Муниципальное
бюджетное общеобразовательное учреждение
« Малыгинская СОШ»
Конспект урока по английскому языку
в 8 классе
по теме
« The role of English in our everyday life»
Подготовил
учитель
английского языка
Митянова
С. Ф.
Тип урока: урок комплексного применения
знаний, умений и навыков.
Основная цель:
формирование речевых умений учащихся на ситуативной основе в рамках
обозначенной
темы.
Сопутствующие задачи:
-
учить школьников использовать английский язык во всех видах речевой
деятельности
( чтении, письме, аудировании, говорении);
-
способствовать формированию умений планировать свое коммуникативное
поведение;
-
формирование навыков и умений интеллектуального труда;
-
активизировать лексический материал в устной и письменной речи;
-
создать условия для развития критического и логического мышления;
-
создать условия для активного взаимодействия и сотрудничества на уроках;
-
активизировать работу в группах, парах;
-
совершенствовать навыки восприятия иноязычной речи на слух;
-
активизировать использование социо-культурной компетенции на уроках.
Прогнозируемый
результат: предполагается что к окончанию урока учащиеся смогут осознанно
оценить
роль английского языка в современном мире указать преи-
мущества
владения иностранным языком.
Развивающие цели: -
способствовать развитию интеллектуальной, эмоциональной, мотивационной
сферы
учащегося;
- способствовать овладению учащимися основными способами мыслительной
деятельности
( сравнение, анализ, обобщение).
- Обеспечивание межпредметных связей.
Воспитательные цели:
- совершенствование навыков сотрудничества;
-
формирование уважительного отношения к мнению других;
-
воспитывать уважение к культуре другого народа.
Задачи для учащихся:
- учиться высказывать свою точку зрения на английском языке;
-
учиться применять полученные знания на практике.
Методы:
коммуникативный, интерактивный, проблемный, личностно-ориентированный,
эмоционально-деятельный, аудио-визуальный.
Оборудование:
комьютер, экран, раздаточный материал.
|
№
|
Этапы урока
|
Деятельность учителя
|
Деятельность ученика
|
|
|
1
|
Stage 1. Организационный момент.
Ситуативная
обусловленность.
Постановка
проблемы.
Определение темы и
целей урока.
|
Hello! How are you today? Who is absent? Hope, you’re fine today and ready to master your language skills.
Do you like English? Do you that English has become
terribly popular nowadays. It’s used everywhere and they say that English is
a global language.
When you hear the word
“English”your first association is…
- What are we going to
speak about today?
Everyone knows that English
is a language of international communication and it’s used in different
spheres of our life.
|
I like English.
I’d like to be an English
teacher.
|
|
|
|
|
And today we are going to
speak about:
- a role of English in our
life;
- different spheres of
using English;
- why English has become so
popular;
- why it’s used everywhere;
- why you need to learn
English;
- where you can use it.
|
|
|
|
2
|
Stage
2. Проверка домашнего задания. Отработка лексики по теме.
|
You had to learn some new
words. Now let’s find English equivalents.
|
Работа в группах с
раздаточным материалом.
|
|
|
3
|
Stage 3. Работа с проектом.
|
Some of you want to know
why English is so widespread nowadays and why another language hasn’t been
chosen as a language of international communication. You’ve prepared
projects. Let’s watch them.
|
Учащиеся
представляют свои проекты.
|
|
|
4
|
Stage 4. Reading.
|
I propose you to read the
text where you’ll find some more reasons for learning English.
“
Do you speak English?”- with this
phrase begins the conversation between two people, that speak different
languages and want to find common language. It’s very good when you hear
“Yes, I do”, and start talking. People of different countries and nations
have to get along well with the progress in world trade and technology as
well as with each other.
So it’s very useful to
learn foreign languages. Knowledge of foreign languages helps us to develop
friendship and understanding among people.
English is very
popular. It’s the language of computers, science, business, sport and
politics. It’s spoken all over the world. It’s the official language of the
United Kingdom, Ireland, the USA, Canada, Australia. There are more than 750
million speakers of English in the world.
Speaking of foreign
language you can read papers, magazines and original books by great writers,
watch satellite TV programs. If you like travelling you can go anywhere
without being afraid that other people will not understand you. English is
very important to find a new job and studying abroad.
|
Учащиеся читают и переводят текст.
|
|
|
5
|
Stage 5. After reading
activities.
|
Answer the questions:
-
Do you like to speak English?
-
Is it useful to learn foreign
languages?
-
Why is English so popular
nowadays?
-
How many English speakers are
there in the world?
-
Would you like to visit any
English-speaking country?
-
Have you seen any TV program in
English?
|
|
|
|
6
|
Stage 6. Writing.
|
Let’s practice grammar a
little. We’ve been studying “The Present Perfect Tense” for a months. Please,
make some questions according this text saying what you have already done and
what you haven’t done yet.
|
I’ve seen an English film.
We’ve visited the USA. He’s read an interesting book in English.
|
|
|
Stage 7. Summary of the
lesson. Getting marks.
|
Project work. Making
Mind-maps.
You worked hard today so
your marks are…
|
I need English to… I learn
English to…
|
|
Stage 8. Home task.
|
You have to write a letter.
A friend of yours doesn’t want to learn English and always has bad marks. Try
to convince him or her that he or she needs English. Give your reasons of
learning English.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|