Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / Конспект урока английского языка "Job Market" в 9 классе (c презентацией)
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Конспект урока английского языка "Job Market" в 9 классе (c презентацией)

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ Конспект урока Job market.doc

библиотека
материалов

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

«Средняя общеобразовательная школа № 5»








hello_html_m198b16d9.gif




hello_html_4e29333.jpg



Подготовила: Изотова Оксана Михайловна

учитель английского языка

высшей квалификационной категории















г. Алексин Тульской области

18 марта 2014 года



Разработка урока английского языка в 9 классе

по теме «Job Market»

с применением информационно-коммуникативных технологий

и проектной методики

Учитель: Изотова Оксана Михайловна

Тема: Job Market (Обобщающий урок по темам раздела “Whats your line?”)

Тип урока: урок комплексного применения знаний, умений и навыков. Обобщение и закрепление знаний по теме с применением информационно-коммуникационных технологий и интернет ресурсов.

Проблема: подросткам достаточно трудно сделать свой профессиональный выбор.

Проблемный вопрос: что важно учесть при выборе своей будущей профессии?


Цель урока: создать условия для расширения словарного запаса учащихся по теме «Профессии», способствовать обобщению знаний учащихся о факторах, влияющих на выбор профессии, расширению представления учащихся о рынке труда в родном городе, развитию навыков сотрудничества через работу в группах; способствовать развитию всех видов речевой деятельности через проектную методику с применением информационно-коммуникативных технологий и интернет-технологий, развитию потребности в самоопределении, развитию познавательной активности учащихся.

Задачи урока:

- образовательная: совершенствование и автоматизация лексических навыков по теме «Мир профессий»; совершенствование навыков чтения; приобретение умения анализировать и обобщать материал; совершенствование умения пользоваться дополнительной литературой (при подготовке проекта), ресурсами интернета, практика в оформлении мини-проекта с использованием компьютерных технологий.

- воспитательная: воспитание у учащихся уважения к профессии, умение слушать других, воспитание умения группового взаимодействия и уважения к партнерам по команде; воспитание любознательности, интереса к английскому языку, расширение кругозора; осознание огромного значения профессии в жизни человека.

- развивающая: развитие у учащихся памяти, внимания, творческого мышления, коммуникативных умений и навыков, способности к планированию высказываний для презентации в виде доклада; развитие навыков работы в малых группах, воспитание чувства коллективизма и ответственности за общий результат.

Формы работы:

Коллективная

Групповая

Индивидуальная

Основные методы:

проектная методика

интернет-технологии

презентативный

иллюстративный

беседа

упражнение

использование ИКТ (презентация)

Оснащение урока:

1. компьютерные презентации (Microsoft PowerPoint), мультимедийный проектор, экран, ноутбук

2. УМК 9 класса «New Millennium English». Авторы: Гроза О.Л. и др

3. интернет – ресурс - видео файл FLV- “Jobs songhttp://www.youtube.com/watch?v=2oy7IfICtQE&feature=related

4. стенгазета-коллаж

5. раздаточный материал, карточки





Ход урока:

I. Начало урока. Организационный момент. Предъявление темы урока.

II. Разминка. Интерпретация английской пословицы.

III. Активизация лексических единиц по теме. Определение термина «работа».

IV. Речевая зарядка - It’s not an easy task to make the right choice of a job.

V. Чтение короткого текста. Знакомство с профессией ‘a careers adviser’.

VI. Обсуждение факторов, влияющих на выбор профессии. Проектная работа (мультимедийная презентация) ученицы “What points should we consider when choosing a career”.

VII. Рынок труда в Алексине. Результаты поиска в Интернете. Скриншоты.

VIII. Музыкальная пауза. Просмотр клипа с весёлой песенкой о профессиях.

IX. Комментирование стенгазеты-коллажа «Time to think about your future career». Результат групповой работы в ходе подготовки к уроку. Отчёт группы.

X. Актуализация знаний. Представление проектов-презентаций “My parentsprofessions”, “The profession Id like to choose” учащимися.

XI. Подведение итогов урока.

XII. Домашнее задание. Написание резюме по схеме на электронный адрес учителя.
























Информационно-коммуникативные технологии и урок иностранного языка - актуальное направление в методике, требующее новых подходов и нестандартных решений. Внедрение информационно-коммуникативных технологий создает предпосылки для интенсификации образовательного процесса. Основными целями обучения являются: формирование умений работать с информацией, развитие коммуникативных способностей обучающихся, формирование исследовательских умений, умений принимать оптимальные решения. Мультимедийные технологии ускоряют процесс обучения, способствуют резкому росту интереса учащихся к предмету, улучшают качество усвоения материала, позволяют индивидуализировать процесс обучения. Они позволяют на практике использовать педагогические разработки, обеспечивающие переход от механического усвоения знаний к овладению умением самостоятельно приобретать новые знания. Информационно-коммуникативные технологии способствуют раскрытию, сохранению и развитию личностных качеств обучаемых.

Применение проектной методики с использованием информационно-коммуникативных технологий в обучении иностранному языку значительно повышает уровень владения языковым материалом, внутреннюю мотивацию учащихся, уровень самостоятельности школьников.

Проектный метод помогает развивать языковые и интеллектуальные способности, устойчивый интерес к изучению иностранного языка, потребность в самообразовании. В конечном итоге предполагается достижение коммуникативной компетенции, т.е. определенного уровня языковых, страноведческих и социокультурных знаний, коммуникативных умений и речевых навыков, позволяющих осуществлять иноязычное общение.











Ход урока:

(Слайд 1)

  1. Начало урока. Организационный момент. Предъявление темы урока.


T: Good morning, dear friends and our guests! Glad to see you! How are you? I’m sure that you are full of energy and ready to start our work. At our lesson today we are going to discuss one of the most important questions for you - choosing your future profession. (Слайд 2)

(на экране появляются изображения разных профессий)

You are in the 9th form now and soon you‘ll have to decide what to do after finishing the 9th form: to leave school for getting a job in technical school or to continue your education at school in the 10th form. It is not an easy task to make a right choice.

Today we are going to speak about different types of jobs, a job market in our area, skills and abilities needed in a job. Try to think about the factors that influence career choices, about plans for the future.

Try to think of everything we learned and read about at our previous lessons, use your own experience during our lesson. Welcome to ourJob Market”!

(на доске заголовок урока “Job Market”)

II. Разминка. Интерпретация английской пословицы.


(На доске написана английская пословица с незнакомым для обучающихся словом, обозначающим название профессии. (Every man is a blacksmith of his fortune. - Всякий человек своему счастью кузнец.) Учитель просит обучающихся прочитать, догадаться, какая это профессия и перевести пословицу.)

T: Now look at the blackboard! Here is a proverb. Read it aloud. There is a name of a profession in this proverb. Can you guess this profession? Translate the proverb into Russian. This slide will help you. (Слайд 3)

(Учащиеся переводят пословицу на русский язык.)

T: Another version of this proverb says: Every man is the architect of his own fortune. (Слайд 4)

How do you understand these words?

(Учащиеся высказывают своё понимание этих слов.)

P1: ……

P2: …….

T: It is not the stars that decide our fate. It is we who are responsible for what we are.

III. Активизация лексических единиц по теме. Определение термина «работа».

1) T: By the way, do you know these words? (Слайд 5) Translate them.

(Учащиеся переводят слова на русский язык.)

T: And do you know the difference between the words? I see it’s difficult to give an answer to this question. Look at the screen and read the definitions of these words. (Слайд 6) (по щелчку на слайде появляется определения слов a job, a work, an occupation, a profession, a career)

(Учащиеся читают определения.)

2) T: Do you know the names of jobs and professions well? Let’s revise some popular professions. You’ll work in 3 groups. Take the cards (Card 1.) with the descriptions of different jobs. Match the sentences with the names of jobs.

(Учащиеся заполняют таблицы на карточках.)

T: Now let’s check. Read your answers. (Слайд 7)

(Учащиеся по очереди зачитывают свои ответы.)

3) T: Well done! Now look at the screen (Слайд 8) and choose whom you would contact if

  • all the lights have suddenly gone out? an electrician

  • your house is on fire? a fireman

  • your hair is getting too long? a hairdresser

  • your pet cat is unwell? a veterinarian

  • your car has broken down? a mechanic

  • you have lost your way in a foreign city? a policeman

  • you want to register in a hotel? a receptionist

  • a filling has come out of your tooth? a dentist



IV. Речевая зарядка.

T: You see the world of professions is very large. When you leave school you understand that the time to choose your future profession has come. It’s not an easy task to make the right choice of a job. What do you think? Is it easy to choose a profession?

P1: To my mind it’s difficult to choose a profession …..

T: You are absolutely right. Thank you. Who can help you to make the right choice of a job?

P2: …….

T: Sure. And what is the best way to prepare for any job?

P3: I think the best way to prepare for any job is to get a good education…..

T: Have you made up your mind what to be in the future?

P4: It is difficult for me to give a definite answer….

V. Чтение короткого текста. Знакомство с профессией ‘a careers adviser’.


T: Choosing a career requires some serious thinking. You can be encouraged by your parents, teachers or friends. But do you know about a special person who can help you choose a profession? Then read a short text (Текст для чтения) and say what kind of job it is, what ranges of people it deals with and what kind of help a person can receive.

(Учащиеся читают текст Careers adviser .) (Слайд 9)

T: So, pupils, how can you translate a careers adviser [əd’vaɪzər]? (консультант, советчик по выбору профессии) Now answer the questions:

(по щелчку на Слайде 9 появляются правильные ответы)

  1. What does a careers adviser provide?

  2. What ranges of people do they deal with?

  3. How can careers advisers help a person?

T: What school subject in your timetable plays the role of a careers adviser?

P: Профориентация. (Слайд10)

T: In English it is a career guidance, a vocational guidance, a professional orientation.

T: Of course, school helps you to discover your special talents and forms your character. It encourages boys and girls to make serious choices of their future occupations. But not only school influences our choice.


VI. Обсуждение факторов, влияющих на выбор профессии. Проектная работа (мультимедийная презентация) ученицы “What points should we consider when choosing a career”.

T: And now it’s time to think critically about the factors that influence your career choice. In her project work Alina tried to answer the question “What points should we consider when choosing a career?” Мультимедийная презентация “What points should we consider when choosing a career”

On your desks you have lists of factors influencing people’s choices of professions. (Card 2.) Scan them and while listening to Alina tick the factors which she will mention in her project.

(Учащиеся просматривают карточки, слушают выступление ученицы и отмечают факторы, упомянутые в проекте.)

T: You are welcome, Alina.

(Выступление ученицы. Проектная работа (мультимедийная презентация) ученицы “What points should we consider when choosing a career”.)

T: So, what factors were mentioned by Alina?

Pp: Other people’s opinion (parents’ opinion), family traditions, dreams and ambitions, personal qualities and abilities, salary, people a person met.

T: Pupils, what other factors can you add?

Pp: Person’s interests/hobbies, character of the person, success in some subjects at school, fashion, chance.

Pp: Area where a person was born and job market in the area can play a great role too.

T: Thank you, pupils, you were very attentive.


VII. Рынок труда в Алексине. Результаты поиска в Интернете. Скриншоты.

T: Anya was given the task to find out which professions enjoy popularity in our town. And this is what she got.

Anya: Doing my research I had to answer two questions:

Where can people look for a job? And what jobs are available in the place where we live?

To answer these questions I surfed the internet. I found a lot of web sites where people from our town can read about job opportunities in the area. For example, JobLab.ru (Слайд 11, по щелчку появляются скриншоты сайтов) or Rabota.ru or Job.ru. Here people can not only read about different vacant jobs, but to post their resumes. And according to statistics of the employment center (Слайд 12) the following jobs are the most demanded in our town:

  • merchandiser-loader - мерчендайзер-грузчик

  • shop assistant-cashier - продавец-кассир

  • shop assistant–consultant - продавец-консультант

  • manager - менеджер

  • bank clerk - банковский служащий

  • accountant – бухгалтер

  • turner – токарь

  • welder – сварщик

  • driver – водитель

  • security guard – охранник

  • messenger or delivery man - курьер

These sites are daily updated with new job offers in Aleksin and nearby towns. Use the easy search of vacancies and you will be able to find work in Aleksin on a permanent basis, or work for students or at home.

T: Thank you, Anya, for this useful information.


VIII. Музыкальная пауза. Просмотр клипа с весёлой песенкой о профессиях.


T: Now let’s have a rest. Look at the screen, watch a clip and listen to a funny song about jobs.

(Музыкальный клип Jobs song)

http://www.youtube.com/watch?v=2oy7IfICtQE&feature=related

T: Who can name the professions from this song?

Pp: Tailor, doctor, farmer, babysitter, teacher, plumber, dentist, fireman.

T: People work in the country, people work in the town,

People work day and night….

T: What for?

Pp: … to make the world go round.

(Слайд 13 изображение профессий)


IX. Комментирование стенгазеты-коллажа «Time to think about your future career». Результат групповой работы в ходе подготовки к уроку. Отчёт группы.


T: I think all of you have paid attention to the wall newspaper-collage [kɔ'lɑːʒ] «Time to think about your future career». It’s the result of a group work of your classmates. Now, girls, report of your work.

(Ученицы подходят к доске и комментируют стенгазету-коллаж.)

Pp: We asked our classmates about their parents’ professions, about their dream jobs. We made the catalogue of different professions in English and in Russian. In pictures we presented information about vocational schools and technical colleges of our town. Do you know what type of job you would like to have? Do this quiz and you’ll find out it. Also you can find some other useful information. With the help of this wall newspaper we wanted to say: “It is time to think about your future career”.

T: Thank you, girls, for your teamwork.



X. Актуализация знаний. Представление проектов-презентаций “My parents’ professions”, “The profession I ‘d like to choose” учащимися.


T: Your home task was to prepare a report or to make a presentation about your parents’professions or your favourite profession. Listen to your classmates very attentively, please, because you will answer some questions.

1) T: Our parents can give us practical advice which is very helpful and valuable. Do you agree?

P: Yes, I do. I want to tell you about my family’s professions.

(Рассказ ученицы о профессиях членов своей семьи.)

P: What is my father’s job? What qualities should my mother have?

T: Well done! Thank you, Irina.

2) T: Now I invite you to watch Sonya’s presentation.

(Mультимедийная презентация ученицы “Architect ”)

(Все смотрят презентацию, подготовленную ученицей. После просмотра учащиеся отвечают на некоторые вопросы.)

P: What am I good at? What institute must I enter to get my profession?

T: I like your presentation, Sonya. Do you, pupils?


XI. Подведение итогов урока.

1) T: We’ve talked a lot about professions today. So let’s sum up. What are the main factors influencing the choice of profession by school leavers? (Слайд 14 появляется заголовок Factors influencing the choice of profession by school leavers)

Pp: … (Учащиеся называют факторы.)

(skills, parents' opinion, fashion, salary, interests, hobbies….)

T: And here what I think.

(По щелчку на слайде появляются факторы)

T: So, before choosing a career you should understand who you are, what you are interested in, who inspires you, what skills you have and what kind of personality you are.

2) T: Look at this slide. (Слайд 15) It’s in Russian. Read this formula.

(Учащиеся читают формулу выбора профессии.)

T: Do you agree? (Слайд 15 по щелчку) So choosing your future profession you should take into account three main things: your abilities, your desire and the needs of our society.


  1. Домашнее задание. Написание резюме по схеме на электронный адрес учителя.

(Учитель напоминает обучающимся, что перед тем, как получить работу, каждому из них придется писать резюме, т.е. автобиографию в табличной форме, сообщая сведения о себе.) (Слайд 16)

T: Before getting a job youll have to write a resume, i.e. your short biography (a Curriculum Vitae [kəˌrɪkjələm'viːtaɪ], a CV) - краткая биография, резюме (сведения об образовании и профессиональном опыте).

T: Your homework is to write your resume and e-mail it to this address (Слайд 16 по щелчку)

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

T: Take these cards for help.

(Учитель раздаёт учащимся схемы резюме со своим электронным адресом.)

My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

Thello_html_17cb38c9.jpghello_html_m1588182a.jpg: Thank you for the lesson. It was interesting for me and I hope for you too.

T: Choose “like” if you liked the lesson and “dislike” if you didn’t like the lesson.

T: See you later! Good luck!




Выбранный для просмотра документ Презентация Job market.pptx

библиотека
материалов
Job Market Выполнила: Изотова Оксана Михайловна, учитель английского языка МБ...
An English proverb: Every man is a blacksmith of his fortune. blacksmith ['bl...
Every man is the architect of his own fortune. Каждый человек является архит...
Do you know these words? A job A Work An occupation A profession A career
The difference between the following words: a job, a work, an occupation, a p...
an electrician a fireman whom you would contact if… a dentist a hairdresser...
Careers adviser A careers adviser provides information, advice and guidance...
Профориентация a career guidance a vocational guidance a professional orient...
The following jobs are the most demanded in our town: merchandiser-loader - м...
Factors influencing the choice of profession by school leavers skills, abilit...
Формула выбора профессии «Надо» потребности рынка труда «Могу» человеческие в...
Write a resume, i.e. your short biography (a Curriculum Vitae [kəˌrɪkjələm'vi...
16 1

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.


Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.


Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Job Market Выполнила: Изотова Оксана Михайловна, учитель английского языка МБ
Описание слайда:

Job Market Выполнила: Изотова Оксана Михайловна, учитель английского языка МБОУ «СОШ № 5» г. Алексин Тульской области март 2014 года

№ слайда 2
Описание слайда:

№ слайда 3 An English proverb: Every man is a blacksmith of his fortune. blacksmith ['bl
Описание слайда:

An English proverb: Every man is a blacksmith of his fortune. blacksmith ['blæksmɪθ] - кузнец Всякий человек своему счастью кузнец.

№ слайда 4 Every man is the architect of his own fortune. Каждый человек является архит
Описание слайда:

Every man is the architect of his own fortune. Каждый человек является архитектором своего счастья. Всяк своему счастью кузнец. Сам человек строитель участи своей. Счастье в воздухе не вьется, а руками достается. Англо-русский универсальный дополнительный практический переводческий словарь И. Мостицкого. И. Мостицкий. 2002-2012.

№ слайда 5 Do you know these words? A job A Work An occupation A profession A career
Описание слайда:

Do you know these words? A job A Work An occupation A profession A career

№ слайда 6 The difference between the following words: a job, a work, an occupation, a p
Описание слайда:

The difference between the following words: a job, a work, an occupation, a profession, a career. A job is the work that a person does regularly in order to earn money. The word work is used in a more general way to talk about activities that a person does to earn money, either working for a company or for himself. We use an occupation to talk about the kind of work that someone usually does. The word occupation is used mainly in official forms. A profession is a kind of work for which you need special training and a university education. A career is the series of jobs that a person does in his or her life usually in one and the same field.

№ слайда 7
Описание слайда:

№ слайда 8 an electrician a fireman whom you would contact if… a dentist a hairdresser
Описание слайда:

an electrician a fireman whom you would contact if… a dentist a hairdresser a receptionist a policeman a mechanic a veterinarian

№ слайда 9 Careers adviser A careers adviser provides information, advice and guidance
Описание слайда:

Careers adviser A careers adviser provides information, advice and guidance to help people make realistic choices about their education, training and work. They may deal with a range of people from school children aged 13+ years up to adults who perhaps want a career change or need help with further training. Careers advisers can help to identify options for suitable careers, help to build CVs, identify skills gaps, advise on where to search for jobs and help with the application, and locate relevant training courses. http://www.prospects.ac.uk/careers_adviser_job_description.htm

№ слайда 10 Профориентация a career guidance a vocational guidance a professional orient
Описание слайда:

Профориентация a career guidance a vocational guidance a professional orientation

№ слайда 11
Описание слайда:

№ слайда 12 The following jobs are the most demanded in our town: merchandiser-loader - м
Описание слайда:

The following jobs are the most demanded in our town: merchandiser-loader - мерчендайзер-грузчик shop assistant-cashier - продавец-кассир shop assistant–consultant - продавец-консультант manager - менеджер bank clerk - банковский служащий accountant – бухгалтер turner – токарь welder – сварщик driver – водитель security guard – охранник messenger or delivery man - курьер

№ слайда 13
Описание слайда:

№ слайда 14 Factors influencing the choice of profession by school leavers skills, abilit
Описание слайда:

Factors influencing the choice of profession by school leavers skills, abilities parents’ opinion fashion and prestige salary demanded professions interests, hobbies

№ слайда 15 Формула выбора профессии «Надо» потребности рынка труда «Могу» человеческие в
Описание слайда:

Формула выбора профессии «Надо» потребности рынка труда «Могу» человеческие возможности (физиологические и психологические), образовательные ресурсы личности «Хочу» желания, интересы, склонности личности УДАЧНЫЙ ВЫБОР ПРОФЕССИИ So choosing your future profession you should take into account three main things: your abilities, your desire and the needs of our society.

№ слайда 16 Write a resume, i.e. your short biography (a Curriculum Vitae [kəˌrɪkjələm'vi
Описание слайда:

Write a resume, i.e. your short biography (a Curriculum Vitae [kəˌrɪkjələm'viːtaɪ], a CV) - резюме (сведения об образовании и профессиональном опыте), краткая биография. e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

Выбранный для просмотра документ Приложения к уроку Job Market.doc

библиотека
материалов

Card 1.

I. A person whose job is to keep and examine the money accounts of business or people is called a…



A person professionally trained to treat the teeth is called a… .



A person whose business is to advise people about laws and to represent them in court is called a… .



A worker in a mine is called a… .



For help:


a) dentist, b) shoemaker, c) accountant,

d) seaman, e) architect, f) translator,

g) carpenter, h) lawyer, i) steward,

j) interpreter, k) miner, l) engineer.




Card 1.

II. A person who plans new buildings and sees that they are built properly is called a … .



A person who changes speech from one language into another is called a… .



A person who makes or repairs shoes is called a… .



A member of a navy, or sailor on a ship, who is not an officer is called a… .



For help:


a) dentist, b) shoemaker, c) accountant,

d) seaman, e) architect, f) translator,

g) carpenter, h) lawyer, i) steward,

j) interpreter, k) miner, l) engineer.




Card 1.

III. A person who is skilled at making and repairing wooden objects is called a… .



A person who plans and understands the making of machines, roads, bridges is called a… .



A person who changes writing from one language into another is called a… .



A man who serves passengers on a ship or plane is called a… .



For help:


a) dentist, b) shoemaker, c) accountant,

d) seaman, e) architect, f) translator,

g) carpenter, h) lawyer, i) steward,

j) interpreter, k) miner, l) engineer.






Текст для чтения


Careers adviser

A careers adviser provides information, advice and guidance to help people make realistic choices about their education, training and work. They may deal with a range of people from school children aged 13+ years up to adults who perhaps want a career change or need help with further training.

Careers advisers can help to identify options for suitable careers, help to build CVs, identify skills gaps, advise on where to search for jobs and help with the application, and locate relevant training courses.

Premises where careers advisers can be based include: schools, further education colleges, Job Centre Plus offices, community centres, training providers, libraries, charities, health care settings and local authorities.

a careers adviserdvaɪzər] - консультант, советчик по выбору профессии

guidance ['gaɪd(ə)ns] - руководство, рекомендации

curriculum vitae - краткая биография, резюме (сведения об образовании и профессиональном опыте), биографическая справка, сокращенно CV

application- заявление

premises [’preməsɪz] - служебные помещения (помещение, дом, площадь, территория)

charities - благотворительные организации


Careers adviser

A careers adviser provides information, advice and guidance to help people make realistic choices about their education, training and work. They may deal with a range of people from school children aged 13+ years up to adults who perhaps want a career change or need help with further training.

Careers advisers can help to identify options for suitable careers, help to build CVs, identify skills gaps, advise on where to search for jobs and help with the application, and locate relevant training courses.

Premises where careers advisers can be based include: schools, further education colleges, Job Centre Plus offices, community centres, training providers, libraries, charities, health care settings and local authorities.

a careers adviserdvaɪzər] - консультант, советчик по выбору профессии

guidance ['gaɪd(ə)ns] - руководство, рекомендации

curriculum vitae - краткая биография, резюме (сведения об образовании и профессиональном опыте), биографическая справка, сокращенно CV

application- заявление

premises [’preməsɪz] - служебные помещения (помещение, дом, площадь, территория)

charities - благотворительные организации









Card2.
  • person’s interests/hobbies

  • character of the person

  • personal qualities and abilities

  • dreams and ambitions

  • family traditions

  • area where a person was born

  • job market in the area

  • people a person met

  • success in some subjects at school

  • fashion

  • salary

  • other people’s opinion (parents’ opinion)

  • chance



Card2.

  • person’s interests/hobbies

  • character of the person

  • personal qualities and abilities

  • dreams and ambitions

  • family traditions

  • area where a person was born

  • job market in the area

  • people a person met

  • success in some subjects at school

  • fashion

  • salary

  • other people’s opinion (parents’ opinion)

  • chance


Card2.

  • person’s interests/hobbies

  • character of the person

  • personal qualities and abilities

  • dreams and ambitions

  • family traditions

  • area where a person was born

  • job market in the area

  • people a person met

  • success in some subjects at school

  • fashion

  • salary

  • other people’s opinion (parents’ opinion)

  • chance


Card2.

  • person’s interests/hobbies

  • character of the person

  • personal qualities and abilities

  • dreams and ambitions

  • family traditions

  • area where a person was born

  • job market in the area

  • people a person met

  • success in some subjects at school

  • fashion

  • salary

  • other people’s opinion (parents’ opinion)

  • chance















My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

My Resume (My CV)

Name:

Address:

D.O.B.

Nationality:

Education:

Work experience:

Skills:

Interests:

e-mail: oxanaizotova2009@mail.ru

