Жай және құрама
сандар.
Сембаева Бакыт
Алдажаровна
« Қаратерек
жалпы орта білім беретін мектеп » мемелекеттік мекемесі
Сабақтың
мақсаты:
Оқушыларды жай және құрама сандарды ажырата білуге,жай сандар кестесін
пайдалана алуға,құрама сандардың бөлгіштерін таба білуге үйрету.
Білімділік
мақсаты:
Жай және құрама сандарды ажырата білу,құрама сандардың бөлгіштерін таба
алу.
Дамытушылық: Оқушылардың
танымдық мүмкіндіктерін,өздігінен жұмыс істеу дағдысын жетілдіру.
Тәрбиелік: Оқушыларды
бір-бірінің жауаптарын тындап,қарым –қатынас жасай білуге адамгершілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың
талаптары:
1) проблемалық ситуация туғызу
2)
Теориялық білімдерін практикада қолдана білу.
3) Әр түрлі тәсілдерді қолдану арқылы жай және құрама сандарды ажырату.
4) Қорытынды жасай білу.
Сабақтың типі: жаңа
тақырыпты меңгерту.
Әдіс тәсілдер: жеке дара
жұмыс,деңгейлік тапсырмалар,интербелсенді оқу технологиясының элементтерін
қолдану.
Сабаққа керекті
құрал –жабдықтар: интерактивті тақта,үлестірмелі карточкалар,кестелер.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
1) Оқушыларды
түгендеу,сыныптың сабаққа даындығын тексеру.
2) Сабақ
мақсатымен таныстыру.
2.Өткен
тақырыпты қайталау сұрақтары:1) Сандардың барлық бөлгіштерін
теріп жазыңдар:
2.20-дан 40-қа
дейінгі сандар ішінен 2-ге еселік сандарды атаңдар.
3.20 алманы 3
балаға бөліп берсен неше алма артық қалады?
4. Құрастыру : Жүк машинасы кірпіш әкелді.
Жүк машинасындағы
қандай сан-кірпіштер? Сан-кірпіштерден басқа сандарды құрастырамыз.
3.Жаңа сабақ.
Тапсырма: Берілген сандардың ішінен екі бөлгіші бар сандарды бір
бағанға,екіден көп бөлгіші бар сандарды екінші бағанға жазыңдар.
3;7; 9;11;17;20;24;19;23;35;37;42;51;53;60.
Қорытынды
жасаңдар. Қандай сандар жай сандар деп,қандай сандар құрама сандар деп
аталады?
Тапсырма: а) 2, 5,
7 үш сан-кірпіштерді алыңдар және олардың көбейтіндісін табыңдар.
Қандай сан шықты,
жай әлде құрама ?
ә) 13, 2 екі
сан-кірпішті алыңдар және олардың көбейтіндісін былай табыңдар:
Қандай
сан шықты, құрама сан әлде жай сан ба?
4. Жай сандар
кестесімен жұмыс. Тапсырма 1: 1-ден 40-қа дейінгі сандардың ішінен екі
және оданда көп бөлгіштері бар сандардың астын сызыңдар. Карточка1.
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,
11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,
31,32,33,34,35,36,37,38,39,40
|
Тапсырма 2. Берілген сандардың ішінен жай сандарды
ерекшелеңдер: 37,43,63,8,66,17,81,91,23,40,96,97,11.
Тапсырма 3. Берілген сандарды екі жай санның
көбейтіндісі түрінде жазыңдар: 33,46,26.
5.Оқулықпен жұмыс. Есептер шығару. № 249. Натурал
санның 2-ге,3-ке,5-ке,9-ға бөлінгіштік белгілерін пайдаланып,дәлелдеңдер.
1)
117,122,205,219,393,422,535,927 сандарының құрама сандар екенін.
2)
17,23,43,67,89,103 сандарының жай сандар екенін.
№251. Тік бұрышты параллелепипедтің ұзындығы
13 см, ені 7 см,биіктігі 5см.
Тік
бұрышты параллелепипедтің көлемін табыңдар. Тік бұрышты параллелепипедтің
көлемі жай санмен өрнектеле ме,әлде құрама санмен өрнектеле ме? Неше бөлгіші
бар?
6. Қорытынды : « Эратосфен елегі » тәсілін
пайдаланып
а)
2-ден 20-ға дейінгі;
ә)
2-ден 50-ге дейінгі жай сандар кестесін дайындаңдар.
7.Білім шыңы. Оқушылардың білімін бағалау.
8. Үйге тапсырма: § 2.5 ,№
256,259. Жай ж әне құрама сандар туралы өлең құрастыр.
Павлодар облысы
Май ауданы.
Қаратерек ауылы.