Инфоурок Другое КонспектыКонспект урока по английскому языку на тему" Ocean pollution"(11 класс)

Конспект урока по английскому языку на тему" Ocean pollution"(11 класс)

Скачать материал
Скачать тест к материалу

Голубева В.В. МБОУ СОШ № 2 муниципального образования городской округ Красноперекопск Республики Крым.

План конспект  урока английского языка в 11 классе

Тема :  Toxic tones.  Ocean noise pollution

Тип урокаУРОК  ИЗУЧЕНИЯ И ПЕРВИЧНОГО ЗАКРЕПЛЕНИЯ НОВЫХ ЗНАНИЙ

Цель урока :   Создание  условий для  формирования метапредметных, личностных и предметных (коммуникативных, социокультурных, речевых и языковых) компетенций.  Формирование целостного представления  о мире , об общих экологических проблемах, са конкретно , проблеме звукового загрязнения  мирового океана и его воздействие на морских животных.

Ожидаемый результат : обучающиеся научатся высказываться по заданной теме

Задачи урока :

Учебные  :      

- формирование лексических навыков ;

- развитие навыков аудирования  и чтения;

- развитие навыков устной монологической речи;

Развивающие :

- развивать способности к умозаключению; к распределению внимания, коммуникативности, умению выражать своё отношение к теме;

- способствовать развитию аналитического , критического и образного мышления через использование проблемных ситуаций; формировать умения сравнивать, обобщать и делать выводы по предложенной теме;

-развивать умения учащихся работать в группах и самостоятельно, объективно оценивать свои знания.

Воспитательные:

-   формировать уважительное и ответственное отношение к природе, осознание роли человека во взаимодействии с природой ;

-  формировать способность осознавать экологическую проблему и желание помочь природе;

Социокультурная  :

-  привлечение  интереса к проблемам окружающей среды;

Тип урока:  изучения  и первичного закрепления знаний

Методы урока: обобщение, словесный, наглядно-слуховой, анализ, стимулирование творческой деятельности через создание проблемно-поисковой ситуации;

Дидактический материал: учебник «Spotlight 11», наглядный материал, фото, видео, раздаточный материал;

Мультимедийное сопровождение: презентация по теме урока;

Оборудование - школьная доска, проектор и экран, компьютер;

Формы организации познавательной деятельности: фронтальная, групповая, парная.

Эпиграф к уроку: «If you don’t think about the future, you will not have it».

Структура   урока:

1.                  Приветствие. Мотивация.

2.                  Актуализация и подготовка мышления обучающихся.

3.                  Целеполагание. Работа с опорой для развития навыков говорения , аудирования и поискового чтения.

4.                  Контроль навыков говорения при помощи речевых клише;

5.                  Самоконтроль.

6.                  Самооценка

7.                  Рефлексия деятельности.

8.                  Согласование оценок. Инструктаж по выполнению домашнего  задания .

Ход урока :

I.Орг.момент. Мотивация :

1.      Glad to see you today! I see that all students are here   and we can start our lesson !    . Sit down, please.  I hope that you are fine and full energy and ready to do our lesson interesting and rich. Today we have an unusual lesson with you, because as you see there are some guests at our lesson and I think you’ll show today your good knowledge.

2.      Phonetic drills.

Lets begin our lesson  from phonetic drills. Listen to me, repeat after me all together. Now read it one by one.

          

 

3.              Речевая разминка. Введение учащихся в ситуацию общения.

 - I’m glad you’re fine and feel good and comfortable. How do you think?  Can plants and animals feel? (Students’ own answers)Now listen to the poem “Wonderful World” by William Brighty Rands( используются  распечатки текстов стихов Приложение). Look through this poem and find the words showing that the nature is alive, the words showing that trees can feel just like people do. (Students’ answers: walks, talks, gesticulate, stare,…)

4.      . Постановка проблемы урока

-          So, we can say that everything in the world can feel. Now imagine that you are a fish in the waters of the Mediterranean Sea. You know it is very polluted. How do you feel? (Students’ answers: Unhappy, uncomfortable, sad, bad,  terrible, awful…) What can you see on the bottom of the sea? (Students’ answers: Bottles, metal parts, sunk ships, coins, gold, rubbish, …) What can you see on the surface of the water? (Students’ answers: Plastic bottles, oil slick, wooden sticks, …)Are you able to breathe well? What is your best dream/ wish? Who can help you to survive? Who can stop the pollution? (Students’ answers: People can)

-          Yes, only men are guilty of the pollution and only they can stop the pollution.

-          How do you think which ecological problems are the most important? Let’s enumerate them. (Students’ answers: Air pollution, water pollution, soil pollution, noise, disappearing animals, destruction of forests, destruction of the ozone layer). What are the sources of these problems? (Students’ answers: oil pollution, industrial pollution, chemical/biological pollution, littering, acid rain, run-off pollution, fertilizers and chemicals, exhaust fumes, railway pollution, radioactive pollution, fires, fuel leak, illegal dumping). Quite a long list, isn’t it?

-          Teacher: You know that there are a lot of ecological problems to touch upon. Today we are going to speak about one more type of pollution which is not much spoken about. Watch a short video and find out what type of pollution it is. The teacher shows a short video about noise pollution. Students watch it and speak about the idea of the film.)

-           Просмотр видео «Оceаn noise pollution» для постановки цели урока.

-           Students: This video is about noise pollution.

S.1:  I think we shall discuss the problems of pollution of our environment.

S.2:  I guess we shall discuss how we can save the Earth ( oceans)from pollution. )

-You are right. We’re going to discuss what we can do to save the Earth

Theme of our lesson is :   « Toxic  tones. Ocean noise pollution» (слайд1)

The motto of our lesson are the words by  John Golsworthy “If you don’t think about the future, you will not have it”  (Если ты не подумаешь о будущему тебя его может не быть).   Cлайд 2

What do you think about this quotation? Prove that:    The Earth is a wonderful place to live. 

1.The Earth is very big. There is a lot of water on the earth. It is in rivers, lakes, seas and oceans. There are lot of forests and  fields, hills and mountains on it. The Earth is full of wonders. Different animals live on the Earth. Different plants grow on it. The Earth is beautiful.

- 2.Sometimes people are not kind to our nature and wildlife.
- We must help to save endangered animals and plants, clear up forests, rivers and seas. )
-4. nature is rather polluted.
- people must stop pollution of the Earth.
- we must take care of our planet, if we want to live here.

- 3.If we want to live on the clean Earth at least we should remember about ecological culture. Ecological culture means respect of the nature not only as our home, but also as a home of millions of species of insects, animals and birds.

5.Let everybody remember we have only one Earth. And we have to keep it clean and healthy for future generations. The Earth is our home.

Why do we speak about this topic today?   слайд3

Teacher: Right you are! Ironically, the subject of noise pollution is one of the most silent of all forms of pollutions.  But this little-spoken about form of pollution causes as many problems as other forms do.

Aims:  To know:         слайд4

Today we are going to answer the following questions:

1.      What is ocean noise pollution?

2.      How does it affect marine animals?

3.      Why hearing is important to ocean mammals?

4.      What should people do to make it less?

(You can write the questions on the blackboard or show them on the slide with the help of the slide projector) : The word noise comes from Latin word nauseas which means “sickness”. Noise can block, or interfere with the meaning of the message in human, animal and electronic communication.

I think that environmental care is very important thing for all   people  , but today I’d like to tell about ocean noise pollution and how  it effects marine animals.

 People pollute ocean with  drilling ,  shipping traffic , explosions ,military operations and as a result ocean creatures are in danger. They can no  longer hear and communicate to each other.

5.                  Введение новой лексики.

 Cлайд 5 – Lets learn new words to speak about the ocean noise pollution.

Open your books. Find WL 18.. Work on pronunciation. Listen to me and repeat, please. Be attentive .After reading we shall use this words. Lets start.

Read and translate the phrases in chain.  Name possible  cognate words( однокоренные)

5. Физкультминутка или пауза для глаз . Exersices for eyes

6. Аудирование 1) Работа с учебником. Now let’s look at the text “Toxic Tones. Ocean Noise Pollution.”  You’ll listen to the text.  Well,let’s work in  groups    слайд 6

Task 1 -open your books page 115 , listen and read the  text  ,  then  find in the text : Team1:explain  the meaning of the underlined expressions.

Team 2:  synonyms  for following words

Strong     know  where  sth/sb. Is

weak     unable to leave a place      extreme

Team 3 : You should give the headings from exercise 3  to each paragraph  in the text, there is one heading  you don’t need.

1-D   2-А    3-С     В-лишний

Ответ

keep track of - know where sth/sb is (следить - знать, где кто-то или что-то)

faint - weak (слабый - слабый)

intense - extreme (интенсивный - предельный)

stranded - unable to leave a place (осевший - неспособный покинуть место)

drastic - strong (сильный - сильный)

marine (морской): sea (морской)

breed (размножаться): have babies (заводить детей)

drilling (бурение): using a special tool to make holes (использование специального инструмента, чтобы проделывать отверстия)

mate (пара): male/female to have babies with (мужчина или женщина от которого(ой) дети)

blasts (взрывы): loud, explosive noises (громкий, взрывной шум)

 

Task 2 –   listen and read the  text  again to   complete  the  bubbles  that are on your blanks

Team 1 :      Ocean noise pollution

                      What  is it?

Team 2  How do people pollute ocean with noise?

Team 3:       How does it affect  ocean  creatures?

Task 3 - ( for all groups)  find in the text   the information :

What should people do to make noise pollution  less?

 Well, one important thing we can do is to make sure ships and oil companies stay away from areas where there are as lot of sea mammals. You should also start monitoring the level of noise produced, so that we remain aware of the extent of the problem and can do all we can to save sea life, etc

 

Овал: How does it affect  ocean  creatures? 

 

 

 

 

 


7. Рефлексия.

-Have you learnt any new facts at the lesson? What new words have you memorized? What do you do to save the Earth?

8. Hometaskслайд 8

1.                  Your homework will be Ex 4 p 115. You must prepare a two-minute talk according to the task using the key-words. (Представьте, что вы член Greenpeace и пытаетесь убедить руководителей компании прекратить загрязнять звуковое пространство морей, с целью защитить морских животных, для которых вредно воздействие результатов их деятельности.)

Your are an environmentalist  trying  to stop making a noise near ocean animals” Include :Why hearing  is important for  ocean animals?How does noise affect them?What  do you want  the  company to do?

2. Write a letter to your government’s leader. Ask him/her three questions about noise pollution in the oceans. Give him/her your three ideas on what to do to reduce it. Read your letter to your partner(s) in your next lesson. Your partner(s) will answer your questions.

3.You can get your individual card with a task

Complete the  sentences:

Many ocean creatures experience their whole world...

Whales   use  ... to...

Ocean now is...

People flood ocean  with...

Marine animals can no  longer ...

Sound blasts from military sonar cause ...

Environmentalists   are currently campaigning...

They   believe  ...

Some people don’t believe ...

Whales   use  ... to...

Ocean now is...

9Самооценка   слайд 9

Think about your own work during the lesson and .Choose phrase which characterise your work at the lesson today :

Краем уха                          I overheard

Хлопать глазами               Look blank

Каша в голове     .             Thoughts are jumbled;

Зарубил на носу                Bear in mind,

Считал ворон                     To count the crows  

 Sleeves rolled up                Засучив рукава

Slack one's work                 Спустя рукава

Шевелить мозгами           to use one's brains

6. Summing up.

Teacher: How can you sum up the idea of today’s lesson?

We are responsible for preserving our planet for future generations. The life of future generations depends on our attitude towards environment and the way each of us treats nature

Well, you have worked really hard and your ideas are very good. I hope that one day you will be able to fulfill all of them. Our lesson is almost over. Your marks are…We’ll have to stop now. That’s all for today.I'd like to thank you for good work at the lesson. All of you worked very well. I give excellent marks to..., good- to :, etc. I wish you good luck.Now the lesson is over. Thanks for your attention. You may be free

 

 

Приложение

Wonderful World

(By William Brighty Rands)

 

 Great, wide, beautiful, wonderful World,

With the wonderful water round you curled,

And the wonderful grass upon your breast--

World, you are beautifully dressed.

 

The wonderful air is over me,

And the wonderful wind is shaking the tree,

It walks on the water, and whirls the mills,

And talks to itself on the tops of the hills.

 

You friendly Earth! How far do you go,

With the wheat-fields that nod and the rivers that flow,

With cities and gardens, and cliffs, and isles,

And people upon you for thousands of miles?

 

Ah, you are so great, and I am so small,

I tremble to think of you, World, at all;

And yet, when I said my prayers to-day,

A whisper inside me seemed to say,

"You are more than the Earth, though you are such a dot:

You can love and think, and the Earth cannot!"

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал
Скачать тест к материалу
Скачать материал
Скачать тест к материалу
