Инфоурок / Иностранные языки / Презентации / Конспект урока и презентация "WHAT ARE YOUR NEW WONDERS OF THE WORLD"

Конспект урока и презентация "WHAT ARE YOUR NEW WONDERS OF THE WORLD"

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ Lesson 4.docx

библиотека
материалов

Lesson 4. WHAT ARE YOUR NEW WONDERS

OF THE WORLD?

Цели:

социокультурный аспект знакомство с памятниками культуры мирового значения (Christ the Redeemer, Brazil; the Great Wall of China; the Taj Mahal, India; the Sydney Opera House, Australia; the Moscow Kremlin and Red Square), развитие умения ориентироваться в реалиях страны изучаемого языка, умения представлять свою культуру;

развивающий аспект — развитие способности оценивать чужое мнение, формулировать выводы, способности к логическому изложению;

воспитательный аспект — воспитание уважительного отношения к мнению собеседника, его взглядам, формирование способности к критическому мышлению;

учебный аспект — совершенствование речевых навыков;

сопутствующие задачи: развитие умения читать/понимать на слух с целью полного понимания содержания, развитие умения понимать на слух с целью извлечения конкретной информации; Книга для чтения: умение читать с полным пониманием, с извлечением конкретной информации, умение соотносить (слова, картинки, тексты и т. д.).

Речевой материал:

продуктивный: лексический и грамматический материал данного цикла;

рецептивный: лексический — so, a wonder, a square, to deserve, a construction; a lighthouse, a mystery (из Книги для чтения).

Ход урока

1.Организационный момент

1.1) Цель упражнения — развитие умения аудировать с целью извлечения конкретной информации. Перед прослушиванием учащиеся знакомятся с иллюстрациями. Учащиеся слушают мнения детей без зрительной опоры.

Ключи: Fred: Christ the Redeemer, Brazil; the Great Wall of China; Lisa: the Sydney Opera House, Australia; Misha: the Moscow Kremlin and Red Square.

  1. Учащиеся читают мнения детей и выбирают точки зрения тех детей, которые говорят о достопримечательностях, включённых в список семи новых чудес света. Мнение Миши не совпадает с выбором Интернета.

  2. Учащиеся читают мнения детей и решают, кто из детей разделяет точки зрения, представленные в упражнении.

Ключи: 1) Modern buildings must be included in the list of the New Wonders. (Lisa) 2) The Internet choice is the right choice. (Никто не разделяет эту точку зрения.) 3) It is difficult to decide what sights can be included in the New Seven Wonders. (Fred) 4) The idea of the New Seven Wonders is very good. (Misha) 5) Different cultures become closer in the New Wonders of the World. (Misha) 6) It's good when people from different cultures make an important choice together. (Никто не разделяет эту точку зрения.)

1.4) Учащиеся решают, чью точку зрения они разделяют.

2. Учащиеся высказывают собственное мнение, используя опоры
для построения высказывания.

Желательно, чтобы учитель выразил свою точку зрения, можно использовать следующие высказывания:

For me it's hard to decide what sight to include in the list of the New Wonders of the World.

I am sure that there are many sights which deserve it.

I think it's quite right to choose the Kremlin. It's the most beautiful construction in Russia. It's a real masterpiece. And the Kremlin is very old.

We can't do without sights which are centuries old. They can tell us a lot about the history of our country.

My choice is the Kremlin.

3. Домашнее задание: Рабочая тетрадь, упр. 1. Книга для чтения,
упр. 3.

Книга для чтения, упр. 3. В данном упражнении на основе публицистического произведения развиваются следующие умения: умение читать с извлечением конкретной информации, умение читать с полным пониманием, умение соотносить (слова, картинки, тексты и т. д.).

Ключи к упражнению 3 из Книги для чтения:

3.1) the Pharos of Alexandria.

3.2) Legend says that the mysterious mirror could even destroy
enemy ships before they got to Alexandria. The lighthouse showed many
ships the way to Alexandria.

3.3) 1) +; 2) +; 3) +; 4) —; 5) +; 6) +; 7) —; 8) +; 9) +.




Выбранный для просмотра документ Колос родовский.pptx

библиотека
материалов
Colossus of Rhodes Учитель английского языка Хаустова И.А. МКОУ «Сосновская С...
The island of Rhodes was an important economic centre in the ancient world....
When Alexander died of a fever at an early age, his generals fought to contr...
When Demetrius attacked the city, the defenders stopped the enemy by floodin...
They used the bronze from the many war machines Demetrius left for the figur...
The statue was one hundred and ten feet high and stood upon a fifty-foot ped...
The architect of this great construction was Chares of Lindos, a Rhodian scu...
The Colossus stood at the harbour entrance for fifty-six years. Each morning...
It is said that an Egyptian king offered to pay for its reconstruction, but...
In the seventh century A.D. the Arabs conquered Rhodes and broke the remains...
11 1

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.


Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.


Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Colossus of Rhodes Учитель английского языка Хаустова И.А. МКОУ «Сосновская С
Описание слайда:

Colossus of Rhodes Учитель английского языка Хаустова И.А. МКОУ «Сосновская СОШ»

№ слайда 2 The island of Rhodes was an important economic centre in the ancient world.
Описание слайда:

The island of Rhodes was an important economic centre in the ancient world. It is located off the southwest of Asia Minor where the Aegean Sea meets the Mediterranean. The capital city, also named Rhodes, was built in 408 B.C. and was designed to take advantage of the island's best natural harbour on the northern coast. In 357 B.C. the island was conquered by Mausolus of Halicarnassus (whose tomb is one of the other Seven Wonders of the Ancient World), fell into Persian hands in 340 B.C., and was finally captured by Alexander the Great in 332 B.C.. 

№ слайда 3 When Alexander died of a fever at an early age, his generals fought to contr
Описание слайда:

When Alexander died of a fever at an early age, his generals fought to control the Alexander's vast kingdom. Three of them,Ptolemy, Seleucus, and Antigous, succeeded in dividing the kingdom. The Rhodians supported Ptolemy  in this struggle.  Antigous  sent his son Demetrius to capture and punish the city of Rhodes. The war was long. Demetrius brought an army of 40,000 men. This was more than the entire population of Rhodes. 

№ слайда 4 When Demetrius attacked the city, the defenders stopped the enemy by floodin
Описание слайда:

When Demetrius attacked the city, the defenders stopped the enemy by flooding a ditch outside the walls. The ships from Egypt arrived to assist the city. Demetrius withdrew quickly leaving the great siege town. To celebrate their victory and freedom, the Rhodians decided to build a giant statue of their patron the god of Helios. 

№ слайда 5 They used the bronze from the many war machines Demetrius left for the figur
Описание слайда:

They used the bronze from the many war machines Demetrius left for the figure. According to Pliny, a historian who lived several centuries after the Colossus was built, the construction took 12 years. Other historians place the start of the work in 304 B.C.. 

№ слайда 6 The statue was one hundred and ten feet high and stood upon a fifty-foot ped
Описание слайда:

The statue was one hundred and ten feet high and stood upon a fifty-foot pedestal near the harbour. Although the statue has been popularly depicted with its legs spanning the harbour entrance so that ships could pass beneath, it was actually posed in a more traditional Greek manner: nude, wearing a spiked crown, shading its eyes from the rising sun with its right hand, while holding a cloak over by its left. 

№ слайда 7 The architect of this great construction was Chares of Lindos, a Rhodian scu
Описание слайда:

The architect of this great construction was Chares of Lindos, a Rhodian sculptor who was a patriot and fought to defend the city.

№ слайда 8 The Colossus stood at the harbour entrance for fifty-six years. Each morning
Описание слайда:

The Colossus stood at the harbour entrance for fifty-six years. Each morning the sun must have caught its polished bronze surface and made the god's figure shine. Then an earthquake hit Rhodes and the statue collapsed. Huge pieces of the figure lay along the harbour for centuries. 

№ слайда 9 It is said that an Egyptian king offered to pay for its reconstruction, but
Описание слайда:

It is said that an Egyptian king offered to pay for its reconstruction, but the Rhodians refused. They feared that somehow the statue had offended the god Helios, who caused the earthquake to throw it down.    

№ слайда 10 In the seventh century A.D. the Arabs conquered Rhodes and broke the remains
Описание слайда:

In the seventh century A.D. the Arabs conquered Rhodes and broke the remains of the Colossus up into smaller pieces and sold thm as scrap metal. Legend says it took 900 camels to carry away the statue.

№ слайда 11
Описание слайда:
