Урок английского
языка в 6 классе по учебнику М.З. Биболетовой «Enjoy English» (II четверть)
Учитель:
Т.Г. Лысак
Тема: «Общество спасения животных»
Цели урока: совершенствование навыков письма и
грамматики; тренировка навыков аудирования; обучение монологической речи по
теме «Животные в нашей жизни».
Оборудование:
карточки для игры «Крестики – нолики»
Ход урока
- Организационный момент
-Good
morning, children!
Good morning! Good morning!
Good morning to you!
Good morning, dear children!
I am glad to see you.
We start our lesson. We shall
have a talk about the rules of the society fighting to help save endangered
animals.
- Фонетическая зарядка
Игра «Крестики –
нолики»
Нужно зачеркнуть
крестиком глаголы, а ноликом – существительные.
[seiv]
|
[insekt]
|
[zu:]
|
[wing]
|
[fait]
|
[help]
|
[sэ'saiti]
|
[wэld]
|
[fi:d]
|
- Речевая разминка
-As I know you like to play very
much. Today we shall play the game «Be attentive». One pupil will think of the
word from the table and other pupils will try to guess it.
Игра «Будь
внимательным»
Ученик выходит к
доске и загадывает слово из таблицы по теме «Животные в нашей жизни». Остальные
ученики отгадывают это слово.
Ученик 1: Is
it «world»?
Ведущий: No,
it is not.
Ученик 2: Is
it «save»?
Ведущий: Yes,
it is.
4.Обучение монологической речи
We shall work in groups
now. You are the members of the society fighting to help save endangered
animals. We can think of the rules for our society for 5 minutes. You can see
the example in ex.16, page108 in your textbooks. Let's read the example all
together.
Ученики делятся на
группы, придумывают правила и записывают составленные предложения. Группа
слабых учащихся составляет предложения из готовых слов.
5.Тренировка
навыков монологической речи и аудирования
Are you ready to share your
ideas? Let's listen to the groups one by one and choose the best rules for our
society. Write the best ideas on the sheets of paper.
Примерные
правила Общества защиты животных.
-You can be the member of the
society if you love animals.
-You should take care of the any
animal.
-If you have a pet at home you
should feed it.
-You must be a real friend of the
animal in any situation.
-If your animal is ill take it to
the vet. Etc.
6.Физкультминутка
Hands up. Clap! Clap!
Hands down. Step! Step!
Hands up. Clap! Clap!
Hands down. Step! Step!
Hands up, hands down. Sit down!
7.Совершенствование
лексических навыков и навыков письма
I want you to look at the
blackboard now. You can see some English words there. But some letters are
missing. Will you put the missing letters to complete the words?
Учитель предлагает
«узнать» слова. Один ученик работает у доски, а остальные – в тетрадях.
lozoocalgi (zoological)
tyesoci (society)
nimaal (animal)
rdaengeden (endangered) Etc.
8.Совершенствование навыков грамматики
It's time to work in our
Workbooks. Read the task from exercise 10, page 50. Can you guess what the text
is about? You are right. It's about the animals and you can see the picture of
one of them in the letter. So your task is to use the verbs in the correct
form.
9. Итог урока
That's all for today. Thank you
for your work.
10. Домашнее
задание: упр.14, с.107, раб. тетрадь упр.14, с.51.