Конспект урока: «Развитие коммуникативных навыков по теме:
«Интернет и компьютер в жизни подростков»».
Цель: обсуждение положительных и
отрицательных сторон Интернета, выражение и аргументирование своей точки зрения
УУД:
·
личностные: способствовать осознанию
личной ответственности за свою деятельность (учебную, информационную,
социальную) на основе знаний и представлений о влиянии компьютера на социальное
и физическое здоровье человека;
·
метапредметные: создать условия для
развития умения сотрудничать и взаимодействовать в группе для достижения общих
целей;
·
предметные: способствовать развитию
умения чтения и аудирования с детальным пониманием для решения коммуникативных
задач.
Возраст обучающихся: 14 лет.
Режим работы: фронтальный,
индивидуальный, парный.
Виды упражнений: языковые,
условно-речевые, речевые.
Оборудование: компьютер, проектор, листы с
заданиями для работы в группах и индивидуально.
Ход урока
1. Организационный момент.
Приветствие обучающихся, проверка готовности к уроку, выяснение эмоционального
настроя учащихся. Введение в
тему урока.
Nowadays there are a lot of different means of communication
that make our life easier and more comfortable. We can’t imagine our life
without them, but sometimes they do us not only good. Today at the lesson we
are going to continue our talk about one of such means and find out how to use
it and not to do harm to ourselves. Слайд 1.
2. Основная часть.
2.1 Тренировка лексических единиц по теме
«Интернет» Слайд 2.
First of all let us review some words on the topic. Give the English equivalent to the following phrases:
бродить по Интернету, собирать информацию, быть на связи. Подробная информация,
реальный/виртуальный мир, искать информацию, разнообразие причин, Интернет
сайт.
2.2 Аудирование с целью извлечения информации. Слайд
3.
Listen to the text and match the speakers with the statements.
Вы услышите 6
высказываний. Установите соответствие между высказываниями каждого говорящего 1-6
и утверждениями, данными в списке A
- G.Используйте каждое
утверждение, обозначенное соответствующей буквой, только 1 раз. В
задании есть одно лишнее утверждение. Вы услышите запись дважды. Занесите
свои ответы в таблицу.
A. Using
the Internet is a good way of studying English.
B. The
Internet has all kinds of interesting forums.
C. The
Internet helps with shopping.
D. The
Internet is very useful for doing the speaker’s job.
E. The
Internet helps to learn about different cultures.
F. The
Internet can be dangerous for users.
G. The
Internet gives quick access to the information you need.
Speaker
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
Statement
|
|
|
|
|
|
|
2.3 Обсуждение текста.
Now it’s turn to check your homework. Ex.52, p.52. Слайд
4.
Form pairs of synonyms
straightforward
|
choosy, careful
|
to merge
|
reason, need
|
purpose
|
to combine, to unite
|
opportunity
|
dishonest, lying
|
selective
|
easy to understand, simple
|
deceitful
|
false, confusing
|
misleading
|
chance, occasion
|
Form pairs of antonyms Слайд 5.
main
|
destroy
|
extend
|
false
|
create
|
different, varied
|
same
|
honest
|
deceitful
|
minor
|
real
|
reduce, to cut
|
Answer the questions on the text
1.
What do people use the Internet for?
2.
The Internet is popular only with young people, isn’t it? Why do
you think so?
3.
What are the drawbacks of using the Internet?
4.
How does the Internet help students in their studies?
5.
Why do people have to be selective with the information from the
Internet?
2.4 Практика
диалогической речи
по теме
So, the Internet has changed our life a lot. You can access to it
with the help of your computer or mobile phone. However, sometimes we may have
some problems with our gadgets. Read the dialogue and be ready to make up your
own dialogues according to the situation in the card
Anna : Hi Jason, Sorry to bother you. I have a question for you.
Jason : OK, what’s up?
Anna : I’ve been having a problem with my computer. I know
you’re an engineer so I thought you might be able to help me.
Jason : I see. What’s the problem?
Anna : I have a file that I can’t open for some reason.
Jason : What type of file is it?
Anna : It’s a Word document I’ve been working on. I need to
finish it by tomorrow.
Jason : Were you able to open it before, on the computer you’re
using now?
Anna : Yes, I was working on it last night and everything was
fine, but this morning I couldn’t open the file.
Jason : Do you think your computer might have a virus?
Anna : No, I checked and there weren’t any.
Jason : OK. I’m not sure what’s wrong. If it’s possible, email
the file to me and I’ll see if I can get it to open.
Anna : OK, I’ll do that when I get home. Are you going to be
around tonight?
Jason : Yeah, I’ll be home after 8 PM. Send it to me when you
get a chance and I’ll call you later.
Каждой паре дается на карточке своя ситуация
2.5 Беседа о правилах пользования
компьютером.
We use the computer every day, we spend too much time surfing
the Net and doing different things and what rules we must follow to keep
healthy and not to damage our health.
1. The
distance between your eyes and the monitor must be 70 cm
2. Every
10 to 20 minutes, give your eyes a brief (20-30 second) break during which you
look away from your screen and focus instead on an object in the distance.
3. Every
hour or so, stand up and get away from your computer for 5 minutes or so.
4. Keep
your working place tidy.
5. The
top of your screen should be at eye level.
3. Заключительная часть.
Учитель просит учащихся сформулировать вывод, к которому они
пришли в ходе работы над материалом урока.
What can you say in conclusion? Why is the Internet so popular
nowadays? Why can the Internet be dangerous? What do you use the Internet for?
Should we stop using the Internet and computer?
4. Рефлексия.
Computer and the Internet are an important part of our life. The
modern life is impossible without computers. They help us to be up-to-date.