(МБОУ
Калужская школа – интернат № 1)
Подготовила:
УЧИТЕЛЬ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА Ершова Е.В.
Конспект
урока по английскому языку в 7 «Б» классе (12.02.2016 г.)
Название урока: You should find friends
.
Цели урока:
систематизировать
и обобщить знания учащихся по теме «Школа. Манеры»
Задачи
урока:
- Образовательная: способствовать формированию грамматических навыков
употребление глагола Should, образование утвердительного,
отрицательного и вопросительного предложения в данным глаголом.
- Воспитательная: повышать мотивацию к изучению английского языка.
- развивать
навыки аудирования; диалогической речи и монологического высказывания;
развитие лексических и грамматических навыков.
Оборудование: раздаточный материал (карточки с заданиями), ИКТ.
v
Организационный момент
-Good morning, dear children!
-I’m glad to see you. Take your
sits, please.
- Who is on duty today?
- What date is it today?
- Nice, look at the board and you
will see what we shall do today:
- do a phonetic exercise
- revise the use of ‘can’ and
‘must’
- learn one more modal verb
‘should’
- form negative sentences with
‘should’
- make up questions with ‘should’
- go on working on the
topic’School’
- learn proverbs about friends in
English, Russian languages
·
learn our shool rules
v
Фонетическая и речевая зарядка
Учащиеся
на доске выкладывают из магнитных букв слова: (school, people, education, subject).
Остальные дети контролируют правильность написания слов, при необходимости,
корректируют. Затем все вместе произносят слова.
v
Коррекция. Постановка вопроса о теме урока.
Давайте вспомним, как
мы говорим о том, что мы можем или должны что-то сделать.(дети предлагают
варианты. Необходимо напомнить глаголsы ‘can’ – могу, умею; ‘must’ –должен, обязан.) Они самостоятельные или нет?
Что значит самостоятельные глаголы. После того, как дети ответят на
поставленные вопросы потренироваться с карточками: Дети выкладывают
утвердительное предложение, затем отрицательное и вопросительное.
Хорошо. А теперь
скажите, какая может быть тема нашего сегодняшнего урока?
v
Введение грамматического материала и работа над
грамматическим материалом
I see your English is perfect and you
are ready to practice our grammar.
- For today you know two modal
verbs what are they?
P1: We know ‘can’ and ‘must’
T: Right you are. When do we
usually them?
P2: ‘can’ – могу, умею; ‘must’ –должен, обязан. Это самостоятельные глаголы,
они не нуждаются в помощниках.
T: Look at the board there are two
sentences with modal verbs you are to make them negative and make up questions.
- My sister can speak English.
- We must pay taxes.
T: Well done! I
think that it won’t be difficult for you to learn the next modal verb ‘should’.
e.g. We should
do homework.
(
объяснение учителя, выполнение упражнений по учебнику)
Ex.1,2,3,p125.
T: To make
questions we with the verb ‘should’ we usually:
(объяснение учителя)
T: Now, let’s practice general
questions. Look at the board and say what the people ask about?
v
Тренировка лексического материала
T: Very good! Let’s remember to
what topic our unit is devoted?
P1: This unit is devoted to
“School”.
T: Absolutely right! I think
that all of you will agree that we can’t imagine our life at school without
friends and learning.
So, today as I have said at the
beginning of our lesson we’ll learn some proverbs about friends and learning
in English and more than that we’ll try to find their Russian and Bashkir
equivalents. Have a look at the board, please.
( презентация пословиц)
1. A friend in need is a friend
indeed.
-
Друзья познаются в беде.
1.
A friend in court is better than a penny in purse.
- Не имей сто
рублей, а имей сто друзей.
2.A man is known by the company he
keeps.
- Скажи мне кто
твой друг, и я скажу тебе, кто ты.
-
4.Live and learn. Live a century,
learn a century.
- Век живи, век учись.
Perfect isn’t it
to know the proverbs in three languages? I think it is!
v
Развитие и тренировка навыков аудирования.
v
Развитие навыков говорения
T: Let’s have a look at the board
and check your work.
What picture is devoted to the
first (second, third) speaker?
T: That will do for listening and
know let’s remember the rules of our school.
We know that while we are at school
we should follow the rules.
Look at the board, there is a list
of the rules, your task is to rewrite them using ‘must’\ ‘mustn’t’:
‘should’\shouldn’t
- Be polite.
- Say hello when we see a teacher.
- Come to school on time.
- Stand up when a teacher comes
into the class.
- Wear our school uniform.
- Eat or drink at the lesson.
- Run in the corridors.
- Use mobile phones during the
lessons.
- Talk to each other at the lesson.
Подведение итогов урока
T: Well, our time is over. I think
we’ve done all the tasks and you’ve got a lot of interesting information from
our lesson. I liked your work at the lesson. Your marks are ... .
Open your record books and write
down your homework for the next lesson: Ex. 4,p.126
T: Our lesson is over. See you next
time. Good-bye!