Урок
английского языка в 5 Б классе
Тема: «Покупки: одежда, обувь и продукты
питания. За покупками»
Цель: формирование
лексико-грамматических навыков по теме во всех видах речевой деятельности
(аудирование, чтение, говорение, письмо).
Задачи:
1. Познакомить с новым лексическим материалом по теме.
2.
Формировать умение употребления
в устной речи ранее пройденную и новую лексику по теме «За покупками».
3.
Развивать
коммуникативные навыки сотрудничества со взрослыми и сверстниками; развивать воображение при моделировании ситуаций
общения.
4.
Воспитывать культуру общения.
Осваиваемые УУД
Регулятивные: определять тему, цель
урока, анализировать и сравнивать с эталоном, корректировать и оценивать
выполненную работу по заданным критериям, планировать учебное сотрудничество.
Коммуникативные: правильно употреблять изученную
лексику в речи.
Познавательные: извлекать необходимую
информацию из текстов, осознавать познавательную задачу, воспринимать её на
слух, решать её (под руководством учителя или самостоятельно).
Личностные: проводить самооценку на основе
критериев успешности; развитие навыков сотрудничества с учителем, сверстниками
в процессе выполнения совместной деятельности на уроке.
Ресурсы: мультимедиа:
проектор; экран; компьютер с выходом в интернет для выполнения заданий
составленных самим учителем и заданий, предлагаемых авторами сайтов; монитор;
колонки; аудиоприложение; доска; учебник Ю. Е. Ваулина, Д. Дули, О. Е.
Подоляко, В. Эванс «Английский язык, 5 класс»; карточки для работы в парах;
листы самооценивания. реквизит для моделирования ситуаций «В магазине».
Ход урока.
1.Организационный
момент. Мотивация к учебной деятельности.
- Good morning, children. I’m glad to see you. Sit down. My name is
Natalya Alexandrovna. And today I’m your English teacher. Let’s start our
English lesson. How are you?
2.Актуализация
знаний. Определение темы и постановка цели, задач урока.
- Look at the screen. What can you see?
( Предполагаемый
ответ:
We see clothes, things and food. We can see shops.)
What are we going to speak about? What do
you think?
( Предполагаемый ответ: We will study
the types of shops.)
Yes, you are absolutely right. The topic of our lesson is
Going shopping.
And what is the aim of
our lesson?
Make question, please.
(Предполагаемый ответ:
What types of shops are there and what can you buy there?)
You are right. The aim
of our lesson is to answer the question.
Today we’ll have a
really interesting lesson.
What do you think will
we do?
(Предполагаемый ответ:We’ll learn, watch, speak about shops
and products, listen, write and read)
3.Фиксирование
индивидуального затруднения в пробном действии. Самоопределение к деятельности.
1)
Фонетическая разминка: I saw
Susie sitting in a shoe shine shop.
2) Речевая разминка:
Now answer my questions, please.
- Do you go shopping?
- What do you usually buy there?
- Do you like it?
So, we can buy
different goods, things in different shops.
Can you name
the products and all types of shops at the screen?
Do you know all
the words?
4.Построение проекта выхода из затруднения.
Введение новой темы урока.
1. Введение и отработка новой лексики.
Now we are going to learn new words. Look at
the screen. Listen and repeat new words.
You find
unknown words in the word list. You can use it in this lesson. Read one by one
the words.
2. Просмотр видео. Watch the video
and answer the question: what types of shops did you listen?
3. Описание картинки в
учебнике по образцу. Open your books at page
106.
Look at the pictures. Let’s describe the
picture on page 106 use this model.
- What type of shop is Diana’s?
- Diana’s a jeweller’s.
-What
can you buy in the jeweller’s ?
- I can buy a ring there.
-What
type of shop is Benny’s?
-Benny’s
is a shoe shop.
- What can you buy in the shoe shop?
-I can buy a pair of shoes
there.
-What type of shop is Karen’s? What can you buy in the
clothes shop?
(Karen’s is a clothes shop. We can buy a skirt there.
-What type of shop is Laura’s? What can you buy in the florist’s?
(Laura’s is a florist’s. I can buy some tulips there.)
-What type of shop is Ann’s? What can you buy in the newsagent’s?
(Ann’s is a newsagent’s. I can buy a magazine there)
5. Первичное закрепление изученного материала с проговариванием во
внешней речи.
1) Соотнести
слова и названия магазинов.
Put the words into
the right column in your answer sheets.
Bakery
|
Greengrocer’s
|
Florist
|
Clothes shop
|
|
|
|
|
pies, tulips, a
dress, irises, rye bread, a jacket, tomatoes, broccoli, home plants,
cauliflower, a shirt, apples, a pair of jeans, roses, cupcakes, wheat bread
https://resh.edu.ru/subject/lesson/7515/train/309574/
2) Аудирование.
We can buy toys in the toy shop. Listen
advertisement and complete the missing information.
( computer,
board, toys, 5, 8.30)
6. Динамическая пауза под песенку «Let’s go shopping».
Зарядка для глаз. Stand up, please.
- Look at the window!
- Look at the
door!
- Look at the
ceiling!
- Look at the
floor!
- Look at the
screen! Repeat and do!
-
Sit down!
7. Включение изученного материала в систему знаний.
1)
Составление диалога в парах из фраз в конвертах, моделирование ситуации «В
магазине».
Work in pairs. You have
sheets of paper on your desks. The phrases are mixed. You put them together in
right order to make the dialogue, then you will play this dialogue.
Imagine that you are in the toy shop.
-Good morning! How can I help you?
-
Good morning! I’d like to buy a teddy bear.
-What
about this one?
-That’s
fine. How much is it?
-That’s
3 pounds.
-Here’s
5 pounds, please!
-Thank
you. Here’s your change, …pounds!
-Goodbye!
-Goodbye!
2) Самостоятельная
работа с самопроверкой по эталону.
-Find task
number 3. Choose your level and do the task.
You have 3
minutes for your work
Level 1
Match the
products to the shops.
a. a ring
|
1. newsagent’s
|
b. a teddy bear
|
2. florist’s
|
c. magazines
|
3. jeweller’s
|
d. some tulips
|
4. toy shop
|
e. some aspirin
|
5. chemist’s
|
Level 2
Match the words
to the definitions. One word is extra.
1. You can buy
bread here.
|
a. money
|
2. You can buy
shorts and trousers here.
|
b. florist’s
|
3. You can buy
fruit and vegetables here.
|
c. chemist’s
|
4. You can buy
flowers here.
|
d. baker’s
|
5. You can buy
things with this.
|
e. greengrocer’s
|
|
f.
clothes
shop
|
Level 3
Put the words
to the right place and complete the dialog
-Hello, Mary!
-Hello, Jane!
-_1)____________________
-I’m well! And
you?
-_2)___ Oh, you
have a new blouse.
-Yes, I was in
the _3)______ yesterday. I was in the _4)________. It was only 25 pounds.
-That’s great!
But I have to go now! _5)____________
-Bye!
-Bye!
(a)shopping center,b) I’m well too!, c)clothes shop, d)How are
you?, e)Nice to see you!)
Are you ready?
Check your task
yourselves and put points.
Level 1
Level 2
Level 3
1. d) How are you?
2. b) I’m well too!
3. a)shopping center
4. c)clothes shop
5. e)Nice to see you!
8. Рефлексия
1)Инструктаж по выполнению домашнего задания.
Level 1: p. 106 Ex.1 (выучить слова); выполнить задания по ссылке https://edu.skysmart.ru/student/sogamizepo
Level 2: p. 106 Ex.1 (выучить
слова), p.106-107 Ex.2 (прочитать
диалог, выполнить задание)
2) Рефлексия деятельности.
- Can we answer
the question?
Выполнение теста.
Underline the correct item. (Подчеркни
правильный предмет)
1. Let’s buy flowers
at the
newsagent’s/florist’s.
2. I want a/the new pair of
shoes.
3. You buy a CD at the café/music shop.
4. A clothes shop
sells shoes/dresses.
5. I’d like to buy a
magazine at the chemist’s/newsagent’s.
Check your
answers and put points.
1. florist’s
2. a
3. music shop
4. dresses
5. newsagent’s
https://wordwall.net/ru/resource/54771324/test
I see, you can
answer the question. Count points.
Оценки за работу выставляются по баллам на рабочих листах.
3) Рефлексия настроения и эмоционального состояния.
What emotions do you feel?
|
Positive
emotions
|
Negative
feelings
|
Why? I
feel …
|
satisfaction
enjoyment
surprise
|
dissatisfaction
sadness
boredom
|
because
I …
|
worked
hard
was
active
get
a good mark
|
was lazy, inactive
didn’t
understand the topic
can’t
remember the words
|