Инфоурок Английский язык КонспектыКонспект урока по английскому 9 класс Mass Media

Конспект урока по английскому 9 класс Mass Media

Скачать материал

Государственное автономное профессиональное образовательное учреждение

«Канашский педагогический колледж»

Министерства образования и Молодежной политики Чувашской Республики

 

 

 

 

 

 

                                                                                                               План – конспект пробного урока

                                                                                            по английскому языку

                                                                                            студентки  401 группы

                                                                                            Канашского педколледжа

                                                                                            Леонтьевой Татьяны Владимировны

 

 

 

 

 

Методист: Петрова Татьяна Николаевна

                    ________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Канаш - 2017г.

Тема: “What is the media?”

Класс: 9

Цель: активизация в речи лексики по теме “What is the Mass Media”: video, soap, show, alone, local, disco, though, tabloid, satellite, cable, daily, weekly, scandal, angry, international Задачи:

Образовательные: формирование навыков аудирования, чтения, письма и говорении по теме «СМИ», ознакомление с распространенными аббревиатурами; учить правильно употреблять языковые средства, строить фразы, повышать общую культуру выражения мысли.

Развивающие: развивать кругозор в области средств массовой информации; развить умение  правильно произносить сокращения, употребляемые в английском языке.

Воспитательные: воспитание чувства коллективизма, взаимовыручки, умений работать в паре и группе, воспитание культуры общения.

 

Оборудование: компьютер, презентация.

 

 

План урока:

       I.            Организационный момент

    II.            Введение в тему урока

2.1 Определение темы урока

 III.            Фонетическая зарядка

3.1  Хоровое чтение

3.2  Выборочное чтение

 IV.            Речевая зарядка

    V.            Обучение аудированию

 VI.            Обучение говорению

VII.            Подведение итогов. Рефлексия

4.1 Оценка деятельности учащихся

VIII.            Домашнее задание

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ход урока:

 

I.            Организационный момент

T: Good morning boys and girls. I am glad to see you. Sit down please.

Введение в тему урока

T: Who is on duty today?

P1: I am duty today.

T: What date is it today?

P2: Today is the ___ of March.

T: What day of the week is it today?

P3: Today is _______.

T: Who is absent today?

P4: _______ is/are absent today. (Nobody is)

1.      Определение темы урока. (3 мин)

(На слайде картины)

T: Look at the screen. Look carefully at the pictures. What word can combine these words?

Telephone                                    TV                                                                          

http://mamanfaitladinde.com/wp-content/uploads/2014/02/british-vintage-phone.jpg    http://dreamstore.com.ua/i/products/54106.jpg      

  http://www.cultura.gob.mx/recursos/sala_prensa/comunicados/201109/radiobluetinum.jpeg   

Radio                                                      

http://itndaily.ru/wp-content/uploads/2014/03/windows-7-apple-mac.jpg

Computer

Ожидаемые ответы учеников: источники информации, Средство массовой информации (СМИ),

P: This is Mass Media.

T: How do you think, what is the media?

Ожидаемый ответ учащихся: СМИ -  система органов публичной передачи информации с помощью технических средств.

T: The theme of our lesson is «Mass Media». Today at the lesson we`ll speak about Mass Media.

II.             Фонетическая зарядка (5  мин)

1.      Хоровое  чтение

T: Look at the screen. Listen and repeat after me.


[əu]

radio

telephone

programme

video

soap

show

local

sociable

though

[ɔɪ]

 

 

tabloid

annoy

enjoy

 

 

[ u: ]

through

cartoon

disapprove


 

2.      Выборочное чтение

T: Vika, repeat after me. ( u] ) (чтение звука и слов)


T: Now,  read the words all together.


 

III.            Речевая зарядка (5 мин)

T: Look at the screen and answer the following questions.

1.      Do you read newspapers?

P1: Yes, I do. / No, I don`t.

1.      Who in your family reads newspapers?

P2: My father / mother reads.

1.      Do you like watching TV?

P3: Yes, I do. / No, I don`t.

1.      How many TV channels do you have in your area?

P4: I have … TV channels.

1.      How many hours do you spend in the Internet?

P5: I spend in the Internet … hours.

IV.            Обучение аудированию

Ex.1, p.62

T: Let`s do Ex. 1, p.62. Vova, read and translate a task.

P: Listen to the list of some means of communication. Match the words and their definitions.

1.      Newspaper (daily / weekly)

2.      Radio

3.      Television (satellite / cable)

4.      Tabloid

5.      The Internet

T: Say which of them you prefer?

P: As for me, I prefer……  .

V.            Обучение говорению

Ex. 2, p. 62

T: Find Ex. 2, p.62. Emma, read and translate the task.

P: Say which of the mass media are.

P1: I think newspaper is the most convenient mass media. 

P2: I think that radio the cheapest mass media.

T: Why?

P2: If you want to listen to the radio you don’t to pay for it.

P3: In my opinion, television is one of the most common mass media. Almost every family has a TV set.

T: Well done!

VI.            Подведение итогов урока. Рефлексия. T: What is transfer of information using technical means?

P1: Mass Media

T: What a paper printed and sold usually?

P2: Newspaper

T: Broadcasting programmes for people to listen to. What is it?

P3: Radio

T: A way to communicate with your partner who might be a thousand miles away using computer. What is it?

P4: The Internet

T: Broadcasting programmes (the news, plays, shows , etc) for people to watch on their television sets

P5: Television

T: Well

T: How many words about “Mass Media” do you know? Look at the blackboard and answer the question. Find 15 words in the Word Square. It’s clear for you? Ok!

1. channel                12. telecast

2. newspaper           13. broadcast

3. radio                    14. daily

4. advert                  15. weekly

5. tabloid

6. telephone

7. video

8. soap

9. programme

10. television

11. internet

T: Good

C

H

A

L

W

O

N

H

L

O

V

I

D

E

O

H

L

N

E

W

S

P

A

P

E

R

U

N

W

N

A

S

V

N

E

O

S

N

W

A

L

H

F

S

S

N

N

H

A

E

T

W

J

T

H

V

U

W

J

O

N

V

J

U

K

A

N

J

E

A

U

D

N

V

A

E

W

S

N

L

B

T

E

L

E

C

A

S

T

P

L

J

A

U

Y

L

N

F

E

O

L

I

U

W

B

W

O

H

L

U

O

N

L

P

W

F

L

N

L

R

R

A

D

I

O

I

F

O

H

A

U

Y

A

H

O

F

L

S

H

F

D

Q

J

O

V

H

V

W

A

A

A

D

V

E

R

T

N

H

N

W

U

H

U

F

D

J

W

O

H

F

J

S

V

E

N

Q

A

J

V

C

O

H

V

O

N

O

I

N

T

E

R

N

E

T

A

T

E

L

E

V

I

S

I

O

N

U

S

U

H

S

P

R

O

G

R

A

M

M

E

W

H

N

W

N

T

 

The cluster «Mass media»:

 

MASS MEDIA

 

 

Newspaper

Radio

The Internet

Television


 

 

 

 

satellite               cable

 

daily

weekly

 

 

Limited     Inlimited     Home   Mobile

VII.            Домашнее задание 

T: Open your diaries and write down your homework. The homework for the next lesson will be Ex. 1, 2, p.92.

1.      Оценка деятельности учащихся (2 мин)

T: You worked well (very well, not very well) today. I`ll give you the following marks. Fives to … . Fours to … . Threes to … .

The lesson is over. Stand up! Good-bye!

 

 

I.Your task is to match the words and their definitions.

  1. Television
  2. Newspaper
  3. Tabloid
  4. The Internet
  5. Radio
  1. a paper printed and sold usually daily or weekly with news, advertisements etc.;
  2. the process of sending and receiving messages through the air; broadcasting programmes for people to listen to;
  3. broadcasting programmes (the news, plays, advertisements, shows, etc.) for people to watch on their television sets;
  4. a newspaper with rather small pages, many pictures and little serious news;
  5. a way to communicate with your partner who might be a thousand miles away using the computer (e-mails).

 

II.Answer the question “Do you agree that TV has positive and negative sides? What sides are predominant to your mind?”

                                          Advantages and disadvantages of TV

   Watching TV, you know, is the perfect way to spend our free time. Do you agree? Or maybe you don’t? It’s a well known fact that TV has good and bad sides.  

   First of all it keeps people informed; we can learn a lot of information watching TV. We can choose programs that appeal to us more, because TV provides programs for all interests. Sometimes with the help of TV we can relax, entertain ourselves, especially when we are tired.

   Advertisement on TV gives us information about different products, and it makes it easier to choose things to buy. When we watch TV we learn something new about the world, famous people and recent news.

   But, on the other hand, TV has a lot of disadvantages. It takes a lot of time and it makes us lazy. Besides, it’s very harmful for our health, especially for our eyes. Some violent programs and films on TV make people violent. Violence becomes a vital problem in our days.

  There is too much advertisement on TV. Sometimes it can encourage us to buy things we don’t need at all. Watching TV takes all free time from almost all people. We just watch it, not concentrate, and waste time.

  So, we can’t say exactly whether it’s useful to watch TV or not, as TV has its advantages and disadvantages.

  Millions people in the world spend hours watching TV every day… But what for? Do people really think it’s the best way to spend time?

    Many people become TV-addicted and it’s really a problem of our time. But the fact is that “so many people, so many minds!” And what do you think? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока по английскому 9 класс Mass Media"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Психолог-перинатолог

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
