Инфоурок Иностранные языки КонспектыКонспект урока по английскому языку на тему"Музыка вмоей жизни" (8 класс)

Конспект урока по английскому языку на тему"Музыка вмоей жизни" (8 класс)

Скачать материал

Открытый урок

английского языка в 9 классе

Тема: «Музыка в моей жизни» (проектная методика).

Цель:  защита проектов по теме.

Задачи:

·      Обучающий аспект – совершенствование и развитие навыков говорения в диалогической и монологической форме, развитие навыков аудирования с целью извлечения конкретной информации, работа с предлогами,  прилагательными, описывающими музыку; обобщение изученного материала.

·      Развивающий аспект – интерес к изучаемому языку, развитие речевых способностей, мыслительных операций: умения анализировать события, развитие коммуникативных умений и навыков; развитие проектно-творческих умений; умения составлять проект.

·      Воспитательный аспект – воспитание  осознанного понятия «музыка», любви к ней, потребности понимать музыкальные произведения разных жанров, развитие способности к взаимодействию и сотрудничеству в процессе решения проектно-исследовательских и проектно-творческих задач.

 

 

Оборудование:  проектные работы учащихся, мультимедийное оборудование, плакаты различных певцов и музыкальных групп,

 фотографии, презентации Power Point, компакт-диски.

 

Речевой материал :  материал цикла

 

Предварительная подготовка:  анкетирование; подбор фотоматериала  и подготовка проектов  по различным музыкальным жанрам с помощью программ Power Point , работа в творческих группах, объединение материалов в общую презентацию Power Point.

 

ХОД УРОКА:

 

 

1.Приветствие. Организационный момент.  ( Ответ дежурного).

 Hello, children. I am glad to see you. Hello, dear quests.

 

2.Цели урока.

 

Слайд №1.-пустой

Today we are having an unusual lesson, but first of all I want you  guess one word. Look at the blackboard. You can see a list of words. There is one missing letter in each word. Please tell me each missing letter.

 

Слайд №2.

 

 

                                                  sentimental ( чувственная)

                                                 spiritual ( одухотворяющая)

          sensational (сенсационная)

                                                enthusiastic ( восторгающая)

      fascinating ( чарующая)

What word is come out? How do you think what subject of our lesson is today?

 

So, you see the word MUSIC, and the subject of our lesson is “Music in my life”. Today we shall speak about different styles in music, the kinds of music teenagers prefer. The students have prepared some projects and we are going to listen to them.

 

Слайд №3-тема и эпиграф.

 

Слайд №4.

3.Речевая разминка:

Music can leave us indifferent or it can provoke powerful and complex feelings. Translate this sentence!

Музыка может оставить нас безразличными или вызвать в нас сильные и смешанные чувства.

 

Questions:

v Is it difficult to live without music?

v Do you like to listen to music?

v What is music?

v What kind of music is popular in our country?

v What kind of music do you like?

 

Слайд №5.-предлоги

Fill in the gaps necessary prepositions:

 

                                        Where?

We can hear music ……………………..  in the streets

                                                                 at home

                                                                 over the radio and

                                                                 on TV

                                                                 in the shops

                                                                 in the parks

Ребята, скажите, пожалуйста, какую роль в английской речи играют предлоги? А отчего зависит употребление предлогов  в русском языке ?

 

Слайд №6-пустой.

Very often you listen to music  when you have free time.

 What music is pleasant for you?

Слайд №7.

romantic

melancholy

catchy .

soft

sweet

sentimental

amazing

unforgettable

breathtaking

sensational

 

Cлайд №8.-пустой

 

               What music irritates you?

Слайд №9.

rubbish

complicated

tuneless

dreadful

annoying

boring

foolish

 

 

Слайд10.

 

«No kinds of  music exist becides two- good and bad».

                G. Beze.

 

T. But what role does music play in your life?

 

P1. Music helps us to live and learn.

 

P2. It reflects our mood, our state of soul, our style of life.

 

T. What do you think about when you listen to music?

 

P4. When I listen to music I forget about everything.

 

P5. When I listen to music I want to sing and dance.

 

P6. When I listen to music it makes me think of happy and dark days.

 

P7. When I listen to music I dream about my future life.

 

P8. When I listen to music I see green forests, high mountains, deep sees and rivers.

 

T. And I fully agree with you. When I listen to music I can think about nothing but music. As far as you know music may be different. I see you like music and now it is high time to listen to your projects. Be very attentive because you will have a small test.

 

(Каждая группа представляет свои музыкальные проекты)

 

 

 

1 группа. Слайды11-15.

 

P1. Let me introduce our group. We are fond of jazz. Jazz was created in the United States by black Americans. It is a mixture of many different kinds of music. It is a combination of the music of West America, the work songs the slaves sang, and religious music. Jazz bands were formed in the late 1800-s. Improvisation is an important part of jazz.

 

P2. Jazz became more and more popular. Today, people all over the world play jazz. People who like jazz always remember American jazzman Louis Armstrong. And now let’s listen to jazz.

(Звучит фрагмент)

 

2 группа.Слайды №16-20.

 

P3. We want to tell you about classical music. As for me I have found classical music the closest to my soul. Most of the people of my age would think I’m a bit mad to love Strauss, Tchaikovsky, Bach, Mozart, Beethoven in place of Eminem or Tamy. But I find classical music relaxing. This music has been living for centuries. It is heard in every corner of our land. Some people simply don’t understand classical music, but it has a deep intellectual appeal and it creates a special spiritual world for the listener that enriches his inner life and makes him happy.

 

P4. When I listen to the light classical music as to “Seasons” by Tchaikovsky, I enjoy this wonderful music. It helps me feel much better. Of course, it’s difficult to find the way into serious classical music. I think, we must be taught not only to listen but to understand, which is more important. I like to play classical music. This music makes me feel like dreaming. And now I want you to listen to a peace of classical music.

(Звучит фрагмент)

 

3 группа. Слайды №21-24.

 

P5. We are going to tell you about rock. It is my music! As for me I prefer rock all the year round, because it can express all kinds of my mood. I can find a firm support in rock. Within this music I feel strength and stability. Rock music, or, rather rock-n-roll, appeared in the 1950-s. The first rock music is connected with the names of Elvis Presly, Chuck Berry, The Beatles, The Rolling Stones, Eric Clapton, The Doors and some others.

 

P6. The70-s were the time of revolution in rock music. Lead Zeppelin, Deep Purple, Uriah Heep, Black Subbath told the world about the beginning of new era of hard rock. I’d say that, of course, tastes differ and everybody is fond of particular genre of music. But I am mad about rock. And now let’s listen to rock music.

(Звучит фрагмент)

 

4 группа. Слайды №25-29.

 

P7. We are going to tell you about folk music. This music lives on for centuries. Every nation has its own national music and dance ensembles and choirs. The British are very fond of their folk music. They held special Folk Festivals, where the young can learn about their national culture and folk music. It is a pity we don’t know much about Russian folk music.

 

P8. But I know that there are some groups now. The members of these groups sing Russian folk songs. They restore old folk songs. I like to listen to these songs because it is interesting to learn about the past. We know Nadezhda Babkina and Nadezhda Kadysheva. In Russian culture there is also a special form called “chastushka”. Russian people like them. Now I want you to listen to a peace of folk music.

(Звучит фрагмент народной мелодии )

 

5 группа. Слайды №30-34.

 

P9. I love pop music. The dictionary defines pop music as “modern popular music of a simple kind with a strong beat and not usually of lasting interest, liked especially by younger people”. I think it is not difficult for understanding. It’s unusual and exciting and it’s the way of sharing all our hopes and fears. I like to know more and more about popular talented groups and singers I like.

 

P10. I want to add that unfortunately there are so many ungifted singers on the stages that it makes me sad. I think that only talented people can claim to be singers. As for me I like new rhythms, I prefer pop music. It is probably the result of changing times and influence of mass media. Pop music unites the teenagers all over the world and makes us feel a part of global family. We can hear this music every day and everywhere. I think music is really, first of all, the background of our life, it helps us to live, and it makes our mood. Now let’s listen to my favourite singer Dima Bilan.

 

(Звучит фрагмент песни “Never let you go”)

T. Thank you very much for your interesting information.

 

Слайд №35.

 

« Музыка - не только фактор облагораживающий, воспитательный. Музыка- целитель здоровья». 

                                                                                                     Владимир Бехтерев.

 

«Music is not only generous and training factor, but it is a health treater».

                                                                                                      Vladimir Behterev.

How do you think  why does music  treat our health?

 

 

 

Физминутка:    « Будь внимателен! » (Проводит дежурный по классу) Под музыку?

 Hands down!

Hands on hips!

Sit down!

Stand up!

Hands to the sides!

Turn to the left!

Bend right!

Hands up!

Sit down!

 

 

But what styles of music do you prefer?   Now  we shall know about it!

 

Слайды36-37-диаграммы.

 

 As you know music may be different. Listen to some brief information and try to guess what type of music it is.

 

Слайд №38-пустой.

 

 

Music (учащиеся слушают и заполняют таблицу)

Blues                         №9              №1        Symphony

Folk                           №4               №2       Opera

Pop                            №7               №3       Rock

Rock                          №3                №4       Folk

Jazz                            №6               №5         Rap

Rap                            №5                №6       Jazz

Rock”n”roll              №8                №7        Pop    

Opera                        №2               №8       Rock”n”roll

Symphony                №1               №9      Blues

 

 

 

 

 

Тексты для аудирования:

 

T. 1. Some people say it is difficult to understand this music. But try to listen to it. It is played by big orchestras. If you listen to this music often enough and attentively, you will enjoy Mozart and Beethoven, Tchaikovsky and Shostakovich.

 

2. One can hear this music at theatres, on TV and over the radio. This music was composed by such great composers as Mozart, Verdi, Tchaikovsky, Prokofiev, Schostakovich. Performers usually sing or dance to this music.

 

3. This music is popular mostly with young people. It is performed by modern electronic instruments. There are hard and heavy-metal styles.

 

4. This music lives for centuries. Every nation has its own national music and dance ensembles.

 

5. It is a musical style where the singer speaks or shouts the words.

 

6. It is an American style of music. It was created by black Americans. The constant elements are improvisation.

 

7. You can hear this music every day and everywhere. There are a lot of musical groups who perform this kind of music.

 

8. This style of music was popular especially in the  1950s but is still played now. It has strong, loud beat and is usually played on electrical instruments.

 

9.This type of music like jazz but the most its songs are about loneliless ,sadness or lost love.

 

Change your tests! Let”s check up!

 

Слайд №39-проверка.

Слайд №40.

 

T. You know that English is an international language of business and communication. A lot of people speak English. And what about music? Let”s read!

 

«Music is a unity universal language unneeded of translating, because a soul speaks this language with other soul».                                            Averbah Bertold.

«Музыка- единственный всемирный язык, не нуждающийся в переводе, ибо на нём душа говорит с душою»                                         

                                                                                                      Авербах Бертольд.

 

 

I want to say that songs can be an effective tool in language teaching and learning. Songs are a powerful medium for getting new knowledge. Once somebody said: “Learn English through songs”. And I want to repeat to you once more: “Learn English through songs”!!!

 

 

 

5. Итог урока.

 

Слайд41-итог

 

     So my dear friends, today you have had a good opportunity to express your position to music. You were creative at the lesson. I liked your music projects and I am going to put you good and excellent marks. We can speak and tell much else but it is time to finish. And your task for the next lesson is to do literary translation of your favourite  song. Our lesson is over. Good luck! And good-bye!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока по английскому языку на тему"Музыка вмоей жизни" (8 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

PR-менеджер

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
