Тақырыбы:Синтаксис
туралы түсінік
Мақсаты:
Синтаксис туралы түсінік
беру.
Жетістік критерийі
·
Сөз тіркесі
және сөйлем туралы білгендерін еске түсіреді.
·
Синтаксис
туралы біледі.
Сілтеме:
Қазақ тілі, 4 сынып 2015
жыл.
Күтілетін нәтиже:
·
Жаттығумен
жұмыс жасай отырып, тұжырым жасай алауды;
Ақпарат көздері, қолданатын
материалдар:
А3 форматтағы қағаздар,
маркер, стикер, бағалау парақшалары.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Модульдердің ықпалдасуы:
Оқыту әдіс тәсілдері:
топпен жұмыс, бірлескен оқу.
·
«Сен – маған, мен -саған»
әдісі
·
«Әткеншек» әдісі
·
«Ыстық
орындық»
·
«Кір жаятын жіп» әдісі
·
Қалай оқу керектігін үйрену,
сыни тұрғыдан ойлау, АКТ,Жас
ерекшелік,
Оқу үшін бағалау және
оқуды бағалау, Диалогтік оқыту.
Негізгі дереккөздері:
Мұғалімдерге арналған нұсқаулық
2011 жыл, қазақ тілі оқулығы, әдістемелік жұмыс..
Сабақтың барысы:
Мұғалім әрекеті:
Тапсырмалар береді.
Оқушы әрекеті:
Тапсырмалар орындайды,
талдайды.
Ұйымдастыру.
2 минут
Оқушыларды геометриялық
фигуралар арқылы топқа бөлу.
Шаттық шеңберін құру.
«Ыстық алақан» арқылы бір-біріне сәттілік тілеу.
Қызығушылығын ояту
3 минут
Топтарға бөлу:
Қима қағаздар арқылы
топқа бөлу.
Білу.
«Сен – маған, мен -саған» әдісі
Плакат қорғау
3 минут
Сөйлем дегеніміз не?
Сөйлем айтылу мақсатына
қарай түрлері.
Сөйлем туралы білгендерін
плакатқа жазады.
Сөйлем 2-3 сөзден
құралады. Негізді ойды білдіреді.
Сөйлем мақсатына қарай
хабарлы, сұраулы, лепті.
Түсіну.
«Әткеншек» әдісі
3 минут
Сөйлем
Хабарлы сөйлем
Сұраулы сөйлем
Лепті сөйлем
Сөйлем және сөйлемнің
түрлеріне қатыстыны қағазға жазады.
Қолдану.
Оқулықпен жұмыс
7 минут
1. Жаттығу.мәтінді оқып, не туралы екенін анықта.
Синтаксис- гректің «құрау, біріктіру, рет»
деген мағынадағы сөзі. Қазіргі кездесинтаксис – тіліміздегі сөз тіркесі мен
сөйлемнің құрылым-құрылысын, басқа да ерекшеліктерін қарастыратын грамматика
саласының бірі.
2. Жаттығу.Сызбаға
қарап, қандай қорытынды жасауға болады?
·
Сызбадағы синтаксистің қай
тақырыптары саған таныс? Қай тақырыптар таныс емес?
Мәтінді бөлікке бөліп оқи отырып, өз түсініктерін,
өз көзқарастарын айтады.
Сызбаға қарай отырып, тұжырым жасайды.
Талдау.
«Ыстық орындық»
12 минут
3. Жаттығу. Сөйлем құрамы бойынша алған біліміңді пайдаланып,
жағдаяттан шығып көр.
Сөйлем мұшелерінің кезекті мәжілісі
болды. Алғашқылардың бірі боп Бастауыш сөз алды. Келесі кезекте Баяндауыш
сөйледі. Олардан Тұрлаусыз мүшелер де қалыспады.
Осы кезде парақ бетіндегі сөздер
тыңдаудан жалығып, өз ұсыныстарын айта бастады.
Оқушылар өз сұрақтарын қоя отырып, тұжырым
жасайды да, қаратпа, қыстырма сөздер мен сан есімдер арасында болған диалогті
құрады.
Жинақтау.
«Кір жаятын жіп» әдісі
7 минут
Сөйлем, сөйлем тұрлері, оның
белгілеріннен тірек сөздер жаздыру.
«Кір жаятын жіпке» тірек сөздер тауып,
жіпке іледі.
Бағалау.
«Соңғы 1 минут»
З минут
Не білдім?
Нені білгім келеді?
Сабақты қорытындылау.
Рефлексия бөлімі.
2 минут
Жазбаша кері байланыс орнату.
Бүгінгі алған білімдеріңіз толықты ма?
Өздеріңізге не алдыңыздар?
Жазбаша кері байланыс жаза отырып, көңілді
немесе көңілсіз смайликтерді жоғары көтереді.
Үйге тапсырма:
Бағалау.
2 минут
Қалыптастырушы бағалаулар:
Жиынтық бағалау