8- сынып. Сабақтың тақырыбы: Кең-
байтақ Қазақстаным. Анықтауыш.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: оқушылардың өз туған жерінің
экономикалық аймақтарын жетік білу. Экономикасы мен кең-байтақ жерінің байлығы,
жетістігі, көркемдігі туралы дамытушылық білімдерін жетілдіру.
2. Дамутышылық:оқушылардың танымдық қабілетін,
тілін, ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік: оқушыларды елін, жерін сүйетін,
халқының адал азаматы болуға тәрбиелеу. Ұлттық өнеге мақал-мәтелдер арқылы
адамгершілікке, сүйіспеншілікке баулу.
4. Сабақтың типі:
5. Сабақтың түрі: дамыта оқыту әдісі
6. Сабақтың көрнекіліктері: Қазақстанның
географиялық картасы, тірек сызба
Сабақтың
барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу.
2.
Мақсат қою.
II. Қайталау.
1.Сұрақ-жауап арқылы өткен грамматикалық
тақырыптарды қайталау.
- Сөйлем дегеніміз не?
- Айтылу мақсатына қарай сөйлемдер қандай
түрлерге бөлінеді?
- Жалпы сөйлем мүшелері қандай екі түрге
бөлінеді?
- Бастауыш деп қандай сөйлем мүшені атаймыз?
- Баяндауыш деп қандай сөйлем мүшені атаймыз?
- Тұрлаусыз мешелер деп қандай сөйлем мүшені
атаймыз?
-Толықтауыш дегеніміз не?
III. Жаңа сабақ. Мұғалімнің кіріспе сөзі.
1. Жаңа сөздермен жұмыс:
-
мәнерлеп оқу (мұғалім);
-
хормен оқу;
-
тізбектей оқу;
-
жаңа сөздердің арасынан тән дыбыстары бар сөздерді
тауып, сол дыбыстарға сипаттама беру.
-
сөздікке жазу.
Жаңа сөздер:
түйіскен жерлерінде
– на стыке
орын тепкен –
расположен
шығанақ – залив
біраз бөлігін
қамтиды – охватывает некоторую часть
мыс – медб
түсті металл –
цветные металлы
кең танылуда –
широко известен
сарқылмас –
неисчерпаемо
2. Мәтін бойынша жұмыс – 57 бет.
-
мәнерлеп оқу (мұғалім);
-
бір-бір сөйлемнен оқы аудару;
-
мәтін бойынша сұрақтар құрастыру;
-
мәтін бойынша жоспар құру.
3. Анықтауыш .
1.Кесте арқылы тақырыпты түсіндіру.
IV. Бекіту.
1.Мәндес
сөздермен түсіндіру – 58 бет. 1- тапсырма – ауызша.
2. Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтау – 58
бет 3- тапсырма.
3. Мақал- мәтелдермен жұмыс- 60 бет, 7 тапс.-
ауызша
4. Карта бойынша Қазақстан аймақтары туралы айтып, көрсету.
5. Сөйлемдерден анықтауышты табу,.Сұрақ қою – 59
бет 4-тапсырма – жазбаша
6. Көп нүктенің орнына тиісті анықтауышты қою -59
бет 5-тапсырма – ауызша.
V. Қорытынды.
1. Мәтін бойынша сызбаны толтыру. Республика
аймақтарына сипаттама беру.
2.Баға қою.
VI. Үйге тапсырма.
1. Сөздер.
2 Мәтін мазмұнын айту – 57 бет.
3.Ереже – 58-59 бет.
4.Мақал- мәтелдер - 60 бет 7- тапсырма.
5.Сұрақ- жауап әдісін дұрыс қолданып, берілген
сөйлемдерге сұрақ қою- 59-60 бет 6 – тапсырма – ауызша.