План-конспект
урока английского языка по ФГОС
1.ФИО: Филимонова
Галина Николаевна
2. Место работы:
МБОУ СОШ № 4, г. Никольск Пензенской области
3. Должность:
учитель английского языка
4. Предмет:
английский язык
5. Класс:
7
6. Тема
урока:
«School activities. Clubs»
7. Базовый
учебник:«Forward» учебник английского
языка для 6 класса общеобразовательных организаций: в 2 ч. Ч. 2 М.
«Вентана-Граф», 2014 год. М. В. Вербицкая, М.
Гаярделли, П. Редли и др.
Цель урока: Формирование
ключевых языковых компетенций на уроке английского языка.
Задачи урока:
Практическая:
–
промотивировать навыки УУД в развитии умений решения коммуникативной задачи с
различной степенью сложности.
Образовательная:
– активизировать
и совершенствовать актуальный словарный запас обучающихся.
– актуализировать
имеющиеся грамматические навыки по теме «Условные предложения I
типа» и «Сослагательное наклонение с I wish
…».
Воспитательные:
– развивать
настойчивость и умение преодолевать трудности для достижения намеченной цели;
– активизировать
познавательную инициативу обучающихся и формировать их социальную
компетентность.
Развивающие:
– содействовать
установлению в сознании ребенка устойчивых связей между накопленным и новым
опытом познавательной и практической деятельности;
– формировать и
развивать учебно-организационные умения и навыки (взаимоконтроль,
самостоятельная работа, коллективная деятельность);
– развивать
способность к рефлексии, как важнейшей составляющей умения учиться.
Тип урока:
урок комплексного применения знаний
УУД:
Личностные:
– формирование
познавательных мотивов обучающихся;
– развитие
мысленного воспроизведения ситуации.
Регулятивные:
– владение
навыками самоанализа и самооценки своей деятельности.
Коммуникативные:
– продуктивное
взаимодействие обучающихся в решении поставленной задачи;
Познавательные:
– импровизация,
высказывание предположений,
– самостоятельное
создание способов решение проблем поискового характера;
Форма урока: урок
решения практических задач. Фронтальная, индивидуальная и групповая формы
работы.
Средства обучения:
компьютер, мультимедийный проектор и экран, мультимедийная презентация,
карточки с заданиями.
№ п/п
|
Этап
урока
|
Деятельность учителя
|
Деятельность
учащихся
(Предполагаемые ответы учащихся)
|
1
|
Организационный момент.
Этап мотивации
(самоопределения) к учебной деятельности
|
Good morning, boys and girls! Nice
to see you again!
Sit down, please.
I suppose, today we’re going to
talk about some interesting things.
Before we start our lesson, I
want to say that we’re going to work in groups of 4 students.
And just now I want to start our
lesson with this quote:
“Everything
is Easy,
When
you are Crazy
And
Nothing
is Easy,
When
you are Lazy”
What do you think the author of
the quote wants to say? Discuss it in your groups and choose the best
variant?
Thank you very much! This quite
is closely connected with the theme of our lesson. Watch a short video and
try to guess the theme of our lesson.
So, what are we going to talk
about today?
Yes, right you are. We are going
to talk about school clubs or school activities.
|
Good morning, teacher!
Уч-ся высказывают свои
мысли по поводу данной цитаты.
If people work hard, they can
achieve their goals.
Уч-ся смотрят
видеофрагмент о британских школьных кружках.
Уч-ся делают свои
предположения.
|
2
|
Актуализация и пробное
учебное действие
|
By the way, how do you understand
the word activity?
What word combinations can you
make with the word activity? What kinds of activities can you
name? Fill in a word web!
Can you explain the phrase school
activities, please?
Open your books on page 48, ex.7.
This is the webpage of an American school with its school activities. Can you
talk about different clubs? Why?
|
The things that someone does.
Возможные ответы уч-ся.
Human activity, criminal
activity, terrorist activity, physical activity, sports activity, outdoor
activities, leisure activities, classroom activities, extracurricular
activities, cultural activities
The activities that students do
during and after school hours.
We don’t know necessary English
words and phrases.
We don’t know the facts about
school activities.
|
3
|
Постановка учебной задачи
|
And what do we need do to solve
the problem?
So, to solve this problem we are
going to:
1.
Learn new
words
2.
Read and
discuss texts about school activities in the USA and our school.
3.
Make a
mini-project “Club Presentation”
|
Ученики при помощи
учителя выстраивают последовательность действий на уроке.
We are going to …
|
4
|
Открытие нового знания
|
Let’s learn some new words and
phrases on our topic.
to develop skills – to make your mental and
physical abilities better
to investigate sth – to find out the truth about
something
opportunity – a chance to do sth
to open someone’s mind – to be ready to accept other
people’s ideas and opinions
to be a success – to get what you want
confidence – the feeling that sth to be
good, work well or produce good results
competence – the ability to do sth well
Let’s do ex 7. Look through the
text. Make a list of school activities in this American school and say what
we need school activities for.
Look through the text once again
and name the club that I’m going to describe.
1. It’s a club where you can show
your talents of singing, dancing and many other arts. (Talent Show)
2. It’s a club where you can learn
how to speak in public and impress people. (Debate Club)
3. It’s a club where you can enjoy
science activities. (Science Club)
4. It’s a club where you can take
part in trips and find out what’s new in history. (History Club)
5. It’s a club where you can
investigate new ideas and open your minds to different viewpoints. (Debate
Club)
6. It’s a club where you can carry
out experiments. (Science Club)
7. It’s a club where you can discuss
upcoming events and find out what’s new in history. (History Club)
|
Уч-ся в группах составляют
список школьных клубов в своей школе.
|
5
|
Первичное закрепление
Динамическая пауза
|
And there are some more clubs. They
are Chemistry Club, Theatre Group, Web Design Club, Football Team and
Environmental Club. What advantages will you have if you join these clubs?
Make sentences using if-clauses and the expressions from the
box.
I think we are a bit tired. Let’s
stand up and have some exercises (move a bit).
Look at the ceiling
Look at the floor
Look at the window
Look at the door
Turn around
Hop up high
Sit down, please
But don’t say: “good-bye”
|
Уч-ся составляют
предложения по образцу в практикуме и зачитывают их вслух.
If we join a …., we will …
|
6
|
Самостоятельная работа
|
And now let’s make a list of
school activities in our school. What school activities do you take part
in?
What clubs would you like to have
at school? Think and make a list of clubs. Which group will come up with more
clubs?
Why do you need this club? Speak
about these activities using the construction I wish we had… . I’d like
to have… .
|
Уч-ся составляют
предложения с конструкцией I wish we had…
|
7
|
Включение в систему
знаний
|
And now I want each group to
choose any club and make its presentation. Look at the text and say what
parts the presentation consist of.
1
|
Advantages of joining a club
|
2
|
Invitation to join a club
|
3
|
Provocation
|
4
|
Opening hours
|
Do you like something interesting
and have a lot of free time? You should think about extra classes. If you
like sing or dance you can join our music class at 15.30 on Mondays and
Wednesdays. In this class professionals will teach you how to sing and dance,
it's incredible.
You have 5 vinutes.
|
Учащиеся в группах
готовят и представляют свои мини-проекты.
|
8
|
Подведение итогов.
Рефлексия и домашнее задание.
|
Did you like our lesson?
What did you like best?
What was the most difficult?
Study the card and evaluate your
work, your progress in class today.
Учитель предлагает уч-ся
определить свой уровень владения новым знанием.
Thank you for your work. You’ve
worked really hard. Let’s put down your homework.
Your homework is ex. 5 p. 30 in your
workbooks. Fill in some missing words from the box and learn some more
information about clubs.
|
Уч-ся получают карточки,
где отмечают свой уровень владения новым знанием.
questions
|
GREAT
|
BAD
|
BOR
ING
|
SO-SO
|
Did you like
the theme of the lesson?
|
|
|
|
|
Did you enjoy
yourself?
|
|
|
|
|
Did you work
hard?
|
|
|
|
|
Did you like
to work in groups?
|
|
|
|
|
Did you get
useful information?
|
|
|
|
|
Did you like
the video?
|
|
|
|
|
Did you like
English?
|
|
|
|
|
|