МКОУ «Ахкентская СОШ»
Учитель
английского языка Абдулзагирова Айшат Абдулзагировна.
Конспект урока по английскому языку для 6 класса по
теме «Пища».
Конспект
сопровождается презентацией.
Задачи:
1.
Продолжать учить воспринимать иноязычную речь на слух с извлечением необходимой
информации, развивать диалогическую речь в ситуации “in the café”
2.
Развивать способность к осмысленному восприятию, к распределению внимания,
догадке.
3.
Воспитывать умение сотрудничать, работая в паре; слушать друг друга внимательно,
не перебивая.
Ход урока
1. Приветствие
2. Who is absent today? Today at the lesson…
За
каждое правильно выполненное задание вы будете получать картинку- часть ребуса,
чтобы в конце урока угадать слово.
3 Фонетическая разминка
Answer my questions:
- What is
your name?
- What is
your surname?
- How old
are you?
- Where are
you from?
- Are you
reading a book now?
- Are you
sitting now?
- Are you
sleeping now?
- Are you
having an English class now?
- Is your
mother cooking now?
- What is
your mother(father, sister, friend) doing now?
- When do
you usually get up?
- Where do
you have breakfast?
- Do you
read books every day?
- When do
you usually play computer games?
- Does your
father wash dishes?
- Where do
you watch TV?
- How many
classes a day do you usually have?
- What do
you like to eat for breakfast(lunch, dinner, supper)?
- When do
you usually have supper?
4.
Аудирование (слайд 2)
Послушай
и выбери то, что едят эти люди.
1 Today we
have bananas for lunch.
2 Bread is
very good for breakfast.
3 Do you
drink coffee with milk?
4 What
vegetables are Emma eating?
5 Mum, I’d
like some chicken and rice for dinner.
6 Does your
father like tomato?
7 Can you
give me some porridge, please?
Keys:
1
d 2 b 3 e 4 c 5 a, h 6 f 7 g
5.
Построение диалога “In the Café” (пленка 178, слайд
3)
1)
прослушать
2)
прочитать по ролям
3)
построить свой диалог в парах на основе меню
6.
Учитель раздает карточки, на которых начало или конец слова.
cucu
|
mber
|
porr
|
idge
|
su
|
gar
|
chic
|
ken
|
vege
|
table
|
tom
|
ato
|
Необходимо
найти себе пару и выполнить следующее задание
Распредели слова по группам:
tea, tomato,
apple, cheese, cucumber, soup, bread, milk, butter, banana, juice, rice, jam,
coffee, eggs, salad, ham, porridge, ice- cream, fish, cake, pizza, orange,
chicken, chocolate
Drinks
|
Vegetables
|
Fruit
|
Cold Food
|
Hot Food
|
Sweet Food
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ключ:
слайд 4
7.
Найди ответ на вопрос (слайд 5)
1 Is the chocolate in the cupboard?
|
a) In the kitchen.
|
2 What colour are the tomatoes?
|
b) They are red.
|
3 How many tomatoes does Nick have?
|
c) No, thank you.
|
4 Would you like some vegetables?
|
d)Cucumbers.
|
5 Where are they cooking?
|
e) Some salad and an apple.
|
6 What vegetables do you like?
|
f) Yes, it is.
|
7 What does Jane usually have for lunch?
|
g) Four, I think.
|
Key:
1
f 2 b 3 g 4c 5 a 6 d 7 e
8
Найди лишнее слово (слайд 6)
1
cheese, sweet, coffee, cucumber
2
tea, milk, cheese, juice
3 tomato,
orange, banana, apple
4
eat, drink, like, coffee
5
dinner, supper, porridge, lunch
9.
Чайнворд: найди слова (слайд 7)
Key:
16 words:
bread
cucumber
juice
cheese
tomato
yogurt
fish
chicken
ham
cake
butter
sugar
porridge
tea
egg
rice
10. Разгадай ребусы (слайды 8-10)
Key:
1 rice
2 drink
3 butter
11.
За каждое задание вы получали картинку. Давайте угадаем слово.
Key: hamburger
12.
Дополнительные задания:
Игры
«Снежный ком», «Съедобное- несъедобное»
Пантомима
«Что я ем?»
13.
Подведение итогов
Домашнее
задание: Разработай меню для своего ресторана