- 30.09.2020
- 316
- 0
Сынып: 5 Уақыты:
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан территориясындағы қола дәуірі (алғашқы металдар, қоланы пайдалануды үйрену), андроновмәдениеті, қола дәуіріндегі тайпалардың шаруашылығы, қола дәуіріндегі тайпалардың мәдениеті
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушыларға қола дәуірі, оның адамзат тарихындағы маңызы, қола дәуірінің мәдениет ескерткіштері туралы білім беру.
Дамытушылық: Оқушылардың картамен жұмыс істеу дағдыларын, дүниетанымын, ой-өрістерін, өз ойын еркін жеткізе білу, дәлелдей білу біліктілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды адамзат дамуындағы ұлы жетістіктердің еңбектің арқасында келгенін айта отырып, оларды еңбексүйгіштікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдістері: әңгімелеу, тест, мәтінмен жұмыс, мағынаны табу, кесте толтыру
Сабақтың көрнекілігі: «Ежелгі Қазақстан» картасы, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Тест
1. Ежелгі тас дәуірінде қоршаған орта, табиғат қандай болды?
2. Орта тас дәуірінде қандай аң аулайтын құралдар шықты?
3. Мезолит дәуірінде қандай өзгерістер орын алды?
4. Мезолит аңшылары қандай жетістіктерге жетті?
5. Жаңа тас дәуірінде қандай ірі жаңалықтар болды?
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың жоспары.
1) Қола дәуірі.
2) Қола дәуірінің ерекшіліктері.
3) Андрон мәдениеті.
4) Ескерткіштері.
1) Қола дәуірі. Энеолит мыс-тас ғасыры. (б. з. б. 3000-2800 жж )
Рулық қатынастар ыдырады
Топтастыру
стратегиясы.
Қола - мыс пен қалайының
қосындысы
![]() |
.
2) Қола дәуірінің ерекшіліктері:
Ø Түсті металлдар мен алтынды игеру;
Ø Мал шаруашылығының дамуы;
Ø Егіншіліктің дамуы.
Сергіту сәті. Логикалық есеп. Ертеде бір жігіт, арқасындағы бір бау шөбімен өзеннен өткел іздеп келе жатса, оған бір ешкі кездеседі. Екеуі бірігіп жүргеннен кейін оларға бір қасқыр «дос боламын» деп қосылады. Олар өзеннің жағасынан қайық тауып алады. Қайықта тек екі кісілік орын бар. Жігіт не істерін білмейді? Алдымен қасқырды алып өтейін десе, ешкі шөпті жеп қояды, шөпті алып өтейін десе, қасқыр ешкіні жеп қояды. Жігітке көмектесіңдер.
3) Андрон мәдениеті.
Аталу себебі: 1914 ж. Оңтүстік-батыс Сібірдегі Ашынас Ачинск қаласының маңындағы Андронов қонысы.
«Мық» - аласа бойлы, бірақ мығым денелі.
4) Ескерткіштері. Картамен жұмыс. Қазақстанның әр түрлі өңірлерінен табылған қола дәуірінің ескерткіштерн: Алексеевка, Ұралысай, Тастыбұлақ, Таңбалы, Петровка, Бесбай, Алғабас, Беласар, Бұғылы, Қанай, Беғазы-Дәндібай және т. б.
IV. Сабақты бекіту. Тест.
1. Мыс пен қалайының қосындысы қалай аталады?
А) қорғасын; Ә) қола; Б) құрыш;
2. Қола дәуірі қай кезеңді қатиды?
А) б. з. б. 2-1 мыңжылдықтар; Ә) б. з. б. 3-2 мыңжылдықтар; Б) б. з. б. 4-2 мыңжылдықтар;
3. Андрон мәдениетінің атауы Сібірдегі қай қаланың маңындағы қоныстың атауынан шыққан?
А) Алмалық; Ә) Ашынас; Б) Арапшах;
4. Тасқа салынған суреттер қалай аталады?
А) петроглифтер; Ә) иероглифтер; Б) апокрифтер;
5. Беғазы-Дәндібай мәдениетін қай ғалым ашты?
А) Қ. И. Сәтбаев; Ә) Ә. Х. Марғұлан; Б) Ш. Уәлиханов;
6. Андрон тайпаларының қыш ыдыстарының негізгі орнаменті....
А) геометриялық өрнектер; Ә) аң стилі; Б) әскери көрністер;
Үй тапсырмасы: параграф №15 (мазмұндау)
Тексерілді _____________
Настоящий материал опубликован пользователем Жаксымбетова Сания Манатовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалучитель истории
Файл будет скачан в форматах:
Материал разработан автором:
Баринова Инна Игоревна
репетитор, автор методических разработок
Об авторе
Цель урока: познакомить учеников с понятием "империя" и рассказать о процессе установления империи.
На уроке ученики ознакомятся с понятием "империя" и узнают о процессе установления империй, на примере Римской империи.
Курс повышения квалификации
72 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Еще материалы по этой теме
Смотреть
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сынып: 5 Уақыты:
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан территориясындағы қола дәуірі (алғашқы металдар, қоланы пайдалануды үйрену), андроновмәдениеті, қола дәуіріндегі тайпалардың шаруашылығы, қола дәуіріндегі тайпалардың мәдениеті
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушыларға қола дәуірі, оның адамзат тарихындағы маңызы, қола дәуірінің мәдениет ескерткіштері туралы білім беру.
Дамытушылық: Оқушылардың картамен жұмыс істеу дағдыларын, дүниетанымын, ой-өрістерін, өз ойын еркін жеткізе білу, дәлелдей білу біліктілігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды адамзат дамуындағы ұлы жетістіктердің еңбектің арқасында келгенін айта отырып, оларды еңбексүйгіштікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдістері: әңгімелеу, тест, мәтінмен жұмыс, мағынаны табу, кесте толтыру
Сабақтың көрнекілігі: «Ежелгі Қазақстан» картасы, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Тест
1. Ежелгі тас дәуірінде қоршаған орта, табиғат қандай болды?
2. Орта тас дәуірінде қандай аң аулайтын құралдар шықты?
3. Мезолит дәуірінде қандай өзгерістер орын алды?
4. Мезолит аңшылары қандай жетістіктерге жетті?
5. Жаңа тас дәуірінде қандай ірі жаңалықтар болды?
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.Сабақтың жоспары.
1) Қола дәуірі.
2) Қола дәуірінің ерекшіліктері.
3) Андрон мәдениеті.
4) Ескерткіштері.
1) Қола дәуірі. Энеолит мыс-тас ғасыры. (б. з. б. 3000-2800 жж )
Рулық қатынастар ыдырады
Топтастыру стратегиясы.
Қола - мыс пен қалайының қосындысы
.
2) Қола дәуірінің ерекшіліктері:
Ø Түсті металлдар мен алтынды игеру;
Ø Мал шаруашылығының дамуы;
Ø Егіншіліктің дамуы.
Сергіту сәті. Логикалық есеп. Ертеде бір жігіт, арқасындағы бір бау шөбімен өзеннен өткел іздеп келе жатса, оған бір ешкі кездеседі. Екеуі бірігіп жүргеннен кейін оларға бір қасқыр «дос боламын» деп қосылады. Олар өзеннің жағасынан қайық тауып алады. Қайықта тек екі кісілік орын бар. Жігіт не істерін білмейді? Алдымен қасқырды алып өтейін десе, ешкі шөпті жеп қояды, шөпті алып өтейін десе, қасқыр ешкіні жеп қояды. Жігітке көмектесіңдер.
3) Андрон мәдениеті.
Аталу себебі: 1914 ж. Оңтүстік-батыс Сібірдегі Ашынас Ачинск қаласының маңындағы Андронов қонысы.
«Мық» - аласа бойлы, бірақ мығым денелі.
4) Ескерткіштері. Картамен жұмыс. Қазақстанның әр түрлі өңірлерінен табылған қола дәуірінің ескерткіштерн: Алексеевка, Ұралысай, Тастыбұлақ, Таңбалы, Петровка, Бесбай, Алғабас, Беласар, Бұғылы, Қанай, Беғазы-Дәндібай және т. б.
IV. Сабақты бекіту. Тест.
1. Мыс пен қалайының қосындысы қалай аталады?
А) қорғасын; Ә) қола; Б) құрыш;
2. Қола дәуірі қай кезеңді қатиды?
А) б. з. б. 2-1 мыңжылдықтар; Ә) б. з. б. 3-2 мыңжылдықтар; Б) б. з. б. 4-2 мыңжылдықтар;
3. Андрон мәдениетінің атауы Сібірдегі қай қаланың маңындағы қоныстың атауынан шыққан?
А) Алмалық; Ә) Ашынас; Б) Арапшах;
4. Тасқа салынған суреттер қалай аталады?
А) петроглифтер; Ә) иероглифтер; Б) апокрифтер;
5. Беғазы-Дәндібай мәдениетін қай ғалым ашты?
А) Қ. И. Сәтбаев; Ә) Ә. Х. Марғұлан; Б) Ш. Уәлиханов;
6. Андрон тайпаларының қыш ыдыстарының негізгі орнаменті....
А) геометриялық өрнектер; Ә) аң стилі; Б) әскери көрністер;
Үй тапсырмасы: параграф №15 (мазмұндау)
Тексерілді _____________
7 237 008 материалов в базе
Вам будут доступны для скачивания все 215 695 материалов из нашего маркетплейса.
Мини-курс
2 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
3 ч.