Инфоурок Иностранные языки КонспектыКонспект урока по английскому языку в 11 классе по теме "Профессии"

Конспект урока по английскому языку в 11 классе по теме "Профессии"

Скачать материал

                  Материал урока рассчитан на 2 урока. 

Класс: 11  

Тема  урока: Профессии                       

Тип урока: повторение и закрепление полученных знаний с использованием информационных технологий.

Оснащение урока: УМК, доска, мультимедийное оборудование, карточки.

Тип упражнений: упражнения с заданным механизмом выполнения

Цели:

Образовательная: актуализация знаний, умений, навыков, приобретённых ранее, формирование и развитие речевых компетенций.

Развивающая цель: развитие коммуникативной компетенции учащихся.

Воспитательная цель: формирование интереса у учащихся к изучению иностранного языка, формирование познавательной активности учащихся.

Задачи урока

               Личностные: 

  • формирование потребности в практическом использовании английского языка;
  • развитие целеустремленности, инициативности;
  • формирование стремления к совершенствованию собственной речевой культуры;
  • воспитание толерантного отношения к проявлениям иной культуры.

Метапредметные:

  • умение  осуществлять анализ объектов с выделением признаков;
  • умение работать  с информацией, выделять главное;
  • формирование умения осуществлять самонаблюдение и самооценку в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке.

Предметные

  • умение оперировать в процессе общения активной лексикой в соответствии с коммуникативной задачей;
  • формирование употребления в речи основных норм речевого этикета, принятых в стране изучаемого языка.
  • высказываться на заданную тему с опорой на ключевые слова, план, вопросы

Ход урока

I.Организационный момент

 Good afternoon, boys and girls! Glad to see you! How are you today?

( I am fine (good, excellent, great, OK, all right, so-so) thanks.)

Who is on duty today? Who is absent today? What is the date today? What is the day of the week? What is the season now? Do you like winter? What is the weather like today?

(I am on duty today. All are present. Today is …. Today is ….  It is winter.  Yes I do. No I do not. Today is (frosty, cold, snowy, windy, sunny, dark…)

II. Постановка цели урока

Now, look at the blackboard. You can see two pictures. Answer all the questions below

and please, try to find out what are we going to speak about at the lesson.

What can you see at the pictures? Give a brief description of the photos (action and location). Describe the situation to be discussed. Follow the model.

 

                Описание: Описание: Описание: http://omskpress.ru/images/stories/uploading/b_240689cf3b80a93fe66bb75ae76814fd.jpg   Описание: Описание: Описание: C:\Users\Vildanov\Desktop\biznes-s-drugom.jpg

Общее введение в тему:

Используй фразы: these photos show… These pictures depict…

 

Краткое описание фото1:

Используй: Present Continuous

Используй фразы: In the first picture… In the second picture… In the background  we can see… In the foreground   people/ men are doing…

 

Краткое описание фото2:

Используй: Present Continuous

Используй фразы: In the second picture… As I’d like to draw your attention to …because…We pay attention to… It means…

Compare  the following pictures. What do the pictures have in common? Use the words and phrases below:

These two photographs are      similar

                                                  Alike

They both show people VERB+ing

Ученики отвечают на все вопросы и в конце делают вывод

    (- I think the common theme here is “profession”

-          I believe that the theme which relates these photos is “occupation”  )

III. Актуализация знаний

-          Yes, you are right our lesson will be devoted to the theme “Professions and occupations”  Say me the difference between the meanings of the words “occupation” and “profession”. (profession – профессия, специальное образование occupation – род занятий)

 Let’s remember the information about the suffixes. What is suffix?  Yes, you are right, suffixes added to the end of the words .What  suffixes should we use ?  Yes, of course, -er or –or added to a verb is used for the person who does an activity: worker, singer, doctor…

First of all, I’d like you to revise the lexical material on he topic “Professions”. Let’s remember the names of the most popular professions together. And now let’s do the exercise.

 A.Read the words in the first column. Match them with the related words in the second column. Underline their suffixes.

1.      teach                                                                  a. trainer

2.      drive                                                                   b. teacher

3.      build                                                                   c. writer

4.       train                                                                  d. decorator

5.      write                                                                   e. builder   

6.      sing                                                                      f. driver      

7.      decorate                                                             g. singer  

 

B.Name  the words which are explained. Underline related words in the definitions.

 

1.      A person who writes books is a(an)                           ________________________

2.      A person who composes music is a(an)                     ________________________

3.      A person who edits written material  is a(an)         __________________________

4.      A person who plays a game is a(an)                         _________________________

5.      A person who trains athletes is a(an)                      __________________________

6.      A person who translate texts is a(an)                      _________________________

7.      A person who acts in a play or a film is a(an)           ________________________

8.      A person who speaks at a formal occasion is a(an)    ________________________

9.      A person who fights  is a(an)                                       ________________________

10.   A person who works in a mine  is a(an)                     _______________________

C.Explain the following words using related words.

 

1.     A driver is a person who     ____________________

2.     A buyer                               ____________________

3.     A competitor                       ____________________

4.     A lecturer                            ____________________

5.     An inspector                       ____________________

6.     A farmer                             _____________________

7.      Director                             _____________________

8.     A producer                         _____________________

9.     A conductor                        _____________________

 

IV. Релаксация

Let’s have a rest. Now you will listen to the song “I see the people in my town”. This song is about the professions. Close your eyes, please, listen to it and relax.

 

V. Активизация  лексического материала

You have said that there is a great variety of jobs. And some of them are very popular in our country. Now say what qualities do you think are necessary for any profession?

Example: A teacher should be … (etc.)

 

VI. Самостоятельное, творческое использование сформированных умений и навыков

 Would you like to act some dialogues? Your task is to try to make an appointment over the phone with the following persons.

1.your doctor, Mr. Stroud, for tomorrow morning (you have been feeling poorly lately)

 

2.the head of the company you work for, for 10 o’clock tomorrow (you want to discuss the budget)

 

3.a dentist, Mr. Cout, for as soon as possible (you have a strong toothache)

 

4. a lawyer, Mrs.Cheen, for any time next week (you want to consult)

 

5.your teacher, Mrs Snow (you want to discuss the project)

 

6.a leader of the local pop band Joe Smith, for any time tomorrow (you want an interview with him for the university paper)

 

7.a designer, Mr.Brooks, at day time tomorrow (you want to decorate Mother’s room, it’s surprise for her)

 

VII. Обобщение усвоенного материала

I’m very happy you have succeeded in acting the dialogues. Thank you.

To consolidate the material, try the following exercises

A.Use  the words given in capitals to form a word that in the space in the text. Pay attention to the grammar changes  you should make.

 

    We are  here to bring parents into contact with

caring an capable ____________(1) in the area                               BABYSIT

 

   Welcome to the virtual harbor of the Superyacht

Association which unites and represents the world’s

 leading ____________(2) of large yachs                                           BUILD

 

    Since I became a _________(3), my top priority has

 been creating good-playing  jobs for our citizens                            GOVERN

 

B.Analyze the test the pupil did. Determine types of mistakes in them: grammar mistakes (G); spelling mistakes (S)

1.      Denise van Quten is an English actress and singers.                        SING       

2.      Her most notable roles to date are a presentor on The                      PRESENT

Big Breakfast and Roxie Hart in the musical Chicago.

3.      Van Quten was voted  Rear of the Year in a 2007 poll

                of reader of Grazia Magazine.                                                       READ

4.      For Strictly’s tenth series in September 2012, van Quten

 was partnered by professional darncer James Jordian                      DANCE

5.      Quten and Jordan did finish as runner-up.                                          RUN UP   

 

VIII. Рефлексия деятельности

– Tell me, please, if our lesson will help you to improve your skills in English?. What have you learnt today? Do you like the lesson? Have you worked hard/ with pleasure or were you lazy/inactive? (Обучающиеся заполняют рефлексивную таблицу и учитель подводит итог урока)

 

IX. Подведение итогов урока. Выставление оценок

      Our lesson is over. Thanks for your good work! I believe this lesson was useful and interesting for you.

 

ИСПОЛЬЗОВАННЫЕ ИСТОЧНИКИ:

 

1.http://regionorel.ru/news/smiling_director/?PAGEN_1=32

2.http://nnovgorod-times.ru/main_stories/print/993

3.Бодоньи М.А. «Английский язык. Подготовка к ЕГЭ: словообразование»-Ростов н/Д:

Легион, 2013

4.Фоменко Е.А. «Английский язык. Раздел «Говорение»: формируем коммуникативную компетенцию в 7-11 классах, готовимся к итоговой аттестации (ЕГЭ И ГИА)» -Ростов н/Д:

Легион, 2014

5. Бодоньи М.А. «Английский язык. Подготовка к ЕГЭ: устная часть. Задания по новой демоверсии на 2015 год»-Ростов н/Д: Легион, 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока по английскому языку в 11 классе по теме "Профессии""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по коллекторской деятельности

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
