Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Конспект урока по окружающему миру " Стежками весняної казки"

Конспект урока по окружающему миру " Стежками весняної казки"

Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Тема: Стежками весняної казки

Мета: ознайомити учнів з природою, її законами, з особливостями весни, з красою художнього слова, розповісти про різноманітність первоцвітів; розвивати навички читання дітей, уміння спостерігати, порівнювати, робити висновки; виховувати почуття любові до природи, бажання оберігати та примножувати її. Допомогти зрозуміти, полюбити життя у злагоді з природою.

Обладнання: таблички-написи із зупинками, роздатковий матеріал, дівчатка у костюмах Весни, Фіалки, ілюстрації первоцвітів, смайли настрою.

Тип уроку: спілкування з природою

Місце проведення: ліс

Хід заняття

Для проведення цього уроку усім класом рушаємо до весняного лісу. Заздалегіть на деревах розвішані плакати, сховані загадки, які згодом треба розшукати.

І. Створення емоційно-сприятливого середовища.

( Учні беруться за руки і утворюють коло. В центрі кола стоїть учитель.)

1. Привітання.

-Доброго ранку, сонце привітне!

Доброго ранку, небо блакитне!

Доброго ранку , у небі пташки!

Доброго ранку, маленькі квітки!

Я вас вітаю, люблю, пізнаю,

Бо ми живемо в одному краю!

  1. Настрій.

А зараз мене цікавить, яким є ваш настрій. Подивіться на мене і виразіть його в своїх очах. Покажіть його на вашіх смайликах. А тепер доберіть слова для опису настрою? (Відповіді учнів: святковий, чудовий, прекрасний…).

Як бачимо, не у всіх гарний настрій. Як його можна покращити?( зараз закрийте, будь ласка, очі і згадайте про щось дуже-дуже хороше і посміхніться! Кожен з вас, посміхнувшись, викликав у собі добрі почуття, передав частинку своєї доброї енергії оточуючим і тим самим зробив цей світ трішки добрішим. Та й справді, головне - добрий початок.)

(Сказати пошепки товаришу на вушко «чарівне» слово, поділитися чимось, усміхнутися).

  1. Доброта.

Живе в природі істина проста

Я стверджую усе це не з нагоди:

В правічній мові Матері-природи

Родилось першим словом – доброта.

В ній все твоє: земля і неба вись

Сміх колоска й трави, і регіт грому.

Збагни лише її в собі самому,

Обожнювать красу землі навчись.

Душа краси в природі не згора

Єство її не знає половини

Найкрасивіша ціль в житті людини

Це визернити серце для добра.

А тепер скажіть відверто: скільки «чарівних» слів ви встигли сказати за сьогоднішній день? (Відповіді дітей)

А хочете знати, з чого почала сьогоднішній день я? Просто усміхнулася. Адже недарма говорять: «Хто свій день починає з посмішки, того весь день буде супроводжувати успіх». Люди, які усміхаються доброю, відвертою посмішкою, добрі. Давайте і ми спробуємо усміхнутися один одному доброю посмішкою. Нехай сьогодні у нас буде панувати ДОБРОТА

ІІ. Визначення маршруту.

Ну що ж, настрій у всіх чудовий, навколо нас панує доброта, взаєморозуміння, отже, я можу спокійно рушати з вами в мандрівку. Урок, як ви помітили, буде незвичайний, а в природі. Стінами нашого класу будуть дерева, стелею – блакитне небо, дошкою – повітря. Отже, ми йдемо в гості до лісу.

- І в той же час в лісі небезпечно. Перевірте вашу одежу. Чи добре ви заправили штани в шкарпетки? Кофти в штани? Чи є головний убір? Як можна менше ділянок тіла повинно залишитися відкритим. Це захистить нас від кліщів, адже вони теж прокинулися з приходом тепла.

- А ще про що ми повинні пам'ятати, подорожуючи лісом? (У лісі не шумлять, не ламають гілки дерев, не смітять, не зривають квіти, трави.)

- А ще не можна чіпати руками незнайомі рослини, вони можуть бути отруйними.

- Також не можна сходити зі стежки, щоб не загубитися.

- Ви готові в дорогу? (Відповіді дітей.)

- Діти, пам'ятайте про правила поведінки в лісі. У путь, юні

мандрівники!

(Діти отримують мапу подорожі, а щоб було легше орієнтуватися, на землі розкладені сліди (картки з картону) червоного і жовтого кольору.)

- Відкрийте, будь ласка, мапу. Роздивіться її уважно. Маршрут у нас пролягатиме по таких зупинках :

  1. Секретна

  2. Задушевна

  3. Лірична

  4. Практична

  5. Хвилинка релаксції

  6. Впізнай мене

  7. Буду я природі другом

  8. Народознавчий музей природи

  9. Підсумкова

Багато зупинок? Але щоб усі їх пройти, потрібна не лише доброта, а й …КМІТЛИВІСТЬ. Отже, рушаємо в дорогу. Для того, щоб ступити на першу зупинку, ми повинні отримати перепустку. Перепустка – «чарівне» слово.( Учні об’єднуються у групи)

ІІІ. Подорож визначеним маршрутом.

  1. Зупинка «Секретна».

( На дереві прикріплений плакат з назвою зупинки і малюнком дівчинки-Весни.)

Перепустка: розгадати загадку.https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQvgJqRqddcMP_pVT_e3fORDwfLPZcYWoG3GP6K2cSVQAgpiOGmfw

Зійшли сніги, шумить вода…

Земля вже квіти викида,

Буяє травка молода,

Все мертве ожива.

Діти коли це буває ?.... Весною.

Вчитель. Справді, весною. Весна! Уже сама згадка про неї будить у серці щемливу радість, нові надії. А чому весна завжди змальовується в образі дівчинки?(Відповіді дітей.) Так. Це пора пробудження життя, оновлення природи. Сьогодні - ми зустрінемось з Весною, ближче ознайомимося з природою, її законами. Спробуємо зрозуміти, полюбити життя в злагоді з природою, з усім живим, що нас оточує, адже людина – це частина природи. Подивіться навколо і вирушаймо далі.Ось непомітно ми з вами опинилися на наступній зупинці.https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRto8UP9HODYc6vx5k1tT0dJrOTpvlD-RSRbKPDYsTMisUFhvBLug

  1. Зупинка «Задушевна».

( Діти знаходять новий плакат.)

Перепустка: епітети до слова «весна».

Вчитель. Подивіться навкруги, що змінилося в природі з приходом весни? Розкажіть, вживаючи засоби художньої виразності. (Відповіді дітей)

(Сонечко посміхалося. Народжувалася перша травичка. Пташки раділи. Весна ніжно обняла землю…)

Початком весни вважають появу перших проталин. Сонце піднімається все вище і вище, посилає більше променів на землю. Промені сонця гріють обличчя і руки. Ніколи взимку не буває такого гарячого сліпучого сонця. А подивіться на небо - зараз воно синє-синє. А що ви помітили на небі? (Відповідь дітей.)

- Чим весняні хмари відрізняються від зимових? (Відповіді дітей.)

Ці хмари яскраво-білого кольору, схожі на клуби диму, вони рухаються досить швидко.

- А як ви думаєте, чому ще не весь сніг розтанув? (Відповіді дітей.)

- Звичайно, сніг, який залишився в тіні, він і не розтанув, який це сніг? (Відповіді дітей.)

- Так, він став темним, рихлим і брудним. Скоро і він зникне під променями сонця.

Думаю, що ви добре виконали завдання і цієї зупинки, і нам час рушати на наступну зупинку.

  1. Зупинка «Лірична».

( Діти знаходять новий плакат.)

Перепустка: вірші про весну, яку приготували діти (один учень від групи).

-Прислухаймося до голосів, що линуть до нас . Хто це? ( Відповіді дітей) Пташиним співом до нас озивається природа. Чи приємно вам його чути?

Весна– чудова пора року. Весна – ранок року. Про весну пишуть письменники, складають вірші поети, пишуть музику композитори, малюють картини художники.

А які ви приготували подарунки дівчинці-Весні на цю зупинку?

1-й учень.https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQvknN9rGW29zXw3VDaD58P7eHd2EBQo4idbmFn-0B0xPdIAByocA

Усе у зелені довкола:

Пасовища, ліс і поле.

Мчать струмочки до річки,

Ліплять гнізда ластівки,

І в сороки новина, -

Облітала всіх вона,

Сповіщаючи: Весна!https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTCo3XdIJswRhhRrCXu-W0_TNJoZLvZR7o2t6cEBBWxwN63ZYiG

2-й учень.

Прийшов вже час тепла і сонця,

Ключами прилетіли журавлі.

І радості нема кінця і краю

На нашій сонячній землі.

3-й учень.https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ1pvJy8pU_VGKCq_U-4oBfP1ZJp1P2bZuSDs5P-tRIdESr_1-b

Іде, Весна, щедра, мила,

Промінням виграє, розсипає квітки.

Вона летить так прудко, мов стокрила,

За нею вслід – співучії пташки.

4-й учень.https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSYx1AfoQRWHY7jOWumrD6NhTyY1KqniozRzaJZAW7uuOzqVo3rMg

Іде Весна ланами,

Дорогами, лісами.

Де не ступить – з-під землі

Лізуть паростки самі.

Як опустить вниз правицю –https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRh9Ovc5f8va7anbqrUEAxxzYXP9cSWzoB9jwbJR5tEASIdV2fSvQ

Зеленіє крізь травиця.

Всюди листя молоде,

На березу гляньте зблизька –

У сережках вся берізка.

До вербички підійди – ба,

В білих котиках вона!

Діти, ви дуже гарно попрацювали на цій зупинці. Нас чекає наступна зупинка. Рушаймо далі

  1. Зупинка «Практична».

( Діти підходять до нового плакату.)

  • У кожного з вас в руках конвертик, в якому знаходиться казка В.О.Сухомлинського «Сині оченята»

Сині оченята
Крізь сухий торішній листок пробився зелений пролісок. Гострий, мов стрілочка. Розправив листочки. Між ними затремтіли двоє синіх очей – дві квіточки. Глянули оченята навколо. Що ж вони побачили? Велике, червоне коло, немов клубок вогню.

  • Що це таке? – запитала Сині Оченята.

  • Це сонце, - віповів Джміль.
    Потім Сині Оченята побачили високі дерева, блакитне небо, журавлиний ключ. Сонце піднімалося все вище, ось воно вже посеред неба. Ось уже опускається, наближається до землі, стало ще червоніше.

  • Чого це сонце стало червоне? – Запитала Сині Оченята.

  • Бо воно прощається із землею, - сказала Оса.


  • Як ви вважаєте про кого ця казка?

(Учні знайомляться з казкою і передбачають про що будуть читати.У кожного картка - цупкий картон з казкою)

Робота над текстом В.О.Сухомлинського «Сині оченята»:

1.Читання самостійно(мовчки);

- Уважно читаємо текст.

-Так, скажіть, про кого ця казка?

-Чи справдилися ваші передбачення?

2.Повторне читання учнями вголос;

3.Відповісти на питання в кінці тексту ( в групі);

  • Хто герої казки?

  • Якою була Сині Оченята? Думку доведіть?

  • Чому вчить казка?

4.Скласти сенкан на головного героя казки (в групі).

1.Іменник. Проліски.

2.Два прикметники. Ніжні, тендітні.

3.Порівняння. Очі сяють, як проліски.

4.Речення. У лісі ростуть проліски.

5.Асоціація. Первоцвіт.

- Подивіться, а хто це заховався під берізкою?( Проліски) Гляньте, як міцно схопився пролісок за життя! Чи маємо ми право відібрати життя в нього? Чи можемо ми уявити нашу землю без рослин?( Відповіді дітей.)

- Молодці, діти, ви гарно попрацювали на цій зупинці, але нам час поспішати далі. Прощаємося із зупинкою Практичною.

5. Зупинка «Хвилинка релаксації». Метод «Міні – ермітаж» (за С. Пальчевським) ( Діти підходять до нового плакату.)

- Станьте рівненько, подивіться на небо. Вдихніть повітря, воно наповнює легені, все ваше тіло здоров’ям. Вдих, 1– 2, затримали повітря, видих. Ще раз.

Покладіть руки одна на одну , їх – на голівку, заплющіть очі.Прислухайтеся до звуків природи. Пригадайте яскраві спогади про гарні подіі у вашому житті.

- Розплющіть оченята. Підійміть голівки. Потягніться до сонечка, до блакитного неба, подивіться на нього, а тепер – один до одного, на дерева, на кущі. Подаруйте усмішку і побажайте подумки здоров’я і добра вашим друзям.

Відпочили? Поспішаймо далі. Весна запрошує нас на наступну зупинку.

  1. Зупинка «Впізнай мене»

( Діти підходять до нового плакату.)

Перепустка: загадки про первоцвіти.

-У весни багато прикмет. Одна з них – поява первоцвітів. З приходом теплих весняних днів у наших лісах з’являються ці тендітні паростки оновленої природи. Первоцвіти – безцінний дар природи, перша посмішка весни, прикраса лісів. Їм не страшні ні раптовий сніг, ні люті морози – до примх погоди вони прекрасно пристосувались. Але у них є інший ворог, від якого важко врятуватися — це ми з вами. Прогулянка до лісу ранньої весни - просто спокуса. Руки так і тягнуться до квітів... Але не поспішайте рвати це диво! Адже найкрасивіша квітка та, що росте, сама радіє і надихає веселим настроєм і здоров΄ям усіх, хто на неї дивиться.

- Діти, давайте відгадаємо, які первоцвіти вже зʹявилися у цьому лісі. Але загадки сховані під квітками Хто їх знайде першим, той і прочитає. (Текст загадки відповідає назві квіточки).https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTANl0LqJPuHuCskP6yj9tiWaNQEkD2Ls7UtuMJANiqfhlMtsViMQ


1.Тільки вчора теплий вітер

Вість приніс нам від весни,

А сьогодні дивні квіти

Крізь замети проросли.(підсніжник)


2. Ну а я за ним у квітні

Голубим намистом квітну.

Не одну вже квітку маю –

Сім до неба піднімаю. (проліски)



3. Я на інших геть не схожий:

Кучерявий та пригожий.

Постелю під голе віття

Фіолетові суцвіття…(ряст)


4. Що за квітка така?

І від неї дрімота.Проліска сибірська – нажаль звичайний об’єкт торгівлі у Дніпропетровську

А сама не спить,

Весняним цвітом всіх манить. (сон-трава)

5.Із зеленої сорочки,

Що зіткав весною гай,

Білі дивляться дзвіночки,

Як зовуть мене, вгадай? (конвалія)

- А які первоцвіти ви ще знаєте? hello_html_4464a8e.pngТакі зарості цикламена Кузнєцова стали великою рідкістю, 2006 р. фото Д. ІноземцевоїГоловний первоцвіт з західної України – шафран (крокус) Гейфеля

-А чому їх так називають?

-А чи багато їх лишилося на Землі?

- Чому ж так? Хто у цьому винен?

(Демонстрація малюнків первоцвітів, порівняння їх з рослинами у природі.)

Звернення первоцвітів (виступ учениці в костюмі квітки-фіалки)

Ми б завжди були щасливі,


І пахучі, і красиві,

Якби в полі, в лісі, в лузі

Бачили нас тільки друзі,

Ті, які б нас не топтали,

Без потреби не зривали.

А на клумбах вдома, в школі

Висівали нас доволі,

Доглядали, поливали.

Ми б красу їм дарували!

  • А зараз давайте спробуємо уважно подивитися навколо і знайти квіточки. Чи будемо їх чіпати руками? ( Ні.)( Діти роздивляються навкруги і шукають первоцвіти)

  • Чи багато квітів ми побачили? (Ні.)

  • Що ми повинні зробити, щоб зберегти ці дарунки весни? ( відповіді дітей.)

  • І ми з вами опинилися на наступній зупинці

  1. Зупинка «Буду я природі другом».

( Діти підходять до нового плакату.)

Перепустка: малюнок – символ.

  • Первоцвіти потребують нашого захисту. Не знищуйте квіти! Квітка у вазі – полонянка, яка приречена на загибель. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто прийде слідом за вами у ліс.

(Завдання для груп: намалювати словесний малюнок – символ на захист первоцвітів)

Групи презентують свої роботи.

  1. Зупинка « Народознавчий музей природи».

( Діти знаходять новий плакат.)

Перепустка: робота з прислівями і приказками.

-Діти, ви, мабуть, чули багато різних прикмет та прислів’їв про весну. Давайте пригадаємо їх. Я буду зачитувати початок прислів’я , а ви повинні його продовжити.

 У березні зі стріх капле, а у квітні травицею пахне.

У травні все квітує, а в червні визріває.

Землі кланяйся низько  до хліба будеш близько.

 Коли сонечко пригріє,  то й трава зазеленіє.


Весна красна квітками, а осінь плодами.

Де цвіток — там медок.

Ластівки низько літають — дощ обіцяють.

Чайка сіда в воду — чекай доброї погоди.

Весна красна квітками, а осінь - пирогами.

Березень з водою, квітень з травою, травень з квітами.

Де багато пташок, там нема комашок.

Сонце гріє, сонце сяє - вся природа воскресає.

Якщо у березні вода не тече, у квітні трава не росте.

Грак прилетів - через місяць зійде сніг.

Весняний день рік годує. 
Якщо у березні вода не тече, у квітні трава не росте.

  • Наша подорож добігає кінця. На нас чекає остання зупинка.

  1. Зупинка «Підсумкова».

  • Скажіть, де ми опинилися? ( На початку нашої мандрівки.)

  • Як проходив наш маршрут?( По колу.)

  • Чи сподобалася вам мандрівка?C:\Users\Владимир\Desktop\Экологічний проект\p_39385_1_gallerybig.jpg

  • Що нового ви дізналися?

Вчитель.

Вам у походи ходити,

І мандрувать, любі діти !

Вмійте ж природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром –

Квіти , дерева і трави...

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави.

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї.

Все те красою буде

Нашого рідного краю. (П.Сиченко)



1 учень.

Світ прекрасний навколо тебе –

Сонце ясне і синє небо,

Птахи і звірі, гори і ріки –

Нехай він буде таким навіки!

Нехай людина добро приносить,

Бо світ навколо любові просить.

2 учень.

Наш дивний світ такий , як казка.

Он в небі хмаронька пливе.

Тож бережи його, будь ласка,

Все в ньому гарне і живе.

3 учень.

Он квітка полумʼям палає

І ясне сонечко блищить,

Чарівна пташечка співає, -

Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.


Мандрівка закінчується, нажаль, але не закінчується наше спілкування з природою. Покажіть, будь ласка, смайликом ваш настрій після нашої подорожі.

Мені дуже приємно, що мандрівка покращила вам настрій. Дякую всім за допомогу. Нехай ніколи у ваших серцях не згасне вогник щедрості і доброти! Будьте здорові!

( Діти разом вчителем повертаються у стіни рідної школи.)


Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy

Автор
Дата добавления 24.11.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Номер материала ДВ-185740
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх