People who have lost their husbands or wives.

P4The widowed.

Т.: Old people.

PsThe elderly.

T.: People who have serious problems with their health.

P6-  The disabled.

Затем учащиеся выводят правило о субстантивированных прилагательных.

Выполнение упражнения на субстантивированные прилагательные.

Pair works.

Take Card 2. Fill in the gaps with The Adjectives

Card 2

  1. _____ are entitled to a pension.
  2. Do ____ live below poverty level?
  3. Have ____ got medical service at a reduced price?
  4. ___ pay contributions to Social Security.
  5. ____ lost their wives or husbands.

Check yourself, please (на доске представлены правильные ответы) Переносим ответы в лист самооценки. ( Sheet of self- assessment)

 

6.Развитие речевых навыков.

Working in the groups.

-What benefits do they receive in Brittan?  Page 147 ex.2 ( зачитываем ответы)

- What benefits are the citizens of Russia entitled to?

-Replace the highlighted words with their synonyms.

Card 3

1. Women have a right to a pension at the age of 55 and men at 65.______________

2. Retired people can get a salary._________________

3. A child allowance is a small monthly payment for each child, usually directly to mothers.________________

4. Scholarship are paid to young people, college and higher school students, if they do not pay fees( money) for their education._______________

5.  A wide range of other payment exists.__________________

Check yourself, please (на доске представлены правильные ответы) Переносим ответы в лист самооценки. ( Sheet of self- assessment)

7. Развитие монологической речи (Проверка домашнего задания).

-In our country there are many elderly people.

-How do your grandparents live? (Опрос учащихся)

Один из ответов учащихся:

My family lives in the Russian, my Granny does not live with us. She lives in Оrsk. She is not very old, she is sixty and lives independently. She can look after herself properly. She is busy because she works and helps my aunt to bring her daughter up. Granny is entitled to a state pension but keeps on working. She is very sociable and likes to be among people. She goes to a health resort every summer, because she has got privileges to be provided with free return passage and free medical service. Two years ago Granny lost her spouse and we provide her with financial help. We don't want her to live below poverty level. Once a year Granny comes to see us and we pay for her tickets. My Granny is a very important person in my life. She taught me to read, when I was a baby she looked after me. Now she is old and I want her to be healthy. I miss her very much.

8.Обобщение изученного лексического материала. 

Самостоятельная работа.

We compare Russian system of welfare and in the UK. But many years ago it was rather different.

The extract below is taken from the article about the origin of the welfare state in Britain.

Card 4

Replace the Russian words and word combinations in brackets with their English equivalents from the box. There is an example (0) at the beginning.

contributions employers retirement income social benefits

social insurance state pension the old the sick

unemployment insurance welfare welfare state

Ever since 1889, when Otto von Bismarck, Prussia's 'Iron Chancellor', introduced the first (0) (государственная пенсияstate pension, people have increasingly looked to government to provide (1) (пенсионные выплаты_______________, health care and protection against poverty — which together are broadly called (2) (социальное страхование) _____________.

Britain was the first country in the world to have accepted that it is part of the job of government to help any citizen in need and to have set up a (3) (государство всеобщего благосостояния)________________ .

Before the 20th century, (4) (благосостояние)____________was considered to be the responsibility of local communities. The 'care' provided was often very poor. An especially hated institution in the 19th century was the workhouse, where (5) (старые)_________, (6) (больные____________ , mentally handicapped and orphans were sent. People were often treated very badly in workhouses, or given as

slaves to equally harsh (7) (работодатели)____________.

During the first half of the 20th century a number of (8) (социальные льготы)_______________were introduced. These were a small old-aged pension scheme, partial sickness and (9) (пособие по безработице_____________________ conditional on regular (10) (взносы____________and proof of need. In 1948 the National Health Service was set up.

-Exchange your card with your classmates and check it. На доске представлены ответы. Change it back Переносим ответы в лист самооценки. ( Sheet of self- assessment)

9. Подведение итогов урока. Выставление оценок.

- Is the system of Social Welfare fare?

-Count your scores and write down the mark in your diary.

23-21= «5»

20-17= «4»

16-12= «3»

11-0= «2»

Children, I am sure, that after our lesson you will be more attentive, careful and tolerant to your grandparents.

Well, our lesson is over. Thank you for being active at the lesson. It was very interesting to listen to your points of view. 

Task

Scores

Card 1

 

Card 2

 

Card 3

 

Card 4

 

Sheet of self- assessment

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока английского языка на тему: "Справедлива ли система социального обеспечения?""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по учету энергопотребления

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
