Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Воспитательная работа / Конспекты / Конспект урока на тему "Ш.Құдайбердіұлы. Жастарға"

Конспект урока на тему "Ш.Құдайбердіұлы. Жастарға"


  • Воспитательная работа

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_m288136e3.jpg

Батыс Қазақстан облысы

Тасқала ауданы

Жалпы білім беретін Оян орта мектебі


Сабақтың тақырыбы: Ш.Құдайбердіұлы. Жастарға

Сабақтың мақсаты:

а)Шәкәрім Құдайбердіұлының «Жастарға» атты өлеңі туралы

түсінік бере отырып,сауаттылыққа,адамгершілікке баулу;

ә) оқушылардың білімін бақылау арқылы мәнерлеп оқуға

дағдыландыру;

б)тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып оқушыларды

оқуға.білімге, мәдениеттілікке тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі:СТО әдістері. сұрақ-жауап, түсіндіру,топтау.

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, кітаптар,үнтаспа,сөзжұмбақ,тірек-сызбалар.

Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі,музыка.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

А)Оқушылармен амандасу,түгелдеу, оқу құралдарын тексеру, сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Ә)Психологиялық тренинг. «Досқа тілек»

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

А)Ш.Құдайбердінің шығармаларынан, өмірбаяны мен қоса тың жаңалықтармен қамтылуын сұрау.

1. Шәкәрімнің қандай поэмаларын білесіңдер?

2. Кімдердің шығармаларын аударған?

3. Қандай әндерін білесіңдер?

Ә) Үй тапсырмасын бекіту. Сәйкестендіру тесті.

Шәкәрімнің өмір сүрген уақыты 1905-1906

Шәкәрім кім? Шәкәрім

Меккеге сапары қажы болу ма? Сия

Ақындығымен қоса қандай өнері болған 1958 ж

Шәкәрім қолдан не жасай білген? 1961 ж

Меккеге қай жылдары барды? Ілім іздеу жолы

Шаруалар көтерілісін кімге жала жапты? 1858-1931

Қанша жыл сүйегі құдықта жатты? Ақын, философ

Ақтау туралы шешім қай жылы қабылданды? Аңшы, мерген

Баласы Ақат құдықтан қай жылы шығарды? 30

Шәкәрім кімді үлгі тұтты? Абай

Сабақтың құпиясы.Сөзжұмбақты шешіп, сол бойынша сабақтың мақсаты.

Сөзжұмбақ

Мен жастарға сенемін” өлеңінің авторы. Мағжан

Ыстықкөл” күнделігін жазған ғалымды ата. Шоқан

Қазақстан халқына жылда Жолдау жолдайтын кім? Нұрсұлтан

Шәкәрім неше тілді игерген, біреуін ата. Түрік

Ұлы ақын” атауына ие тұлға. Абай

Қазақ хрестоматиясының” авторы. Ыбырай

Қара сөздер жинағын қосымша не дейміз? Ғақлия

Даңқты қолбасшы, ақын, жерлесіміз кім? Махамбет

ІІІ) Жаңа сабақты түсіндіру:

а)Интербелсенді тақтамен жұмыс. Жаңа сабақты слайдтан көрсетіп түсіндіру.

/Күй ойналып тұрады/ ә) Сұрақ – жауап.

ІҮ. «Ой толғаныс» сатысы. Эссе жазу.

1.Болашақ жастардың көзімен

2. Мен жастарға сенемін.

3. Жастарға

Ү. Оқулықпен жұмыс. Шәкәрім өлеңдерін мәнерлеп оқып, түсініктерін айтады.

ҮІ. Венн диаграммасы.







ҮІІ. Шығармашылық жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар.

І деңгей – “Жастар” тақырыбына өлең шығару.
ІІ деңгей – Тақырыпқа арналған ұйқастар құрау.
ІІІ деңгей – “Жастар “сөзіне фонетикалық, лексикалық талдау
.

ҮІІІ. «Тез, ойлан!» сатысы.

Ақыл,асыл, білім тірек сөздеріне мақал – мәтел құрау.

ІХ.Білімді бекіту.

Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын.

  • Арам айла,зорлықсыз мал табалық.

  • Жалыналық Абайға, жүр, баралық!

  • Өтірікке өлгенше,шынға өлелік!

  • Асыл сол- ақыл,білім бойда барлық.

  • Дұшпан көп енді бізге жол тосарлық.

  • Ақ жүректің ғадалат қылған қылған ісін

Қабылдауға қызығып қозғалалық. Мағынасын ашу.

Үйге тапсырма: А) Үзінді жаттау. Ә)«Қазақстанның болақтағы жастар» Ой толғау.

Білімді бағалау: Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері бағаланады.




Автор
Дата добавления 18.11.2016
Раздел Воспитательная работа
Подраздел Конспекты
Просмотров32
Номер материала ДБ-363837
Получить свидетельство о публикации


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх