Өтетін күні 26.01
Сабақтың № _12_
Сабақтың тақырыбы:
Менің әуес ісім-киім тігу,зергерлік бұйымдар жасау .Септік жалғаулары.
Мақсаты :
Білімділік :
1.Оқушыларға тапсырмалар беру
арқылы алған білімдерін нығайту, тиянақтау, теориялық білімін практикамен ұштастыру.
2. Грамматикалық сауаттылығын арттыру.
3 Септік жалғауларды пысықтау, оларды қолдана білуге дағдыландыру
Дамытушылық:
1. Пәнге деген қызығушылығын ояту.
2. Деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың белсенділігін, ынтасын арттыру.
3. Танымдық тапсырмалар арқылы ізденімпаздық қасиетін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1. Тілімізді құрметтеуге, Елжандылыққа, шапшаңдылыққа, әдептілікке баулу.
2. Ойын нақты, көркем, әсерлі етіп жеткізе білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас
сабақ, жаңа материалды меңгерту, деңгейлеп оқыту, пікірталас
Технология: модульдік
оқыту, деңгейлеп оқыту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сөздік
әдісі (әңгіме, түсіндіру, кітаппен жұмыс); көрнекілік әдісі (демонстрация),
практикалық әдісі (сұрақ- жауап әдісі)
Сабақтағы оқушылардың іс-
әрекеті: жеке, топпен, жұппен, іздену, кесте толтыру
Сабақтың құрал- жабдықтары,
көрнекілігі: сызбалар, қосымша әдебиеттер, техникалық құралдар, фотосуреттер,
презентация
Пәнаралық байланыс:____
әдебиет, еңбек______
САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Үй тапсырмасын сұрау
3. Жаңа сабақ
4. Оқулықпен жұмыс
5. Бекіту, Сабақты қорытындылау
6. Үй тапсырмасын беру
7. Бағалау
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
І. Оқыту үрдісінің маңыздылығы:
Ұйымдастыру кезеңі 1-2 мин. Сөйлесім.
1.Оқушылармен сәлемдесу
2. Оқушыларды сабаққа бейімдеу.
3.Сөйлесу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Айтылым.
Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен тақырыптарды «Карусель»
әдісі бойынша қайталау.
ІІІ. Жаңа тапсырмаларды
қалыптастыру:
•
1.Мұғалімнің кіріспе сөзі: сабақтың тақырыбы мен мақсатымен
таныстыру:
Киім тігу мен зергерлік бұйымдарды жасауда адамға. ерекше
қабілеті байқалады. Екеуі де ертеден . келе жатқан қолөнер түрлері. Тігінші
киім тігетін шебер болса, зергер - асыл тастардан әшекей бұйым жасайтын шебер.
☺2. Оқушылардың бұрынғы
білімдерін жаңғырту үшін жалпы сұрақтар қою:
«Ой қозғау».Өз ойыңды ортаға
сал. Нақыл сөздерді түсіндіріңдер. (Слайд)
1.Қазақ
халқының қандай ұлттық киімдерін білесіңдер?
2. Ұлттық киімдердің ерекшелігін
білесіңдер ме?
3.Мектепте
еңбек пәнінде сендер не істейсіңдер?
☼3.Сөздік жұмысы. Оқылым.
Айтылым. Жазылым
1.Сөздердің
мағыналарын түсіндіру, сөз таптарын ажырату.
Үлгі
Шебер
Зергер
бұйым
зергерлік бұйымдар
қолөнер
әшекей
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
(мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды, оқушылар сөздерді мұғалімнен кейін дауыстап
оқиды, тізбекпен оқиды:)
3. Жаңа сөздерден сөз тіркесін
құрау, сөйлем құрау
4.Жаңа сөздерді сөздік дәптерге
жазу
4.Мәтін
бойынша жұмыс.
1.Мәтінді түсініп оқып, ат
қойыңдар. 144-бет Қазақ тілі «Атамұра» 107 бет Зергерлік өнер.
2.С ұрақтарға жауап беріңдер.
3.Оқушыларды үш топқа бөлу.
«Өнер», «Қолөнер», «Киіз үй». Енді әр топ өз атаулары бойынша теориялық
ұғымдарды қорғайды. Мысалы: ӨНЕР- адамның рухани азығы.Қолөнер- қолмен
жасалатын өнердің бір түрі. Киіз үй – киіз бен ағаштан тұратын қазақ халқының
үйі, баспанасы.
6.Электронды
оқулықпен жұмыс ІІІ ОРТА ДЕҢГЕЙ. 3- бөлім. 1қадам. Менің сүйікті ісім.
7.Грамматикалық тақырып
СЕПТІКТЕРді қайталау
І топ
Септіктер, жалғаулары,
сұрақтары
|
ІІ топ
Сөз тіркесін септеу
Зергерлік бұйым
|
ІІІ топ
Септік жалғауларын жалғаңдар.
Киім тігу мен зергерлік
бұйымдар (Т.С) жасауда адам(Б.С). ерекше қабілеті байқалады. Екеуі де
ерте(Ш.С) . келе жатқан қолөнер(І.С) түрлері. Тігінші киім тігетін шебер
болса, зергер - асыл тастар(Ш.С)әшекей бұйым(Т.С) жасайтын шеберлер.
|
V.
Жаңа білімді бекіту: Оқылым. Сөйлесім.
1-тапсырма.
Сөйлемді толықтырыңдар.
1)
Қазақ
халқының киімдері (қандай?)... болған.
2)
Қазақтар сыртқы киімдерді (неден?) тіккен.
3)
Шапан қазақ халқының (қандай?) киіміне жатады
2-тапсырма. Сөздер мен сөз тіркестерінің аудармаларын дұрыс табыңдар.
қолайсыз
|
кожа животного
|
ыңғайлы
|
холод осени
|
қаһарлы
|
неудобный
|
қорғану үшін
|
чтобы защититься
|
жауын-шашын
|
удобный
|
мал терісі
|
крепкий
|
күздің суығы
|
дождь
|
3-тапсырма. Венн диаграммасын
толтыру
3-тапсырма. Диалогты
түсініп оқып, толықтырып сөйлесіңдер.
-Сіз
.................... қайдан аласыз?
– Мен
................... сатып аламын.
– Қандай ......... сатып аласың?
– Ал сіз ............... қайдан
аласыз?
–
Мен ................... базардан аламын.
4-тапсырма.
«515» әдісі 5 минут ішінде 15
идеяны алдыға тарату керек
І топ. «Егер
біз тігінші болсақ....» (үлгілерінің суретін салу, таныстыру)
Көйлек .Юбка .Шалбар.
ІІ топ.«Егер
мен зергер болсақ....» (үлгілерінің суретін салу, таныстыру)
Сырға. Жүзік. Алқа .Білезік .
5-тапсырма. «Бес жолды өлең» Әр
топ өзінің тапсырмасы бойынша
VІ. Үйге тапсырма. 4-тапсырма,144-бет
VІІ.Бағалау.«Екіге
жасыңды төккенше, беске теріңді төк». Оқушы білімін бағалау.
VІІІ. Қосымша әдебиеттер:
Электрондық оқулық . «Шың»
.