Конспект
урока по английскому языку в 6 классе
по
теме «Шотландия»
Цель урока: расширение
лингвистического кругозора учащихся, приобретение знаний о Великобритании
Задачи урока:
-
образовательные: знакомство с страной изучаемого языка (Шотландией) ,
развитие навыка монологической речи ; развитие умения читать с полным
пониманием прочитанного и умения выписывать из текста запрашиваемую информацию;
развитие навыка аудирования с целью извлечения определенной
информации;
- развивающие: развитие способности к соотнесению, выстраиванию
последовательности, объяснению,
планированию;
- воспитательные: воспитание интереса к культуре, традициям,
достопримечательностям англоязычных стран; воспитание умения сотрудничать
Личностные УУД:
• формирование
ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию;
•формирование
коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками;
• формирование
устойчивой учебно-познавательной мотивации и интереса к учению.
Регулятивные УУД:
•
осуществление
регулятивных действий самонаблюдения, самоконтроля, самооценки в процессе
коммуникативной деятельности на иностранном языке;
•
формирование
умения самостоятельно контролировать своё время и управлять им.
Коммуникативные
УУД:
- организация
и планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками,
- использование адекватных
языковых средств для передачи своих мыслей, мотивов и потребностей.
Познавательные…УУД
·
овладение
монологической речью в соответствии с нормами изучаемого языка;
·
извлечение
необходимой информации из прочитанного текста и прослушанных текстов
Ход
урока
1.
Организационный момент.
Good morning,
children. Who is on duty? Who is absent today?
Look at the
pictures. Could you tell me what will be the topic of our lesson today?
You are right. The
subject of our lesson is Scotland.
You have a chart,
but only some information is given. During the lesson you will fill in the
necessary information and give the description of Scotland.
Is
situated
|
|
Population
|
about
5 million people
|
People
|
Scots
|
Language
|
English,
Scottish, Gaelic
|
Capital
|
|
Cities
|
|
Lake
|
|
Mountains
|
|
National
costume
|
|
National
dances
|
|
National
instruments
|
|
Popular
national song
|
|
Symbol
of the country
|
|
National
flag
|
|
The
patron saint
|
|
2.
Фонетическая зарядка
Let’s
start our lesson. At first, let’s do a
phonetic exercise.
Look at the board. Repeat after me.
The North Sea, the Highland, the Lowlands,
the Southern Uplands. Ben Nevis, Loch Ness, a kilt, clans, tartan, bagpipes, Aberdeen,
Glasgow, oil rigs
3.
Речевая разминка
Now
let’s remember the texts about the United Kingdom and see what you know about Scotland.
What
is the capital of Scotland?
Who
is the patron saint of Scotland?
What
is the symbol of Scotland?
What
is the flag of Scotland?
4.
Актуализация необходимых
знаний
Now
we’re going to learn some new information about Scotland. At first read the
texts ex. 92 on page 99 and match them to the pictures.
Now
match the beginnings and the endings of the sentences
1
Glasgow is a) the biggest oil centre.
2
Ben Nevis is b) to the east of Scotland
3
The North Sea is c) a son of.
4
Lowlands is d) the industrial region.
5
“Mac” is e) the highest mountain.
6
Nessie is f) the most well-known shipbuilding centre.
7
Aberdeen is g) a traditional costume.
8 A
kilt is h) a monster
5.
Физминутка
6.
Аудирование
Listen
to the text and mark the sentences True or False
1
Highland Games are competitions in running.
2
The games started in the 14th century.
3
You can refuse to dance at a ceilidh.
4
Bagpipe is a traditional Scottish instrument.
5
It is easy to play the bagpipe.
6
People always sing “Auld Lang Syne” at the end of a ceilidh.
7
The words “Auld Lang Syne” are translated as “Long long ago”/
7.
Монологическое высказывание
Complete
the chart. Look at it and speak about Scotland.
8. Подведение итогов.
Now,
it is time to make a conclusion of out lesson. So, today we’ve spoken about Scotland. What was new for you? Did you like the lesson? The lesson is over. Good bye. See
you next lesson.