Цель урока:
Обобщить и систематизировать знания учащихся на материале, изученном на
уроках английского языка по теме: “Семья”
Форма урока:
Урок повторения и обобщения с применением ИКТ
Задачи урока:
Учебный аспект:
формирование лексических умений и навыков в устной речи (умение
рассказывать о своей семье, описывать членов своей семьи.)
формирование грамматических навыков на материале грамматической
структуры I have got a … ,
отработка произносительных навыков.
Познавательный аспект
расширение эрудиции учащихся, их лингвистического и общего кругозора
Развивающий аспект
интеллектуальное развитие учащихся, формирование логического мышления;
развитие языковых, интеллектуальных и познавательных способностей,
ценностных ориентаций, чувств и эмоций школьника, готовность к коммуникации;
гуманитарное развитие личности ученика;
продолжать развивать умение общаться на иностранном языке;
строить высказывания самостоятельно.
Воспитательный аспект
формирование у учащихся уважения и интереса к культуре и народу страны
изучаемого языка;
воспитание культуры общения;
воспитывать чувство любви и уважения к семье, к родителям.
Оборудование:
компьютер, мультимедийный проектор, раздаточный материал
План урока:
1.
Организационный момент.
2.
Фонетическая зарядка.
2.
Речевая разминка.
3.
Тренировка орфографических
и лексических навыков.
4.
Повторение лексики по теме
«Описание внешности»
5.
Проверка домашнего
задания.
6.
Физкультминутка.
7.
Работа в группах:
составление диалогов. Проект урока «Семейное древо».
8.
Домашнее задание.
9.
Подведение итогов урока и
выставление оценок.
Ход урока.
1. Организационный момент.
T: Good morning boys and girls! I am
glad to see you.
P:
Good morning our teacher! We are glad to see you too.
T:
How are you today?
P:
We are fine. Thank you. How are you today?
T:
I am OK. Thank you. Who is on duty today? Let’s begin our lesson. Look at the blackboard and listen to me. Try to guess what
we’ll talk today about.
T:
That’s right. At today’s lesson we are going to speak about family. Let’s start
with our phonetic drill.
2.
Фонетическая зарядка.
T: Repeat after me.
grandmother
mother
daughter
big
sister
aunt
cousin
grandfather
father
son
little
brother
uncle
parents
You
need to continue my poems with the names of members of the family.
Ты не ленись, а повтори:
Семья иначе … family.
Она мечтает быть артисткой
Моя сестренка – моя … sister.
Мой брат разбил сегодня вазу
Мой брат – малыш,
Мой братик - … brother.
Дядя Скрудж поехал в банк,
Дядю называю … uncle.
Тетя! А теперь твой фант!
Тетя по-английски … aunt.
Дочку как вы назовете?
Дочка по-английски … daughter.
Мой сынок испортил кран.
Сын, сынишка значит … son
Ко мне пришел друг на обед
Друг по-английски просто … friend.
3.Речевая разминка.
T:
Answer my questions, please. Be active and speak loudly.
Have
you got a mother?
Have
you got a father?
Have
you got a sister?
How
many sisters have you got?
How
old is your sister?
Have
you got a brother?
What
is his name?
Have
you got an aunt?
Have
you got an uncle?
(ученики отвечают на вопросы учителя и быстром темпе)
4.
Тренировка
орфографических и лексических навыков.
Guess
who they are.
my
father and my mother are my…(parents)
my
mother’s daughter is my … (sister)
my
father’s mother is my …(grandmother)
my
father’s brother is my …(uncle)
my
mother’s sister is my …( aunt)
my
aunt’s son is my …(cousin)
my
mum’s father is my … (grandfather)
my
dad’s son is my… (brother)
5. Повторение лексики по теме «Описание внешности».
Now look at the
blackboard. You can see some words, and word combinations. Repeat after me,
please.
Tall
Fair hair
Blue eyes
Small ears
Big nose
Plump
Fat
Short
Brown eyes
Black hair
Long blond hair
Short hair
Big mouth
OK’ enough for you.
Now please match these
words into two groups:
Which of them we can use
with the verb HAVE/HAS GOT and which we can use with the verb TO BE (am, is,
are) come to the blackboard and match. Give me an example.
Yes/ well done!
6.Проверка домашнего
задания.
Ok’. It’s time to check your hometask. At our last lesson you
read the letter from your English pen friend – Sarah. At home, you had to
answer her questions and describe your family. Who will be the first? Rest of
you should listen to attentively and answer my questions. Is everything clear?
7. Физкультминутка.
Are you tired? Let’s have
a rest.
8. Работа в группах.
Now. Let’s work in
groups.
Составление диалогов. Отработка вопросов : “What is he\she like?” “What does he\she look like?”
I’ll give you questions
and answers. You should make dialogues .
Проект урока “Sarah’s family tree”
9.
Домашнее задание.
T:
Make a family tree.
10. Подведение итогов урока и выставление оценок.
T:
So, today you have worked very well. It was interesting to know about your
families. I’d like to thank you for good work at the lesson. Did you like our
lesson? What did you like to do? I give excellent marks to …, good – to …, etc
Lesson
is over. Good bye
What
is he like?
He is funny, noisy and playful.
What does he look like?
He is short and plump. He has a big red nose and
red hair.
What is she like?
She is a lovely girl. She is busy, clever, kind and wise.
What does she look like?
She is tall and slim. She has got long blue hair
and big blue eyes
What is he like?
He is kind and strong.
What does he look like?
He is a fat, green man, with small ears, a big
mouth and a big nose.
my father and my mother are my…(parents)
my mother’s daughter is my … (sister)
my father’s mother is
my …(grandmother)
my father’s brother is
my …(uncle)
my mother’s sister is
my …( aunt)
my aunt’s son is my
…(cousin)
my mum’s father is my
… (grandfather)
grandmother
mother
daughter
big
sister
aunt
cousin
grandfather
father
son
little
brother
uncle
parents