Конспект урока английского языка в 5 классе в соответствии с
требованиями ФГОС второго поколения Spotlight
- 5, Module 1 а.
Учитель: Удаева Фатима Мирзаевна,
МБОУ «лицей №8» г. Махачкала.
Тема урока:
«School Days!»
«Школа! Школьные предметы!» 1 а.
Учебно-методический комплекс: УМК
«Spotlight»- 5, Ваулина Ю.Е., Д. Дули, 2015
Оснащение
урока: компьютер, Class CD к
учебнику, проектор, доска, компьютер, сайт
дополнительных образовательных ресурсов УМК «Английский в фокусе» http://www.prosv.ru/umk/spotlight, раздаточный материал.
УМК «Spotlight» (“Английский в
фокусе”), Virginia Evans, Jenny Dooley, OlgaPodolyako, Julia Vaulina
Тип урока: усвоения новых знаний.
Цель: активизировать
изученную ранее тематическую лексику.
Задачи урока:
обучающие: во всех
видах речевой деятельности повторить ранее изученные и освоить новые ЛЕ по теме
«Школа»;
освоить использование
неопределённого артикля; освоить в связной речи грамматические структуры с
глаголом to be в
утвердительной, вопросительной и отрицательной формах; научиться приветствовать
и прощаться;
развивающие: развивать
навыки и умения во всех видах речевой деятельности;
развивать умения
систематизировать новые знания и на их основе составлять диаграммы;
воспитательные: воспитывать
чувство гордости за свою школу, российское образование, интерес к образованию
как части культуры стран изучаемого языка.
Ход урока:
1. Организационный
момент.
(1 мин.)
Т. Hello, students.
I am glad to see you. Sit
down, please.
2. Проверка
домашнего задания: повторить слова, выучить стихотворение.
3. Лексическая
зарядка:
4. Постановка цели
урока, учебной проблемы. Мотивация учебной деятельности. Introduce the language.
Формулирование
учащимися целей и задач урока. Это достигается введением учебной проблемной
ситуации.
T. Today you start learning new module.
You will listen to the song, you will discuss topics from the new module and
you will read and learn new words. (1 мин.)
Look at the title of our module. What
do you think the module is about? (Презентация, слайд 1)
Предполагаемый ответ: The title is
about our life at school. I think we will learn about schools in England.
T: Let’s check if you are right.
5. Лексическая разминка. (9 мин.)
Listen to the song “Time for
school” ss1, find ex. 2. It can help you to understand our topic, and you will
know new words, too.
T: What is the song about? - (This song is
about school days, school objects and school subjects). (На доске записана
опорная конструкция: The song is about…
Работа по учебнику:
T: Now open your student’s books at p.
ss1, find ex. 2. – (the song is about different school subjects. They
are: English, Maths, History, Art, Music, Science, Geography).
(На доске записана опорная конструкция: School subjects
are…). Постер на доске School Subjects.
T: Thank you for your answers. And now
let’s do ex. 3 at p. ss1. Read the task.
Предполагаемый ответ: I can see a
ruler, a notepad, an eraser, a sharpener, a pen, some crayons, and a pencil.
(На доске записана
опорная конструкция: I can see…)
T: What things do
you bring to school? ( I usually bring to school…)
(На доске записана
опорная конструкция: I usually bring to school…)
T: What have you got in your
schoolbag today?
Предполагаемый ответ: Today I have got
a ruler, a pen, a pencil, my student’s books, my notebooks, an eraser, and a
sharpener
(На доске записана опорная конструкция: Today I have
got a… and a …)
T: Thank you for your answers.
4. Введение новой лексики,
артикуляция слов WL 2 Module
1 а.
5. Закрепление новых ЛЕ:
1. Now let me see how well you’ve
memorized the new words.
2. Match the words to the pictures.
3. Make up a word combination with one of
these words.
4. Find the opposites and give the Russian
equivalents.
5. Paraphrase the word combination to make
up a sentence.
Well done!
6. Введение и активизация
НЛЕ в речи.
(10 мин.)
Now it’s time to read and learn names of
school subjects. Please open your books at p. 26 ex 1 a. Find the list
of subjects.
Read the task of ex. 1 a.
Listen and repeat. What are these
school subjects in your language?
Ученики выполняют
задание. (Прослушивают запись, многократно проговаривают слова хором и
индивидуально с опорой на графический образ в учебнике и на доске. На доске
записаны слова, в них подчёркнуты те сочетания букв, которые вызывают
затруднения при чтении.)
English
|
[ʃ]
|
Geography
|
[ʤ], [f]
|
Mathematics
(Maths)
|
[Ɵ]
|
Music
|
[ju:]
|
Science
|
[aɪǝn]
|
Information
Technology (IT)
|
[eɪʃn], [k]
|
History
|
[ɪ]
|
Physical Education
|
[f], [eɪʃn]
|
Art
|
[a:]
|
|
|
T: Have you got any questions? Ok, I’d like to
find who knows The English Alphabet well.
7. Read the task of ex. 1 b. (Put the school
subjects in alphabetical order). -Let’s check your answers.
Ключи: Art, English,
Geography, History, IT, Maths, Music, PE, Science.
T: Have you noticed that we usually
write all school subjects with capital letters? Remember this
rule, please.
T: You work hard
today, and it’s time to have a short rest. Stand up, please.
8. Физкультминутка. (2 мин.)
9. Закрепление в речи активной лексики. (10 мин.)
T: Are you ready to continue the
lesson?
Let’s do ex. 2 A. …., read the task, please.
Now read the example. Who can? … and …,
please.
Do you understand the task? So, work in pairs.
Ask and answer each other. You have 3 minutes. Then we will check your
variants.
Ключи: 1 IT –I, 2
English – C, 3 PE – B, 4 Science – A, 5 History – E.
T: Time is over,
let’s check your answers. Ученики парами отвечают.
A: Where’s the IT lesson?
B: In room I.
A: Where’s the English lesson?
B: In room C.
A: Where’s the PE lesson?
B: In room B.
A: Where’s the Science lesson?
B: In room A.
A: Where’s the History lesson?
B: In room E.
T: Well done, my dear
students! And now who wants to be a reporter? (5 мин.)
So, Imran, ask your class-mates about
their favourite subjects. Let’s decide what the favourite subject in your group
is.
(На доске записана
опорная конструкция: A: What’s your favourite subject?
B: My favourite
subject is …)
T: What is the
favourite subject in your group?
S1: It’s …
T: Why do you like
it?
S2: It’s interesting.
Если осталось
время (больше 13 минут) Задание на доске. Ученики по одному
выходят к доске и выполняют задание. (5 мин.)
10. The letters in these words are
mixed. Put them in correct order, write the word, then read and translate.
thasM –
|
ograGeyph -
|
liEnshg –
|
ryHiots -
|
ceScine -
|
Msicu -
|
11. Подведение
итогов урока. (3 мин.)
T: Today we have
learnt school subjects. What school subjects do you remember?
Ss: Maths, English,
Science, History, Art, Information Technology, Physical Education, Geography,
Music.
T: We have also met
some school objects in the song. Do you remember them?
Ss: notepad, pens,
schoolbag, books.
T: Do you like our
lesson?
Ss: Yes, we do.
12. Домашнее задание.
(2 мин.)
T: It’s time to write
down you home task.
SB, ex. 1 a, p. 26
WB, ex. 1, p.17, WL 2 а.
13. Рефлексия. Выставление
отметок. (2 мин.)
T: ..., I’ll give you 5. You worked hard.
…, I’ll give you 5. You read and worked
very well.
…, I’ll give you 4. Please, mind your
pronunciation.
Заключение. (1 мин.)
T: Our lesson is
over. Thank you for your work. You may be free. Goodbye, students!
Ss: Goodbye, teacher.