Инфоурок Другое КонспектыКонспект урока по крымскотатарскому языку на тему "Сайы"

Конспект урока по крымскотатарскому языку на тему "Сайы"

Скачать материал

Конспект урока в 4 классе по крымскотатарскому языку

Тема урока: Сайы (Имя числительное).

Тип урока: получение новых знаний.

Цели урока:

  • ознакомить с признаками числительного как части речи; различать количественные и порядковые числительные; отличать числительные от других частей речи с числовым значением;
  • развивать логическое мышление школьников, умение сравнивать, сопоставлять, делать выводы;
  • прививать уважение и внимательное отношение к родному языку.

Предметные:

·        подвести  учащихся к «открытию» и  осознанному пониманию понятия  «числительное как части речи», «виды числительного»;  «употребление в речи».

·        формировать умение выделять имена числительные среди других частей речи, классифицировать и правильно употреблять в речи;

Метапредметные.

·        Развивать внимание, память, логическое мышление, речь, умение работать в паре, группе, индивидуально.

Личностные:

·        формировать положительную мотивацию учения;

·        развивать  уважение и интерес к крымскотатарскому языку.

Методы:  деятельностный, проблемный, практический.

Оборудование: карточки, картинки.

 

 

Ход урока

 Этап

Содержание

1.Организационный момент.

Селямлашув.

Невбетчинен субет:

 –Бугунь айнынъ къачынджы куню?

– Афтанынъ къайсы куню?

– Насыл йыл мевсими?

– Бугунь ава насыл?

–Дерсте ким ёкъ?

Айнынъ ве афтанынъ кунюни дефтерлерге язып алынъыз.

2. Актуализация знаний и фиксация затруднений в деятельности.

 

 

 

 

 

Сёзлерини окъунъыз (саймакъ, къалем, докъуз, дюльбер, тез, рале, экинджи, къалемдан, алты, окъумакъ, акъыллы, къошмакъ)

-Бу сёзлерни насыл  грамматик хусусиетлирине коре айырмакъ мумкюн? (исим, сыфат, фииль)

- Группаларда иш: эр бир группа озь сёз чешитине келишкен сёзлерни язып ала.

1- исим

2-сыфат

3-фииль

Тешкерюв.

3. Выявление места и причины затруднения. Постановка цели и задач урока.

- Не ичюн сиз бу сёзлерни исим сёз чешитине айырдынъыз?

- Насыл  грамматик хусусиетлирине коре сыфатларны айырдынъыз?

-Не ичюн бу сёз чешити фииль? Фииль акъкъында не билесиз?

 

-Насыл сёзлер къалды? (ЭКИНДЖИ, ДОКЪУЗ, АЛТЫ)

-Бу насыл сёз чешитидир?

-Насыл суаллерге джевап бере?

-Насыл мана ташый?

-Бугуньки дерсимизнинъ мевзусы насыл оладжакъ?

-Догъру, сайы. 

-Сайы сёз чешити акъкъында не билесиз?

-Дерсимизнинъ макъсатларыны бельгилейик.

4.Построение  проекта выхода из затруднения.

Тахтада ресимлер асылгъан.

  

-Бу ресимлернинъ умумий чизгилерини тапынъыз (Балалар, огъланлар)

-Фаркъны тапынъыз (Бир огълан, эки огълан, учь огълан).

- Сайыларны язып алынъыз (Бир, эки, учь).

-Бу сайылар нени бильдире?

-Догъру, бу МИКЪДАР сайылар, олар предметнинъ микъдарыны бильдирелер ве къач? не къадар? суаллерине джевап берелер.

- Алиме, сен къачынджы сыныфта окъуйсынъ? Я сен, Айдер, къачынджы раледе отурасынъ? (дёртюнджи, экинджи). Бу СЫРА сайылар.

-Сёзлерге насыл ялгъамалар къошулды?

Сыра сайылар микъдар сайыларнынъ сонъуна -нджы, -нджи, -ынджы, -инджи, -унджы, -юнджи ялгъамаларынынъ къошулымасынен япылыр. Меселя: алтынджы, единджи, онунджы.

ФИЗДАКЪКЪА

5. Первичное закрепление с проговариванием во внешней речи

-Бильгилеримизни умумийлештирейик.

Карточканен экишер чалышув. Берильген сёз бирикмелиринде ракъамларны сёзлернен  язынъыз.

4 баш къой, 5 дер, саат 1, майы 18, 10 авуч богъдай, 30 бала, 7 джан, 20 тюп терек, 100 йыл.

Тешкерюв.

 Къаидени огренюв.

САЙЫ предметнинъ микъдарыны ве сырасыны бильдире. Сайы къач? не каъадар? къачынджы? суаллерине джевап берир. Джумледе сайы исимнен багъланыр ве экинджи дередже аза олур.

 - Вазифе:

Ракъамларнен берильген сайыларны сёзлернен язынъыз (эки шекильде: микъдар сайысы ве сыра сайысы)

Меселя: 22- йигирми эки – йигирми экинджи.

18, 67, 38, 66, 84, 258,

-Пек яхшы чалыштынъыз!

6. Самостоятельная работа с самопроверкой.

 Мустакъиль иш. Берильген суаллерге джевап беринъиз. Микъдар сайыларны тапынъыз.

Ø Бир йыл къач айдан ибарет?

Ø Бир айда къач кунь бар?

Ø Бир афтада къач кунь бар?

Ø Сизлер къач ай окъуйсынъыз.

Ø Язда къач ай раатланасынъыз?

Ø Дерслеринъиз саат къачта бите?

Ø Сиз къачынджы сыныфта окъуйсынъыз?

Ø Дерслер саат къачта башлана?

Ø Сыныфынъызда къач талебе окъуй?

Ø Олардан къач къыз ве къач огълан бар?

Ø Сиз къачынджы йылы биринджи сыныфкъа бардынъыз?

8. Подведение итогов урока.

 

 

1.     Оюн «Догъру-янълыш» 

А) Сайылар предметнинъ микъдарыны, сайысыны я да сырасыны бильдирелер. — Догъру, ... .

Б) Сайы — бу джумле азасы. — Янълыш, ... .

В) Сайы – бу сёз чешити. — Догъру, ... .

Г) Микъдар сайы къач? не къадар? суаллерине джевап бере. — Догъру, ... .

д) Бир, он, йигирми эки – бу сыра сайылары. — Янълыш, …

10. Рефлексия учебной деятельности

Рефлексия:

Бугунь дерсте мен … огрендим.

Манъа … къыйын олды.

Манъа … меракълы олды.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал
