Тема: Личная анкета члена клуба путешественников.
Учебный предмет: английский язык
Класс: 6 класс Учитель: Тишкина.Е.А
Раздел: 1
Урок: 3 (3)
УМК «Английский язык» М.З Биболетова, О.А Денисенко, Н.Н Трубанева
Тема урока: «Рассказы членов клуба о своих странах»
Тип урока: урок отработки умений и рефлексии
Место урока в теме: Урок является 3 уроком при изучении раздела Unit 1
Цель урока
Задачи
1. Создать условия для закрепления изученного лексического материала и грамматического материала по теме Present Perfect, Past Simple, Present Continuous, употребление определенного артикля.
2. Формировать навыки просмотрового чтения и аудирования.
Понимать на слух в прослушанном тексте запрашиваемую информацию
Сообщать информацию личного характера, отвечая на вопросы собеседника. Сравнивать и обобщать полученную в беседе информацию. Рассказывать о себе (хобби, свободное время) с опорой на речевые образцы
Читать с полным пониманием тексты, представленные в форме анкеты; находить в них запрашиваемую информацию; сравнивать и обобщать полученную информацию
Заполнять анкету, сообщая личную информацию о себе
Планируемый результат
Предметные умения
Понимать на слух в прослушанном тексте (телефонном разговоре) запрашиваемую информацию.
Сообщать информацию личного характера, отвечая на вопросы собеседника. Сравнивать и обобщать полученную в беседе
информацию. Рассказывать о себе (хобби, свободное время) с шопорой на речевые образцы.
Основные понятия
Г: Present, Past, Future Simple (review), WH – questions (review)
Л: a membership form, to browse the Internet, to chart (with friends)
Организация пространства
Межпредметные связи
Формы работы
Ресурсы
География, русский язык
Фронтальная, парная, индивидуальная
Аудиоприложение, доска, учебник, карточки – смайлы, презентация по теме использование артикля, таблица времена английского глагола, рабочая тетрадь
Ход урока
Деятельность обучающихся
УУД
1. Этап мотивации (самоопределения) к коррекционной деятельности
-Hello, children! Nice to see you. Let’s greet and say “Hello” to each other and ask your classmates “How are you?”
- Can you show me your mood with your smiles?



- Good and now let’s remember what we spoke about at the previous lesson. What is our theme?
(the International Explorers’ Club)
- What countries were the children from?
(Pupils name the countries)
- Good and don’t forget that at the end of the term you will try to take part in this club.
T-Cl, P1-P2-P3
Учащиеся здороваются друг с другом и эмоционально настраиваются на работу на уроке, на личностном уровне подготавливаются к выполнению работы на уроке.
Cоблюдают нормы речевого этикета: здороваются, понимают настроение одноклассников.
T – Cl
Определяют тему урока, опираясь на пройденный ранее материал. Излагают свое мнение, аргументируя его и подтверждая фактами.
Л
К
Р
2. Этап актуализации и пробного учебного действия
- What rule did you remember at the previous lesson?
- Speak about the Present Simple, the Present Continuous Tenses.
- Let’s check your h/w (w/b p.4 ex.4)
-Look at the board and open the brackets. While doing this task 10 pupils will have the same task in the cards.
On the board:
Look! They (to sit) by the camp fire.
She (to go) to summer camp every summer.
My brother (to play) board games now.
My family often (to go) abroad.
I (to play) chess with my father every day.
In the cards:
My mum (to cook) tasty dinner now.
I (to watch) an interesting film at the moment.
I (to work) in the garden every Sunday.
My brother (to play) tennis every day.
My father usually (to go) to work by car.
(Collect the papers)
T – Cl, T - P
Учащиеся вспоминают изученный раннее материал с помощью таблицы и применяют его на практике при проверке домашнего задания.
Применяют изученные ранее правила на практике, раскрывают скобки, используя правильную грамматическую форму глагола.
П
Р
3. Этап локализации индивидуальных затруднений
-Have you done our task correctly? What haven’t you done?
Т-Cl
Анализируют результат выполненного задания и выявляют место и причину своих затруднений.
Р, К
4.Этап целеполагания и построения проекта коррекции выявленных затруднений
-What tasks will you have for today?
(revise grammar: articles, tenses)
-Tell me, please, if you want to take part in the competition or in the club will you speak about yourself?
(Yes)
-So, what will you try to do today?
(Tell about ourselves)
-Yes, you will fill in a membership form.
T-Cl
Осознают в чем именно недостаток их знаний. Строят план как можно преодолеть затруднения.
Высказывают свое мнение о том, что они будут делать на уроке.
Р, К
5. Этап реализации построенного проекта
- OK. So, look at the board. You see useful words. Repeat them after me.
a membership form - анкета
to browse the Internet – искать в интернете
to chart (with friends) – болтать (с друзьями)
-Now read by yourself. Remember the translation. You may write them down and learn.
-On the board you can also see two membership forms:
1) First name: Jessica
Surname: Gram
Country: Canada
Age: eleven
Languages you speak: English, French
Hobbies: travelling, dancing
Favourite subjects: Art, Literature
Countries (places) you would like to visit: France, Italy
2) First name: Daniel
Surname: Lock
Country: Spain
Age: twelve
Languages you speak: English, Spanish
Hobbies: travelling, football
Favourite subjects: PE, IT
Countries (places) you would like to visit: Africa, Canada
-Look through them. Tell me (EX. 19 p.13)
1. Who is older?
2. Who lives in North America?
3. What languages do they both speak?
T – Cl, P - P
Знакомятся с новыми словами, используют их в речи, заполняют анкету.
Знакомятся с анкетами других детей, анализируют их.
Высказывают свое мнение , отвечая на вопросы учителя.
П
К
П, К
Р, К, П,Л
6. Этап обобщения затруднений во внешней речи
-What kind of questions did I use now?
(Special)
-How do we form them?
T – Cl
Учащиеся вспоминают изученные времена английского глагола и специальные вопросы.
П, К
7. Этап самостоятельной работы с самопроверкой по эталону
- Look at Ex. 17 p.13 and complete the questions.
Use the words: What, When, Where, Who, How, What time, How many (friends)
… do you talk on your mobile with? (Who)
… do you spell your surname? (How)
… do you get up on Sundays? (What time)
… do you spend your summer holidays? (Where)
… do you have? (How many friends)
… do you do at weekends? (What)
… do you do your homework? (When)
-And now some of you go to the board and place the WH – words to their places. We’ll check it.
Еще раз анализируют и обобщают данное правило и самостоятельно заполняют пропуски в предложениях в учебнике.
P1 – P2 – P3
Сверяют свои ответы с эталоном.
П
Р
8. Этап включения в систему знаний и повторения
- Open the ex. – books write down the date and complete the membership form about yourself. We’ ll read it then.
P – P
Работают самостоятельно, систематизируя имеющиеся знания заполняют анкету про себя.
К, Л
Р
9. Этап рефлексии учебной деятельности на уроке
-Can you show your mood at the end of our lesson?
-Can you evaluate your work today?
-H/W:
1. learn new words by heart
2. Learn the rule articles present simple, present continuous, present perfect, wh-questions; be ready for the test
3) W/B p.4-5 Ex. 5 a – for all pupils
5 b – for strong pupils
Aнализируют свою деятельность на уроке. Осознают качество и уровень усвоения учебного материала.
P
the International Explorers’ Club
1. My mum (to cook) tasty dinner now. I (to watch) an interesting film at the moment. I (to work) in the garden every Sunday. My brother (to play) tennis every day. My father usually (to go) to work by car.
| My mum (to cook) tasty dinner now. I (to watch) an interesting film at the moment. I (to work) in the garden every Sunday. My brother (to play) tennis every day. My father usually (to go) to work by car.
| My mum (to cook) tasty dinner now. I (to watch) an interesting film at the moment. I (to work) in the garden every Sunday. My brother (to play) tennis every day. My father usually (to go) to work by car.
|
My mum (to cook) tasty dinner now. I (to watch) an interesting film at the moment. I (to work) in the garden every Sunday. My brother (to play) tennis every day. My father usually (to go) to work by car.
| My mum (to cook) tasty dinner now. I (to watch) an interesting film at the moment. I (to work) in the garden every Sunday. My brother (to play) tennis every day. My father usually (to go) to work by car.
| My mum (to cook) tasty dinner now. I (to watch) an interesting film at the moment. I (to work) in the garden every Sunday. My brother (to play) tennis every day. My father usually (to go) to work by car.
|
My mum (to cook) tasty dinner now. I (to watch) an interesting film at the moment. I (to work) in the garden every Sunday. My brother (to play) tennis every day. My father usually (to go) to work by car.
| My mum (to cook) tasty dinner now. I (to watch) an interesting film at the moment. I (to work) in the garden every Sunday. My brother (to play) tennis every day. My father usually (to go) to work by car.
| My mum (to cook) tasty dinner now. I (to watch) an interesting film at the moment. I (to work) in the garden every Sunday. My brother (to play) tennis every day. My father usually (to go) to work by car.
|
a membership form - анкета
to browse the Internet – искать в интернете
to chart (with friends) – болтать (с друзьями)
First name: Jessica
Surname: Gram
Country: Canada
Age: eleven
Languages you speak: English, French
Hobbies: travelling, dancing
Favourite subjects: Art, Literature
Countries (places) you would like to visit: France, Italy
First name: Daniel
Surname: Lock
Country: Spain
Age: twelve
Languages you speak: English, Spanish
Hobbies: travelling, football
Favourite subjects: PE, IT
Countries (places) you would like to visit: Africa, Canada
What | When |
Where | Who |
How | What time |
How many (friends) |
… do you talk on your mobile with? |
… do you spell your surname? |
… do you get up on Sundays?
|
… do you spend your summer holidays? |
… do you have?
|
… do you do at weekends?
|
… do you do your homework?
|