ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА
Предмет: Английский язык
Учитель: Семенова О.А.
Урок № 1
Тема урока: «Art and design. Taj Mahal»
Тип урока: Урок «открытия» нового знания
Цель урока: развитие коммуникативных компетенций в различных видах деятельности
Задачи урока:
•изучение новых слов;
•активизация лексико-грамматических навыков и навыков чтения;
•развитие навыков аудирования;
•развитие навыков монологического высказывания с опорой на текст;
•способствование интересу к памятникам архитектуры.
Формирование УУД (универсальные учебные действия):
• Личностные действия: (самоопределение, смыслообразование, нравственно-этическая ориентация)
• Регулятивные действия: (целеполагание, планирование, прогнозирование, контроль, коррекция, оценка, саморегуляция)
• Познавательные действия: (общеучебные, логические, постановка и решение проблемы)
• Коммуникативные действия: (планирование учебного сотрудничества, постановка вопросов, разрешение конфликтов, управление поведением партнера, умение с достаточной точностью и полнотой выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации)
Речевой материал:
•продуктивный грамматический – обороты there is/ there are;
•продуктивный лексический – inside, outside, beautiful, garden, building, wall;
•рецептивный лексический: eight wonders, brick, glass, marble, stone, wood, dome, minaret, pool.
Оборудование: доска, проектор, раздаточный материал, наглядный материал (грамматические структуры: there is/ there are), иллюстрации.
Ход урока
1. Организационный момент.
1. Приветствие.
- Good morning children!
- Good morning teacher!
-Take your seats please. I’m your English teacher for today and my name is Olga Anatolyevna. I'm glad to see you!
2.Беседа с дежурным.
-Who is on duty today?
- What is the date today?
- What day of the week is it today?
- Who is absent?
- OK, thank you.
Before we start I’d like to know how you are today. Here are the emotion cards on your desks. Green cards show that you are fine, yellow cards show that you are neutral and finally red cards are for very bad mood. Show me your card. OK, I see. (3 минуты)
2. Проверка домашнего задания.
-Today we continue to study the module “Home, sweet, home”. Tell me please, what was your hometask? (5 минут)
3.Фонетическая зарядка (2 минуты) (1 слайд)
So, now let’s revise some words:
there is/ there are outside
garden floor
bedroom wall
in front of beautiful
behind block of flats
inside building
Good for you!
4. Сообщение темы и цели занятия.
And now look at the picture. What do you see?
They are typical buildings for Russia. We live in such blocks of flats. But children would you like to live in an unusual building?
(Слайд 2) For example in this one? Do you want to live here? Do you know what building it is?
It’s a famous palace the Taj Mahal. Today we are going to visit the Taj Mahal. Итак, ребята сегодня мы узнаем об одном из чудес света современного мира, о прекрасном дворце Тадж Махал.
Он не только прекрасен своей архитектурой, он построен уникальным образом. Он такой единственный в мире. Почему его признали чудом света? На этот вопрос мы и попробуем дать ответ в конце урока. So, our lesson is “Art and design. Taj Mahal.” We have a plan. We should get information under the next headings:
-name;
-place;
-colour /materials;
-inside;
-outside.
-Look at the blackboard. What do you think what we are going to discuss first? (Слайд 3)
-We will discuss the materials.
Here are new words for you, listen and repeat, please. (Track 14)
5. Введение новой лексики. Слова по теме «Искусство и дизайн»: (Слайд 4)
is made of/ are made of
dome, minaret, pool, glass, marble, stone, brick, wood, wonder, pearl;
-What words are connected with the word “materials”: Glass stone brick wood
6. Упражнение на закрепление новой лексики:
1) This house is made of … marble.
2) These buildings are made of … glass.
3) This cottage is made of … bricks.
4) These castles are made of … stone.
5) This house is made of … wood.
7. Физкультминутка (1 минута)
I can see you are tired. Can you recite the poem and do exercises?
Hands on the head,
Hands on the hips,
Hands on the table,
Hands like this. (любое движение)
Hands on the shoulders,
Hands up and down,
Hands behind the head
And sit down!
8. Развитие навыков поискового чтения:
-Open your books at page 53, listen and read the text about Taj Mahal and be ready to complete the sentences, ex.2. (4 минуты)
Work in groups. Ex.3.
9. Now let’s watch a short story about Taj Mahal.
10. Домашнее задание.
Now it’s time to write down your homework. It will be Ex.. 4, p. 53 or you may retell the text about the Taj Mahal. In Ex.4 you are to describe a famous building in Russia. You can use the plan of our lesson.
11. Подведение итогов.
You worked hard today. Was our lesson interesting for you? What was new?
You have the following marks… Is everyone agree? I want to say that you were great today. Thank you for that great lesson.