ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА
ТЕМА: «Как русские проводят их каникулы»
8 класс
МОУ «Малинищинская СОШ»
Учитель Пшенникова Виктория
Сергеевна
Цель: Организация
учебных действий по теме «Как русские проводят их
каникулы» и составлению стенгазеты на основе лексико-грамматического
материала.
Обучающие
цели: 1) освоить во всех видах речевой деятельности
лексико-грамматический материал по теме «Досуг и каникулы»; 2) научить
выражать свои вкусы и предпочтения.
Развивающие
цели: развитие воображение при моделировании ситуаций общения.
Воспитательные
цели: обеспечение коммуникативно-психологической среды школьникам для
преодоления психологических барьеров в использовании языка как средства
общения; воспитание уважение к увлечениям и предпочтениям своих друзей.
Задачи: 1)
перенос лексико-грамматического материала раздела урока в ситуации речевого
общения на материал о свободном времяпровождении; 2) повышение мотивации
учащихся на дальнейшую работу по данной теме.
Цели
урока:
1. образовательная:
формирование умений общаться с учетом речевых возможностей обучающихся,
описание занятий и увлечений подростков в период каникул;
2. развивающая:
развитие личности обучающихся, их речевых способностей, внимания, памяти,
воображения;
3. воспитательная:
обеспечение коммуникативно-психологической среды школьникам для преодоления
психологических барьеров в использовании языка как средства общения.
Задачи:
-
формировать коммуникативные навыки в рамках диалогической речи – вопрос- ответ;
-
активизировать изученную лексику в устной речи;
-
формировать навык чтения;
-
использовать в монологической речи знакомые конструкции и лексический материал.
Ход урока
1.Организационный
момент. Вводная часть урока.
T:Good
morning, children! How are you? Are you ready to start our lesson?
What
do you think , what shall we do at the lesson today? I propose you to
watch a video and try to guess what theme, what topic we`ll speak today
about?
Watch
the video very attentively and then express your own ideas and opinions!
So,
what will you say? What do you expect this lesson to be about?
Р1: (possible
answers) In my opinion, ….
P2:
(possible answers) To my mind, ….
P3: (possible
answers) I think, ….
I
agree with you. Today we are going to speak about free –time activities and
holidays.
Each task of the lesson we will note with chips. If you cope with the task then you will get the green chip. If
you make some mistakes then you’ll get the yellow chip. And if you don`t cope
with this exercise then you’ll be given the red chip. Do you agree with this
plan?
Then
let`s remember and check up what words and expressions you know about free time
holiday activities.
2.Фонетическая
зарядка
Учитель
предлагает учащимся вспомнить ранее изученные виды деятельности по теме «Free
time holiday activities», посмотрев видео подборку на слова. Затем, вспомнив
все ранее изученные слова по заданной теме, учащиеся вместе с учителем
повторяют все вместе хором всю лексику и выполняют предложенные упражнения.
Let`s
remember and repeat all the words once more.
1.
Go to swim
2.
Ride the bikes
3.
Explore a local park
4.
Go to the library
5.
Visit a museum
6.
Visit the zoo, aquarium or farm
7.
Start a volunteer project
8.
Play a board game or solve a puzzle
9.
Create some crafts
10.
Practice baking and cooking
Have
we done the first point of our lesson? (Have we coped with the first task?)
Yes,
we have. We`ll put the green chip on the blackboard.
3.Введение
и закрепление новой лексики.
T:Children,
in our free time we can also play many interesting games. I propose you to look
at the blackboard, to listen to me and to guess what activity is it.
1.Go
windsurfing
2.Read
books
3.Go
fishing
4.Go
cycling
5.Go
weightlifting
6.Playwater
Polo
7.Play
computer Games
8.Meet
friends
9. Laze
about
10. Sit
around a campfire
Have
we done the second point of our lesson? (Have we coped with the first task?)
Yes,
we have. We`ll put the green chipon the blackboard again.
4.Речевая
зарядка. Образец на слайде.
T:What
kinds of activities do you see? Let`s revise them. Look at the screen. You see
the examples of some sentences. And now you should make up your own sentences.
Учащиеся
составляют предложения по предложенным моделям. Что они любят делать в свое
свободное время каждый день, каждые выходные и на каникулах и почему.
Look
at the pictures. Which of these activities do you do every day, every weekend,
on holiday?
Example:
I like Ving …………. every weekend because …
I enjoy Ving ……………….. every
day because ….
I don’t mind Ving ………… on
holiday because ….
5.Говорение
Speaking. Работа по карточкам.
And now
I propose you to work in groups with each other. Make up a short dialogue with
each other аs in model. I`ll give you cards.
Card
Make up a short dialogue
with each other
What do you like doing
during your holidays?
A- Do you like……..?
B- Yes, I do. I am very keen
on……../No, I don`t. I`m interested in…..What about
you?
A- I like ………..
|
T:We
have heard your interesting short dialogues, but you have made some mistakes.
Then we put the yellow chip on the blackboard. Do you agree with me?
Children,
are you tired? Maybe, we`ll play together. You`ll be divided into
three teams. You see three baskets with colorful stripes. You should go to
these baskets and choose one of them where you would like to join.
If you
choose a green stripe, you should take your place in the team with the name
«Art Club». If you choose a yellow stripe, you should take your place in the
team with the name «Drama Club». If you choose a blue stripe, you will go to
the team with the name «Sport Club».
Let`s
start! But it`s interesting, why do you want to join this kind of club?
P1,P2,P3:
I’ve chosen Drama Club because it`s interesting, important, fun, wonderful,
nice, useful….
T: All of
you are in different teams. Every team should discus and choose its own
captain. You can see sheets of paper, an emblem with the name of your group, a
glue and scissors. But why do you need all these things?
P:I think
we will make a wall newspaper a poster.
T: Absolutely
right, we shall make an advertising newspaper, a poster.
So,
the competition is announced whose newspaper will be the best and the most
beautiful. The pupils have to advertise their club and explain why the others should
join it. Учащиеся, выбирая цвет полоски, делятся на команды и занимают свои
места. Зеленая полоска – место в команде под названием «Клуб искусства». Желтая
полоска-место в команде под названием «Клуб любителей драматического кружка».
Синяя полоска-место в команде под названием «Спортивный клуб». Учащиеся
объясняют свой выбор команды. На партах у каждой команды лежат ватман, эмблема
с названием команды, ножницы, слова и выражения с картинками по теме урока и
клей. Ученики должны сделать газету своего клуба и объяснить его изюминку и
почему в него нужно вступить. Учитель объявляет конкур среди трех команд на
лучший постер или лучшую стенгазету.
T: So,
we`ll see your posters now. A captain of your team should come to the
blackboard and show us the result of your work at the lesson.
6.Работа
по учебнику
p.6 ex.4
(part 1)
T: And
it`s time to work using our textbooks. Open your textbooks at page 6. Find
please exercise 4. Let’s read the text “How Do Russians Spend Their Holidays”
together and discuss it then. Учащиеся читают текст вместе с
учителем и обсуждают его.
What
are the most popular places for summer holidays with Russians?
Why
aren’t some people happy with their holidays?
How
many people organize their holidays themselves?
What
does every fourth Russian like doing during his holidays?
Now
let’s summarize and say how Russians schoolchildren usually spend their summer
holidays.
8.Домашнее
задание. Запись на доске.
Cоставить
8-10 предложений о своем досуге на каникулах.
Homework:
Write down 5 sentences about your activities in your free time during
your holidays.
9.Самооценка. Рефлексия
T: Now
let’s discuss our today’s lesson.
What
was interesting, easy, difficult for you at the lesson?
P1:Working
in groups was interesting for me.
P2:Making
a poster together was easy for us.
P3: Speaking
and listening was difficult for us.
T:What
have you learnt at the lesson?
P1:We have
learnt new words and combinations about leisure activities.
P2: We
have listened to the texts about different clubs.
P3: We
have read the texts.
Учитель
задает учащимся вопрос по уроку. Что они узнали на уроке, что им было трудно, а
что легко. Что было особенно интересно?
Учащиеся
выражают свои мнения и представляют свои постеры, выходят к доске и показывают
итог работы.
T: All
the pupils were very active today at the lesson. All three posters are right
made and presented. They are interesting, funny, pithy, informative and
meaningful. It`s very difficult to distinguish, select the best work. That`s
why I would like to say the friendship has won.
The
lesson is over. Thank you for your work. We`ll put the green chip for this
task.