Writing a letter to your friend
Цель: Обобщение
материала
по
теме
«
Writing a letter to your pen friend»
Задачи:
Учебные: - обобщить и расширить знания учащихся по указанной теме;
- высказываться
с употреблением заданных грамматических структур
Развивающие:
- развитие памяти и воображения посредством проведения аналогий и
сопоставлений;
- развитие
умения читать;
Развитие
навыков написания письма
Воспитательные:
- повышение мотивации учащихся к изучению английского языка;
- воспитание
культуры общения в коллективной деятельности
Речевой материал: a pen friend, envelope, letter, who, what, where, why, when,
which, how, how many, how much
Раздаточный материал: «смайлики»,конверты с «письмами»
Демонстрационный материал: таблички с фрагментами письма.
Технические средства: мультимедийный проектор, компьютер, аудиозапись, презентация.
Ход урока
·
Организационный момент
-
Good morning my dear friends. Sit down, please. What date is it today? Who knows?
- Ребята,
кто мне скажет, как я к вам обратилась, когда поздоровалась?
- А
что означает это слово? – Да, вы правы.
-
And now, let`s start our lesson.
·
Фонетическая зарядка
First
of all let`s prepare our tongue
Listen
to me and repeat after me.
[r]
– write, address, from, friend
[əʊ] –
post, poster, postman, post – office
[w]
– what, where, why, when
[e]
– send, letter, letter – box, envelope
·
Речевая разминка
I
have a lot of friends. And you? Have you a friend?
But
have you a pen friend? As for me, I have two pen friends. And you?
My
pen friends are from France. And your pen friends? Where are they from?
·
Ребята, как вы думаете, что необходимо
сделать, чтобы найти друга по переписке?
Да,
необходимо написать письмо.
- Yes?
Today
I propose you to write a letter to your friend.
Look
at the screen and choose a right answer
·
You
take clean__ water,
paper, ink
·
You
take a ____pen, pencil, ink
·
Sit
down and ____read, write, clean a letter
·
Put
the letter into a (n) _____ book, envelope, case
·
Put
a ____ stamp, flower, ship on the envelope
·
Write
an address on the ____ envelope, card, paper
·
Take
your letter and go to the _____ park, post – office, shop
·
Very
good, thank you
·
–
And now we have a rest. Stand up.
·
Listen
to me and show me what I say.
Show
me a postman
Show
me a post – office
Show
me a letter
Show
me a pen
Show
me how a postman sends a letter
Show
me how Ms. Chatter writes an address on the envelope
Show
me how Ms. Chatter posts a letter
·
Thank
you, sit down.
·
Guys,
I have written my own letter, but all the parts mixed. Help me, please, to put
them in a right order.
October, 23, 2012
Dear pen friend,
Hi!
My name is Marina. I am 23 years old. My birthday is on the 17th
of July. I am from Russia.I live in
Shuya.I have a pet. It is a cat.
Please write back.
Your pen friend
Marina
·
Ребята, о себе я написала, но мне кажется,
что в письме чего – то не хватает. Как вы думаете , чего?
·
Правильно, это наши помощники специальные
вопросы.
-
Listen to me attentively and find the question words.
I
keep six honest serving men.
They
taught me all I knew.
Their
names are: What and Why and When
And
How and Where and Who.
·
Who
find the question words? Read and translate.
·
And
now, let`s ask the questions to my pen friend.
·
What is your name?
·
When is your birthday?
·
Who are you?
·
Where do you live?
·
How old are you?
·
I
have letters for you. Ребята вам нужно закончить письмо.
Вставьте пропущенные слова.
·
Ребята, все конверты у вас подписаны. Вам
необходимо только написать кому из класса вы хотите отправить своё письмо.
Вкладываем письмо в конверт и всё, можно звать почтальона, чтобы о доставил
его по адресу.
·
Подведение итогов. Рефлексия.
·
I
gave you marry smiles. Tell me, please, what is your mood now? Stick your
smile to the board under a happy postman and a sad postman.
·
Thank
you. Good buy.