Алматы
облысы
Еңбекшіқазақ
ауданы
Вихрев
атындағы орта мектеп
Қазақ
әдебиетінен ашық сабағы
Тақырыбы:
Жамбыл
Жабаев
«
Шағым» өлеңі
Мұғалімі:
Байжанисова А.
Шелек
ауылы
Тақырып: Жамбыл
Жабаевтың «Шағым» өлеңі
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушылардың
Жамбылдың өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін
тереңдеті,толықтыру.Өлеңдерінің мәнін ашып,меңгерту,жатқа айту.
Жамбылға арнаған
атақты қылқалам шеберлерінің суреттерімен
таныстыру,әндерін
үнтаспада тыңдау;
2.Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуне ықпал
ету,ойлау шеберлігін,сөйлесу,жазу мәдениетін
жетілдіру,білімге деген құштарлығын арттыру;
3.Тәрбиелік: патриотизмге,
Отанды сүюге,адамгершілікке баулу,поэзия,саз
өнер,бейнелеу өнері дүниесіне сүйіспеншілігін арттыру;
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: әңгімелесу, сұрақ – жауап,
шығармашылық жұмыс, көрнекілікпен жұмыс, мәнерлеп оқу, аудару, топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: Жамбылдың суреті,кітаптар көрмесі, Ә.Қастеев «Жамбыл»суреті,
Черкасский «Жамбыл» суреті, атақты адамдардың
Жамбыл туралы сөздері, домбыра, үнтаспа т.б.
Пәнаралық байланыс: тарих, бейнелеу, ән-күй, қазақ тілі
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі: амандасу,оқушыларды түгендеу, сабақтың
тақырыбы мен мақсатын айту. «Балаларға» атты өлеңімен бастау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Жамбыл Жабаев тұралы айту.
IIІ. Жаңа сабақ:
- Оқулықта берілген ақын туралы мәтінмен
танысу.
- Сөздік жұмысын ұйымдастыру:
Екі ғасыр куәсі-
свидетель двух веков
Жыр алыбы-
гигант поэзии
Шабыт-
вдохновение
Суырыпсалма
ақын- поэт- импровизатор
Өнерпаз –
искусный, умелый
- Топпен жұмыс.
Оқушылар алдын ала дайындап әкелген тапсырмаларымен өз ойларын ортаға
салады.
1 топ – Жамбыл туралы сұхбат құрастыру
2 топ -өлеңдерін тақырыптары топтастыру
- «Шағым » өлеңімен жұмыс. Өлеңнің шығу
тарихына тоқталу.
1)
Мәнерлеп оқу
2)
Сөздік жұмыс
Шағым- жалоба,
просьба
Тобылғы—таволга
Дәмету- желание
взять что- либо у кого- либо
3)
Өлең мазмұнын ақын өмірімен байланыстыру.
IV. Сабақты
бекіту.
- Оқушыларға топ бойынша блиц-турнир
сұрақтарын құрастыру
- Өлеңнің көркемдік ерекшеліктерін анықтау
Тарсылдатып танадай,
Жыртар болды тонымды
|
Теңеу
|
Оқымаймын молдадан,
Не оқытпақшы ол маған?
|
Риторикалық сұрақ
|
Тілі ащы бала деп,
Қайнатты ғой сорымды.
|
Метафора
|
Қолыңдағы тобылғы,
Қозғалтпайды жонымды
|
Аллитерация
|
Талай дүре соғылды
|
Синекдоха
|
V. Сабақты қорытындылау:
1. Н. Назарбаевтың сөзі
2.Жамбыл туралы берілген тірек сызба
негізінде сұрақтарға жауап беру
3. «Бес жол өлең» стратегиясын қолдану:
Зат есім: Жамбыл ата
Сын есім: айтыскер ақын
Етістік: батасын берді жырлар жазды
Түйін сөз: Жыр алыбы
VI. Бағалау.
VII. Үйге тапсырма:
- Өлеңді жаттау
- Тапсырмаларды орындау
Оқушылардың ой -пікірлері – рефлексия