Технологическая карта урока английского языка
Класс:5
Тема урока: Обязанности детей дома в Британии
Учебно-методический
комплекс: Ю.А. Комарова, И.В.
Ларионова, К. Гренджер «Английский язык». 5 класс. – М.:ООО «Русское слово–
учебник»: Макмиллан, 2012 – (ФГОС.Инновационная школа).
Цель: Активизировать лексические единицы по теме «домашние
обязанности» и совершенствовать их употребление в в Present Simple.
Предметные умения:
- уметь применять коммуникативные навыки при решении
конкретной проблемы;
- знать обязанности по дому и рассказывать о
них;
- уметь использовать языковые навыки
(фонетические, орфографические, лексические) в рамках темы: «My tidy world».
- понимать основное содержание прочитанного и
услышанного текста о домашних обязанностях
Личностные:
–совершенствование способности работать
собранно и вдумчиво;
– формирование уважения к личности,
доброжелательного отношения к окружающим;
–осознание ответственности за выполняемую
работу;
– развитие творческого отношения к учебной
деятельности;
Регулятивные:
– целеполагание и планирование путей
достижения целей;
– осуществление самостоятельного контроля
своего времени;
– принятие решений в проблемной ситуации;
– развитие навыков самооценки;
- волевая саморегуляция;
- прогнозирование;
- оценка – выделение и осознание учащимися
того, что уже усвоено и что еще подлежит усвоению.
Познавательные:
– обобщение информации при осуществлении
речевой деятельности;
- использование речевого образца для
построения собственного высказывания;
- логически корректное оформление
высказывания;
- умение структурировать знания
Коммуникативные:
–сотрудничество со сверстниками;
– формулировка собственного мнения и позиции,
способность аргументировать и координировать её с позициями партнёров в
сотрудничестве;
– осуществление взаимоконтроля и взаимооценки;
– соблюдение речевого этикета в соответствии с
ситуацией общения;
Формы
работы индивидуальная, групповая, фронтальная,
парная
Ресурсы
учебник, аудиокурс, компьютерная презентация,
раздаточный материал
Ход урока
1. Орг.момент
Good
morning boys and girls. I'm glad to see you today. Sit down,
please. How are you today? And I hope we’ll have a good work today Are you ready for the lesson?
Let's begin.
2 Речевая разминка
Answer my questions, please.
What’s
your name?
-
How
old are you?
-
Do
you like to go to school?
-
Do you help your parents?
-
Do you go shopping?
-
What do you do to help your parents?
Ok, thank you
very much!
3. Определение
темы
Now let`s think what we are
going to speak about. Look at the screen and try to guess.
So can
you tell me the theme of our lesson today?
Yes, you are right, we are going to speak about
household chores
How do you
think what will we do at our lesson?
Take
these sheets of self-control. You will put points for each kind of work during
the lesson.
4 Актуализация
знаний
And now, children, I want you to
remember some words about duties around the house. Look at the pictures and say
what it is.
Lets
read them together.
Do the washing up
Go food shopping
make the bed
vacuum the carpet
lay the table
feed the cat
tidy the room
wach the car
empty the bin
Well done! I see that you know a
lot of household activities. Good for you!
5 Работа по теме. Чтение.
Оpen your books p.56 ex.1.
Now we are going to listen the story. Be ready to answer the
questions. listen and follow it in your books.
Answer the questions.
Take your cards. Write if the
sentences are true or false. (t t f f f)
Children, exchange your cards and check your partner's notes.
Let's correct them. Who has no mistakes? Very good.
6 Физминутка
Let's have a rest. Stand up please and do
exercises now.
If you go shopping, jump on one leg.
If you make your bed, run.
If you lay the table, touch your nose.
If you do the washing up, click your fingers.
If you clean your room, jump
If you feed your pet, swim.
If you water the flowers, smile.
If you take your pet for a walk, turn around.
If you repair your bike, shake hands with your classmate.
If you do your homework, clap your hands.
7. Аудирование
The next task for you is ex.3. Listen to Adila. How does she
help her mother
Listen again, Match these phrases
with the pictures. Look at these pictures, can you match the pictures and words
expressions,
Read on phrase and match.
8. Работа в группах
Now let’s do the next exercise. Now work in groups. Divide into groups.
I will give you cards. Match the
word combinations with their explanations.
Groupping the chores according to the place where they can
be done.
Kitchen
living room
bedroom
Outside chores
What kind of work do we do in the living room?
Write for each room household
duties.
Let’s check your ideas.
Come to the blackboard and read the text
And
now lets see how children in Britain help around the house.
Children
in Britain also help their parents with housework
Take the cards and give a mark
yourself.
You will have 1 minute to do this task. Well, the time is
up.
9. Самостоятельная работа
Open your wb (p.83, ex.3) Put the words into the correct order to make sentences. Do it yourself.
10. Итог
Did you like our lesson?
What did you do at the lesson?
What did you learn?
What was difficult?
You have your working sheets,
write your name on it and put the mark to yourself.
That’s all for today. Thank you for
your work. You were active and clever today.
Well, today we have done a lot of work. All worked very
well.
Write down your homework. Your
homework will be:
«4» - wb
p.42, ex.7
«5» - wb p.42, ex.8
Choose yourself