Инфоурок Другое КонспектыКонспект урока по казахской литературе на тему: «Өгіз бен бақа»

Конспект урока по казахской литературе на тему: «Өгіз бен бақа»

Скачать материал

1. Пән аты: Әдебиет

2. Сыныбы: 5

3. Күні, айы, жылы:  7 желтоқсан

4. Тоқсан:  ІІ

Сабақтың тақырыбы:    А. Байтұрсынов

                                                      «Өгіз бен бақа»     

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: Оқушыларға «Өгіз бен бақа»  атты     мысал  өлеңі туралы        туралы түсінік  беру.

2. Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, елжандылыққа тәрбиелеу.

3. Дамытушылық:  Ұстаз  ұлағатымен  таныстыра отырып,  шығармашылыққа  баулу. 

Сабақтың типі: аралас  сабақ.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: мәнерлеп оқу, әңгімелеу,талдау.

Сабақтың көрнекілігі:  шығармалар жинағы, ақын  портреті

Пәнаралық байланыс: тіл, тарих,география.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу.

                                                 2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

                                                 3. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.

 

 

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

     1. А. Байтұрсынов  өмірі  туралы  мәлімет  жинау,  мазмұндау.

  2. «Өгіз  бен бақа», «Егіннің  бастары»  мысал  өлеңдерін  салыстырып,  айырмашылықтары  мен  ұқсастықтары  туралы  айту.

 

ІІІ. Білім  тексеру:

  Сұрақ  жауап

 1.Мысал  өлеңдер  деген не?

2.  Мысал  өлеңдердің  басқа  өлеңдерден  қандай  айырмашылығы  бар? 

3.Қандай  мысал  өлеңдерді  білесіңдер?

 

ІV  Жаңа  сабаққа  дайындық

   1.Сабақ  тақырыбын  тақтаға  жазу

2.Сабақ  мақсатын  түсіндіру

 

V. Жаңа тақырыпты түсіндіру:

   Суретпен  жұмыс:

Өгіз  бен  бақаның  суретін көрсету.

·        Суретке  қарап  өгіз бен  бақаға  сипаттама  беру.

·        Мысалды мәнерлеп  оқу.

·        Мысалдың  композициялық  құрылымына  талдау жасау.

1.     Өгіздің  шөлдеп  келіп,  су ішуі.

2.     Көрсеқызар  бақа.

3.     Бақаның  қарнын керуі.

4.     Бақаның  жарылып  өлуі.

5.     Әлін  білмеген әлек.

 

VІ. Түсінік  тексеру:

Сұрақ жауап

·        Бұл  мысалдағы  кейіпкерлер  кімдер?

·        Мысалдағы  негізгі  ойды  беру  үшін  ақын  қандай  әдіс – тәсілдерді  пайдаланған?  Мысалдан  үзінді  ала  отырып дәлелдеу.

 

 

VІІ. Жаңа сабақты бекіту:

1.     Оқулықпен жұмыс.

·        Мысалдың  тұспалдап  айту,  астарлап  білдіру  арқылы  адам  мінездеріне  меңзейтінін  дәлелдеңдер.

·               Көрсеқызырлық,  мақтаншақтық,  әлі  келмейтінін  істеуге  ұрыну  жағымсыз  мінездерді  талқылау.

 

VІІІ.Сабақты  қорыту:

1.Бағалау

 2.Үй тапсырмасын беру.

         1. А. Байтұрсыновтың  «Өгіз бен бақа»мысал

              өлеңін  мазұндау. Қалаған  жерін жаттау.  

                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                            Степногорск қаласының білім бөлімі

                         «Қарабұлақ селолық орта мектебі» ММ

 

 

 

 

       Сабақты өткізген қазақ тілі және әдебиет мұғалімі:
                 Қарағұлова Әсия Қойшанқызы.
   Сабақтың тақырыбы:                                                     А. Байтұрсынов « Өгіз бен бақа»

 

                      

                                    

 

                       

                     

 

 

     

                                                   

 

                          2014-2015 оқу жылы.
 

 


Сабаққа өзіндік талдау

    Мектеп:Қарабұлақ орта мектебі      Мұғалімі: Қарағұлова Ә.Қ.

Күні_24.11.2014_сынып_5 «А»__оқушы 6__сабаққа қатысқаны_6

Пән: әдебиет       Тақырыбы: А. Байтұрсынов « Өгіз бен бақа»

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Оқушыларға «Өгіз бен бақа»  атты     мысал  өлеңі туралы түсінік  беру.

2.  Дамытушылық   Ұстаз  ұлағатымен  таныстыра отырып,  шығармашылыққа  баулу. 

3.Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, елжандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: аралас  сабақ.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: мәнерлеп оқу, әңгімелеу,талдау.

Сабақтың көрнекілігі:  шығармалар жинағы, ақын  портреті

Пәнаралық байланыс: тіл, тарих,география.

 

Сабақ кезінде нақты іске асырылатын әрекеттер.                                                                              Сабақты бастамас бұрын Ұйымдастыру кезеңіне назар аудардым: Оқушылардың сабаққа жалпы және психологиялық дайындығын және құрал-жабдықтар мен көрнекіліктердің дайындығын қарастырдым.Оқушыларға сабақтың тақырыбын, білімділік, тәрбиелік, дамытушылық мақсаттарды таныстырдым, бүгінгі сабақтың өту барысымен таныстырдым.

Сабақты өткізу әдісі туралы қысқаша сипаттама:                                                                              Сабақтың түрі. Сабақта дәстүрлі сабақ  түрін пайдаландым.  Сабақта сұрақ-жауап, суретпен жұмыс, мәнерлеп оқу, композициялық құрылымына талдау  жұмыстары жүргізілді.

Сабақ барысында Өгіз  бен  бақаның  суретін көрсету арқылы өгіз бен бақаның дене бітіміне сипаттама берілді. Балалар  әр түрлі пікірлер айтты.

Мысалдың  композициялық  құрылымына  талдау жасадық .Оқушылар мысалдың немен басталып, қалай өрбігенін сатылай талдау арқылы орындады. Бұл мысалдар арқылы қандай адамдар жайлы айтып отырғанын сұрақ-жауап әдісі арқылы салыстырмалы түрде талдап түсіндік.

Оқулықпен жұмыс.

Мысалдың  тұспалдап  айту,  астарлап  білдіру  арқылы  адам  мінездеріне  меңзейтінін  дәлелдеп түсіндірді. Сол сияқты адам бойындағы көрсеқызырлық,  мақтаншақтық,  әлі  келмейтінін  істеуге  ұрыну сияқты  жағымсыз  мінездерді  талқыладық.

Сабақты  қорыту: «Өгіз  бен бақа», «Егіннің  бастары»  мысал  өлеңдерін  салыстырып,  оқушылар олардың айырмашылықтары  мен  ұқсастықтары  туралы  айтты.

Бағалау  Сабақта оқушылардың қатысуына байланысты баға қойылды.

 Үй тапсырмасын беру.А. Байтұрсыновтың  «Өгіз бен бақа»мысал өлеңін  мазұндау. Қалаған  жерін жаттап келуге тапсырма бердім. 

                                 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока по казахской литературе на тему: «Өгіз бен бақа»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по корпоративной культуре

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
