My Home
(5
класс)
Цели:
Образовательные:
1.Совершенствование
лексических навыков по теме: «Describing a room/flat»;
2.Формирование
лексических навыков по теме: «Предлоги места»;
3.Активизация
лексики в устной речи.
Развивающие:
1.Развитие интереса
к изучению английского языка;
2.Развитие
лингвистической догадки и логического мышления;
3.Развитие
творческих способностей учащихся.
Воспитательная:
1.Воспитание
уважения к своим одноклассникам и умения работать в разнородных группах.
Подготовительная
работа:
1.Подготовить
раздаточный материал и наградный материал.
Ход мероприятия
Teacher: Good morning. I,m
glad to see you. Сегодня
мы поговорим с вами о том, где мы живем, о наших домах и квартирах. Не секрет,
что наша малая родина – это наш дом. Там мы всегда чувствуем себя комфортно и
счастливо. У
англичан есть поговорка: «East or West
home is best». Давайте
сначала переведем ее дословно. Как вы думаете, что эта поговорка значит? А вы
знаете русский эквивалент этой поговорки? (В гостях хорошо, а дома лучше.)
Well. Let,s
look at the pictures. Here are different types of homes. They are a cottage,
a detached house, a semi-detached house, a flat, and a terraces house. And I
have some descriptions of these houses. Let,s read these
descriptions and match the houses and the words. Is the task clear? (Если
задание непонятно, можно перевести его на русский язык). Let,s work in groups of four.
Учащимся
раздаются карточки с определениями:
Cottage is a king
of small house, usually in the country. (Дом, коттедж)
Detached house – is a house that
is not joined to another one. (Отдельно строящийся дом).
Semi – detached house – is a
house that is to another on one side.(один из двух особняков, имеющих общую стену).
Terraces house – is a house that
is joined to others on both sides. (Ряд стандартных домиков вдоль улицы).
Flat – is a home that is a set of
rooms on one level of a building. (Квартира).
Teacher: So, we know all
kinds of houses. And now let,s play the game «Associations». I,ll
give you these sheets of paper with the word «Home». Write down around this
word all the words which you associate with home. You may write words denoting
rooms, pieces of furniture, people and so on. Work in groups. You have four minutes for this task.
Целесообразно
разделить учащихся на две группы, но не в том составе, в котором они выполняли
предыдущее задание, а, например, выбрать состав групп по жребию: у учителя
карточки двух цветов, ученики закрывают глаза, тянут карточки и находят свою
группу по цвету карточки. Когда учащиеся написали ассоциации, учитель
предлагает устроить соревнование, какая команда назовет больше слов,
ассоциирующихся со словом «home».
Teacher: Well, that,s
good. Let,s continue our competition. Let,s play then a
game «Who is the quickest?» (Кто быстрее). Look, on the
back sides of the blackboard there are two puzzles write 17 words denoting
rooms and furniture in the house. And you have the riddles to these words. First,
you should read the riddle in your group and if you know the word you should
run to your puzzle and find the word in it. Then you do the same with all the
other riddles. Are the rules of the game clear for you?
Puzzle:
k
|
s
|
n
|
b
|
e
|
d
|
y
|
g
|
s
|
o
|
F
|
a
|
i
|
v
|
b
|
e
|
s
|
o
|
v
|
c
|
h
|
a
|
I
|
r
|
t
|
a
|
a
|
d
|
r
|
o
|
d
|
f
|
l
|
y
|
Y
|
m
|
c
|
c
|
l
|
r
|
f
|
r
|
h
|
i
|
o
|
k
|
E
|
c
|
h
|
z
|
c
|
o
|
x
|
c
|
a
|
r
|
p
|
e
|
T
|
h
|
e
|
a
|
o
|
o
|
s
|
u
|
I
|
h
|
m
|
u
|
A
|
a
|
n
|
d
|
n
|
m
|
b
|
r
|
I
|
n
|
d
|
g
|
N
|
I
|
f
|
s
|
y
|
k
|
n
|
t
|
m
|
i
|
r
|
r
|
O
|
r
|
h
|
h
|
s
|
n
|
b
|
a
|
t
|
h
|
r
|
o
|
O
|
m
|
j
|
e
|
g
|
b
|
w
|
i
|
n
|
d
|
o
|
w
|
U
|
y
|
k
|
l
|
i
|
v
|
i
|
n
|
g
|
r
|
o
|
o
|
M
|
t
|
l
|
f
|
p
|
i
|
o
|
k
|
q
|
w
|
e
|
g
|
R
|
m
|
Слова,
зашифрованные в пазле:
По горизонтали: bed, soft, chair,
mirror, bathroom, window, living room.
По вертикали: kitchen, shelf, balcony,
bedroom, door, curtain, hall, armchair.
Загадки:
I stay in your
bedroom. You see me every evening when you are going to sleep. (Bed).
It usually stands
in the living room. But sometimes you may sleep on it. (Sofa).
I have four
legs but I cannot walk.(Chair).
It is usually laid
on the floor. (Carpet).
Look at me and you,ll
see yourself. (Mirror).
I like water. If
you want to have a shower, please, come in. (Bathroom).
I,m in
every house. If you look at me you,ll see the street. (Window).
It is the main
room in a house where the whole family gathers in the evening. (Living room).
If you like to
cook this room is for you. (Kitchen)
It is a piece of
furniture where you put your books. (Shelf)
It is not a room
but houses and most flats have it. (Balcony)
This in the room
where you sleep. (Bedroom)
You can,t
get into the house without it.(Door)
You may see it on
the window. (Curtain)
It is the first
room when you enter the flat. (Hall)
I have four legs
and two arms. (Armchair)
Конкурс
заканчивается, когда одна из команд выполнит задание. Учитель проверяет
правильность заполнения пазла, а также спрашивает перевод слов у обеих команд.
Teacher: Nice. But there
are some more pieces of furniture in a flat.
Let,s continue this
competition and play the «Stop game». Look on the blackboard. There are many
pictures with different pieces of furniture there. So, I,ll say you
an English word and if you know this word you should cry: «Stop!» Then you
should come up to the blackboard, take the picture and say: «This is …» For
example, if say «A lamp», you,ll cry: «Stop!», come up to the
blackboard, take this picture (на карточке нарисована лампа) and say: «This
is a lamp». Is
it clear?
Для этого
занятия на доске нужно прикрепить скотчем или магнитом картинки с изображением
предметов мебели. Учитель читает слова, учащиеся, которые знают их, подходят к
доске, снимают карточку, показывают ее остальным и говорят «This is …». Слова могут быть такими: TV set, fireplace,
bedside table, cooker, dishwasher, fridge, microwave, sink, wardrobe, cupboard,
washbasin, washing machine и др. Если никто
из учащихся не знает слово, учитель снимает его сам, показывает картинку
учащимся, называет его еще раз и просит записать новое слово в словарик
(тетрадь).
Teacher: Well, but to
describe a flat or room we should know not only the words denoting furniture
but also some prepositions (предлоги) denoting place. Please, look at
this picture and try to guess the meaning of these prepositions.
На доске
висит картинка, на которой нарисован один и тот же предмет, но находящийся в
разных позициях по отношению к другому предмету или предметам.
Предлоги: on (на), in (в), near (рядом), next to (рядом,
следующий за), under (под),
above (над),behind (за), in front (перед), between (между), among ( среди),
to the right of (справа
от), to the left of (слева
от).
Teacher: Now look at the
picture. There is a room in the picture. Let,s describe it. Take turns
in describing the room. Не забывайте, что когда мы описываем
нахождение какого-либо предмета где-либо, мы используем оборот there is/there are. So, let,s
begin.
Teacher: So, now you know
a lot of words connected with the theme «Home». And the last task of our
lesson today, and I think the most interesting task, is putting furniture in a
house. Look , we have a house with a living room, a bedroom, a kitchen, a hall,
a bathroom and a balcony. (На ватмане нарисован макет дома) So, please, come
to me and take the markers. Each of you will draw one piece of furniture in
the house. But you should not only draw a thing. You should say where it is
situated in the room. For example, I draw a table. It is near the window. (Учитель
рисует рядом с окном) Take turns, please.
Учащиеся
рисуют на макете дома мебель.
Teacher: Well. Our lesson
is over. You,ve worked very well today.
You,ll get good marks. Thank
you. Good – bye.