Цели урока:
·
Тренировка
употребления лексики по теме «Животные»;
·
Тренировка
умения чтения;
·
Развитие
умения понимать иностранную речь через отгадывание загадок;
·
Развитие
монологической речи через составление загадок и предложений о животных;
·
Развитие
орфографических умений через составление слов, заполнение пропусков в словах;
·
Развитие
произвольного внимания, аналитико-синтетического мышления, памяти,
фонетического слуха;
·
Воспитание
интереса к животным;
·
Формирование
умения правильно вести себя в зоопарке;
·
Создание
положительной мотивации к изучению английского языка.
Оборудование:
Мультимедийный проектор, экран, индивидуальные листы
для детей, таблички с именами детей, конверты с цифрами «3», «4», «5»,карточки
с буквами A, F (2 шт.), P, R (2 шт.), L, I, G, N, T, X, S, O, B, E.
Ход урока
I этап – организационный момент
Слайд №1
Учитель: -Good afternoon, children! I’m glad to see you.
Дети: - Good afternoon, teacher! We are glad to see you
too.
Учитель: - How are you?
Дети: -We’re fine, thanks. And how are you?
Учитель: -I’m fine, thanks. Sit down, please. Let’s start our
lesson.
Постановка целей и
задач урока
Учитель: -Today at our lesson we shall speak about animals:
what they like, how they look like, what they can do.
Слайд №2
Do you like animals? (Yes!)
Слайд №3
Do you like to go to the ZOO?
(Yes!)
Слайд №4
Would you like to go to the
Zoo? (Yes!)
Слайд №5
Let’s go!
У ворот зоопарка нас
встречает мистер Смит. Мистер Смит – смотритель зоопарка. He is a zookeeper.
Поздороваемся с мистером Смитом. (Hello,
Mr. Smith!)
II этап – фонетическая зарядка
Слайд №6
Вместе с мистером
Смитом нас встречает старая знакомая, обезьянка, a monkey. Она предлагает провести фонетическую зарядку. Let’s drill our tongues! We should speak English
well. Listen and repeat.
Слайд №7
The tiger says: [r].
Слайд №8
The bear says: [з:].
Слайд №9
The snake says: [s].
Слайд №10
The insects says: [z].
Слайд №11
The crane says: [au].
Now name all these sounds
again: [r], [з:], [s], [z], [au].
We’ve just pronounced the
sounds to speak English well.
III этап – речевая зарядка
Слайд №12
Now let’s review how we
should behave in the Zoo. Let’s read the poem. (Повторим
правила поведения в зоопарке, прочитаем стихотворение.)
Be careful
1.Be careful what you say or do
When you visit animals in the
Zoo.
2.Don`t make fun at the
camel’s hump.
He is very proud of his noble
bump.
Слайд №13
3.And the penguins walking
around the lake
Can understand the remarks
you make.
4.Don’t make faces to the
chimpanzee
He is as clever as you and
me.
О чем говорится в
стихотворении? What is it about?
We’ve just reviewed the rules
how to behave in the Zoo. (Мы
повторили правила поведения в зоопарке.)
IV этап – основной
1. Отгадывание
кроссворда / загадок (лексическая игра «Угадай животное»)
Слайд №14
Mr. Smith shows us animals.
What animals can we see in the Zoo? Solve the riddles and read the key-word.
(Дети читают
приготовленные дома загадки о животных.)
Андрей: Bear
It is big. It is brown or white. He eats fish and
meat. He likes honey. He can walk, run, and climb. He can’t fly and swim. He
lives in the forest. Who is he?
Валя: Snake
It is long. It is grey, brown
and green. It can’t fly. It can’t run. It can’t jump. It likes meat, eggs and
small animals. It lives in the forest, in the river. Who is it?
Рома: Crocodile
It
is big and green. It likes meat. It can swim. But he can’t fly, climb and run.
He lives in Africa. Who is it?
Оля: Monkey
It
is not big. It is brown. It can run, jump and climb. It can’t swim and fly. It
likes apples, bananas and oranges. It likes to play. She lives in Africa.
Who is it?
Ваня: Elephant
It
is big and grey. It likes apples, bananas, carrot, porridge. It can run and
walk. He can’t fly, climb and swim. He lives in Africa. Who is it?
Сережа: Lion
He
is big. He is yellow. He eats meat and animals. He can run and jump. He can
climb. He can’t swim and fly. He lives in Africa. Who is he?
- Now read the key-word.
Дети: Animal.
Учитель: Translate the word.
Дети: Животное.
Учитель: О ком
сегодня говорим на уроке?
Дети: О животных.
We’ve just said what these
animals eat, what they can do.
Физминутка
Can you show what these
animals can do? Stand up, answer my questions and show the actions.
-
Can bears climb? (Yes.)
-
Climb like a bear.
-
Can snakes coil? (Yes.)
-
Coil like a snake.
-
Can crocodiles swim? (Yes.)
-
Swim like a crocodile.
-
Can monkeys jump? (Yes.)
-
Jump like a monkey.
-
Can elephants stamp? (Yes.)
-
Stamp like an elephant.
-
Can lions run? (Yes.)
-
Run like a lion.
-
Good for you. Thank you, sit down,
please.
2. Пропущенные
буквы (Missing letters) – орфографическая игра
In the morning Mr. Smith, the
zookeeper, walks around the Zoo to visit his animals. And he sees that some
letters on the tables are missing. Help Mr. Smith. Fill in the letters.
Слайд №15 M?NKEY
FR?G
F?X
B??R
D?CK
Слайд №16 (Проверка)
MONKEY, FROG, FOX, BEAR, DUCK
We’ve just reviewed how to
write these words.
3. Ranking - ранжирование
Mr. Smith wants to write a
song about his animals. Help him to write what his animals are like. Use these
words and make sentences.
Слайд №17
LIONS
SNAKES
ELEPHANTS
GIRAFFES
FOXES
FROGS
PARROTS
TIGERS
|
|
STRONG
CUNNING
KIND
CLEVER
DANGEROUS
LAZY
UGLY
BRAVE
|
We’ve just made sentences
about animals and helped Mr. Smith to write the song.
4. Испорченная
пишущая машинка (игра с алфавитом)
Слайд №18
Mr. Smith decided to make new
tables for some cages. Help him to type the names of the animals. (Появляется слово, дети, у которых есть буква
из этого слова, занимают место у доски, самостоятельно молча встают в нужном
порядке и затем хором все дети читают получившееся слово.)
FOX
BEAR
GIRAFFE
PARROT
LION
TIGER
We’ve trained to type the
words and helped Mr. Smith to make new tables.
5. Two-in-one
(«Два-в-одном», восстановление текста. Игра, предполагающая группирование.)
Слайд №19
Mr. Smith typed texts about
his animals. He wrote two texts but they were mixed. Help Mr. Smith to restore
his texts.
The frog is small. The
tiger is big. She is green. He is black and yellow. She can swim and jump. He
eats animals and meat. The frog can’t fly and climb. He can jump, run and
climb. She lives in the river. The tiger can’t swim and fly.
Слайд №20 (Проверка) The
frog is small. She is green. She can swim and jump. The frog can’t fly and
climb. She lives in the river.
The tiger is big. He is
black and yellow. He eats animals and meat. He can jump, run and climb. The
tiger can’t swim and fly.
We’ve just helped Mr. Smith
to write texts about his animals.
6. Match (Соотнеси рисунки с надписями)
Слайд №21
Мистер Смит
приготовил вам сюрприз, хочет проверить, насколько хорошо вы знаете животных и
понимаете английский язык. Он нарисовал животных, написал их названия. Вам
нужно соотнести рисунок и надпись.
Дети выполняют
задание. Взаимопроверка.
We’ve just checked up our
knowledge about animals.
V. Итог урока
Вам понравился урок?
Какие задания
понравились больше всего?
Что было самым
трудным?
Что нужно сделать,
чтобы улучшить свои знания?
Оцените свою работу
на уроке. Положите табличку со своим именем в конверт с соответствующей
оценкой.
Слайд №22 Thank
you for your work!
Слайд №23 Good
bye!
Муниципальное общеобразовательное учреждение
средняя общеобразовательная школа №31 г.Ангарска
Открытый урок английского языка с применением
мультимедийной презентации и с использованием игровых упражнений
Разработала и провела
Глазкова Татьяна Борисовна,
учитель английского языка
МОУ «СОШ №31» г. Ангарска
Ангарск 2008
© Глазкова Татьяна Борисовна