ГУО “Сярэдняя школа №22 г.Магілёва”
Беларуская мова
Занятак у вольны час
1 “А” клас
Настаўнік пачатковых класаў
Канавалава А.Б.
Магілёў, 2015
Тэма: Я і мае
сябры. Занятак у вольны час.
Мэты:
адукацыйныя:
-
выпрацоўваць вымаўленчыя
навыкі;
-
пазнаёміць са словамі і
выразамі па тэме;
-
фарміраваць уменні
асэнсаванага ўспрымання беларускай мовы на слых.
развіваючыя:
-
развівать звязную мову і
памяць вучняў;
-
пашыраць слоўнікавы запас.
выхаваўчыя:
-
садзейнічаць фарміраванню
мастацкага густу вучняў, добрых адносін;
-
выхоўваць міласэрнасць,
дабрыню;
-
прывіваць любоў да роднага
слова.
Абсталяванне: падручнік, сшытак, каляровыя алоўкі,
мультымедыйная ўстаноўка, дадатковы матэрыял, прадметныя малюнкі “рыдлеўка”,
“палатка”, “посуд”, “рукзак”, “запалкі”.
Калі ў небе сонца
свеціць
Або калі і дождж
ідзе.
Давайце будзем,
дзеці,
Ісці да новых ведаў
кожны дзень.
I. Арганізацыйны момант.
- Добрай раніцы.
Сядайце.
- Паглядзім, як вы
падрыхтаваны да ўрока. Малайцы!
- А зараз заплюшчыце
вочы і ўважліва паслухайце мяне:
Апошняе слова кожнага
выраза вымаўляем разам уголас.
-
На ўроку нашы вочы
ўважліва глядзяць і ўсё ... (бачаць).
-
Вушы ўважліва слухаюць і
ўсё ... (чуюць).
-
А галава наша добра ...
(думае).
-
Бачу, што вы настроены на
працу.
-
Пачнём наш урок.
II. Маўленчая размінка.
а) Ой, хто
гэта? (Хлопчык на кані)
На кані
скачу.
Ані ў кога,
Ані ў кога
Не было каня
такога!
Гоп, гоп!
Гой, гой!
Настаўнік:
Ты куды,
герой?
Гоп, гоп!
Гой, гой!
Настаўнік:
Можна мне з табой?
б) А зараз паўторым
разам! (слайд)
- я – чу, я
– чу!
На кані
скачу
- Як трэба вымаўляць
гук [ч]
Гоп, гоп!
Гой, гой!
- Ты куды, герой?
- Як трэба вымаўляць
гукі [г] [й]
- У беларуская мове
гукі [г] [г’] вымаўляюца не так, як у рускай, а прыглушана.
- Паспрабуйце
вымавіць
Гоп, гоп!
Гой, гой!
- Можна мне з табой?
III – Што рабіў хлопчык? (гуляў)
-
Якія рухомыя гульні вы
ведаеце?
-
А калі мы гуляем? (у
вольны час)
-
Тэма ўрока “Занятак ў
вольны час” (мэты урока)
-
А чым яшчэ вы займаецеся ў
вольны час вы раскажыце без слоў.
IY Паказаць “пантанімай”
1.
Маляванне
2.
На лыжах
3.
Выразаць нажніцамі
4.
Гулялі ў мяч
5.
На каньках
А яшчэ можна гуляць у
настольныя гульні, цацкі і лялькі.
Y Фізкультмінутка
- Устанем. Пакажыце –
хто чым займаецца ў вольны час.
А зараз разам
пагуляем у снежкі, памалюем, закалыхаем ляльку, пакатаемся на лыжах.
YI. Уводзіны ў новую тэму
І вось ў вольны час
наш хлопчык наведаў сваю бабулю. Ён прыехаў у вёску, у беларускую хату. Зараз
нашы бабулі жывуць у кватэрах, а рангей у вёсках, у беларускіх хатах.
Вялікі стол,
накрыты ільняным абрусам. З печы ідзе духмяны пах, дзе гатуецца ў чугунках
ежа.: бабака, дранікі, кашы. І зараз нашы матулі гатуюць такую ежу. На стале
стаіць гарлач з малаком. Да сёняшняй пары існуе майстэрства ганчара, які робіць
талеркі, посуд, гарлачы і нават дзіцячыя цацкі (свістулькі).
Рушнікі,
якія вышывала наша бабуля. Кожны малюнак, узор нешта азначае: ці добры
дабрабыт, ці добры ўраджай. Нашы дзяўчынкі, пераймалі майстэрства бабуль, якія
ўмеюць і вязаць, і ткаць, і вышываць, і гатаваць.
Жаночая і
мужчынская беларуская вопратка, якую зараз надзяваюць на беларускія святы.
Лён – наша
беларускае багацце. Вельмі ахвотна яго пакупаюць беларусы і замежныя госці.
Усе традыцыі
і звычаі захаваліся і выкарыстоўваюцца ў цяперашні час.
VII Работа з падручнікам
Чым займаюцца дзеці?
-
Паслухайце верш і скажыце,
пра змест якой прыказкі ў ім нагаварваецца?
Хто на сані, хто на лыжы –
Выбірай каму што бліжай
Ды за правіла вазьмі
Сам і саначкі вазі
-
Якую прыказку вы
ўспомнілі? Вымавім яе хораша: “Любіш катацца – любі і саначкі вазіць”.
Запамятаем гэту прыказку. Яна вам спатрэбіцца ў жыцці.
-
А зараз давайце заплюшчым
вочы і ўявім сабе, што лета.
-
Чым можна займацца ў
вольны час летам?
VIIІ Слоўнікавая работа
На дошке малюнкі і
словы на беларускай мове
Паўшараем разам і
запамятаем. Для чаго патрэбны гэтыя прадметы?
- Палатка
- Рукзак
- Рыдлёўка
- Запалкі
- Посуд
-
А зараз давайце знойдзем
гэтыя прадметы ў падручніку
-
Я называю, а вы іх
паказвайце.
-
Я прачытаю гэты верш, а вы
адкажыце, які настрой выклікаў гэты верш? (вясёлы, радасны)
Пытанні:
1.
Што здарылася з дзецьмі?
2.
Хто аказаўся сапраўдным
сябрам
3.
Якая прыказка падыходзіць
да верша?
Фізкульхвілінка:
(“Саўка ды Грышка”)
IХ Тэст на камп’ютары:
-
З якімі прадметамі можна
гуляць у воьны час, а з якімі нельга?
Верш “Перасцярога”
Х Віктарына казак.
Выстава беларускіх казак.
ІХ Вынікі
-
Пра што мы сёння гаварылі
на ўроку?
-
Чым займаюцца дзеці ў
вольны час?
Беларускі
пачастунак