План-конспект урока английского языка в 3
классе
Предмет:
Английский язык
Класс:
3
Тема урока: Одежда.(Unit 6_ What are
you wearing?)
Тип
урока: Урок
усвоения новых знаний
Цель: Развивать умение описывать внешность (одежду).
Оборудование:
«Английский язык.BRILLIANT» авт. Комарова Ю.И.,
Ларионова И.В., компьютер, проектор,
экран.
Дополнительные
средства обучения: Карточки (одежда).
Интерактивный диск.
Форма и виды
работы: Индивидуальная, фронтальная,
групповая (в парах).
Задачи урока:
образовательная –
создать условия для применения ранее изученного материала по теме “Одежда” в
новой ситуации;
развивающие:
·
развить навыки диалогической речи;
·
развить творческие способности учащихся;
воспитательные:
·
формировать коммуникативные умения;
·
воспитывать уважительное отношение к
работникам торговой сферы.
Ход урока
I.
Организационный момент. Приветствие.
Good
morning, children. I’m glad to see you. I hope you are fine.
Let’s begin our lesson.
II.
Постановка целей урока и мотивация.
Look
at the screen. It is the theme of our lesson. Let’s read it together. ( Слайд
1).
Учащиеся
читают
тему
урока
“What
are you wearing?”
Today
we’ll revise all the words and expressions on the topic “What are you
wearing?”
III.
Фонетическая зарядка
Let’s
prepare our tongs for the lesson. Look at the screen, listen to me and complete
the poem. (Учащиеся смотрят на экран и хором
дополняют стихотворение, называя предметы одежды по-английски).
a)
Загляни-ка в темный шкаф:
Там
на полке шарфик, scarf.
Рядом
дремлет серый кот,
Вот
висит пальтишко, coat.
Кто
и что здесь разберет —
Юбка,
skirt,
рубашка, shirt.
А
по полкам, прыг да скок,
Скачет
твой носочек, sock.
Пусть
не радуется ветер,
Есть
тут теплый свитер, sweater.
Ничего
приятней нет,
Чем
примерить шляпу, hat.
Раз
ты в шкаф уже залез,
Не
забудь про платье, dress,
Про
костюм парадный, suit.
Вот
он, черный, тут как тут,
В
шкафу подолгу не сиди:
Померил
все — и уходи! (Слайды 2-10).
b)
Shoes and boots
Boots and shoes.
Come and buy
The size you use.
Try them on
Before you choose.
Shoes and boots
Boots and shoes. ( Слайд
11).
IV.
Активизация лексического
материала по
теме «What are you wearing?»
a)
-Open your book at page 56 Ex.12, look at the pictures and tell what the dolls
are wearing.
-Now
let’s listen to the disk and point to the dolls that Nora will describe. (№№1,4)
-Let’s
listen to the disk again and read aloud the sentences, choosing the right words
(Ex.13, p.56, Track №54)
(1-jumper/jeans/boots
2-T-shirt/trousers/trainers)
b)
-Where do we buy clothes? (Учащиеся
отвечают
на
вопрос).
-
You are right, in the shop. Welcome to my shop. (Слайд
12).
I
want you to help me advertise goods in the shop. Use the phrases:
We
can buy …
We
have got…
There
is/ there are
Example:
We have got a warm sweater in the shop.
Учащиеся
составляют
предложения.
c)
Today our shop is presenting a new collection of fashionable clothes. We hope you will like it.
(3 учащихся демонстрируют одежду и 1 учащийся сопровождает показ рассказом).
Pupil
1:
Meet Dasha! She looks very good, doesn’t she? She is wearing a nice dress and
red shoes. You can put on this dress on your birthday or to the parties.
And
this is Slava! He likes to play football. He has a T- shirt and sports trousers
on. His trainers are comfortable.
Meet
Diana! She is wearing a blue jacket and a white cap with a long scarf. Her
umbrella is black. You may wear these clothes in spring or autumn. When it is
rainy, use an umbrella, please.
Please,
come and buy the size you use!
d)
Look at the screen. And these are customers. They wear different clothes.
Read their description and say who is who in the picture. ( Слайд
13).
Tony
is wearing his new black jeans, a red sweater and black trainers. He looks
well. (№2)
Julia’s
best friend, Carrie, is wearing a purple blouse and a black skirt. She has a
pink scarf on the head. (№1)
Steve
has dark blue jeans on. His new jacket is grey. Steve looks very good in it.
(№4)
Natasha
is wearing her favourite green jeans with a yellow jacket. She has a cap on her
head. She looks very nice. (№5)
Mark
is wearing a white and blue sweater, white jeans and trainers. He likes to
dance. (№3)
Example:
Tony is number ….
e)
Look at the next slide. Find the shop assistant’s words and the customer’s
ones.
Учащиеся
читают предложения и заносят номера предложений в таблицу.
1.
Anything else?
2.
No, thank you. That’s all.
3.
I would like to buy …
4.
Show me please …
5.
Can I help you?
6.
How much is it (are they)?
7.
What size? What colour?
8.
Сan
I try it on?
9.
What would you like?
10.
Does it suit me? (Слайд
14)
Now
pay your attention on the screen and check
Shop assistant
|
Customer
|
1,5,7,9
|
2,3,4,6,8,10
|
(Слайд
14)
f)
I think it’s time to do shopping. Let’s role-play your dialogues.
Ученики
инсценируют диалоги у доски.
g)
Now listen to a song about the boy and then sing. P.56,
Ex.14.
(Track №55)
V.
Подведение итогов:
Your
marks for the lesson …. I thank everybody. You were very active. Your home
task is A.B.p.41. The lesson is over. Goodbye.