Конспект урока
английского языка в 5 классе
Тема урока: Профессии.
Тип урока:
комбинированный (комплексный)
Формы работы:
индивидуальная, парная, фронтальная.
Технологии: ИКТ (презентация, видеофрагмент), здоровьесбережения, сотрудничества.
Цель урока: научить учащихся рассказывать о будущей
професии.
Задачи урока:
1.
Образовательные:
Ø
повторение, закрепление и
употребление изученной лексики по теме «Профессии», «Черты характера»,
Ø развитие умения слушать с вычленением конкретной информации,
Ø обучение чтению с извлечением определенной информации,
Ø
формирование техники речи,
Ø
развитие орфографического
навыка,
Ø
обучение письму с опорой,
Ø
активизация грамматических
структур “will / to be going to” для выражения будущего времени.
2.
Развивающие:
Ø
развитие памяти,
воображения,
Ø
развитие фонематического
слуха и фонетических навыков,
Ø
развитие творческих
способностей учащихся,
Ø
развитие
самостоятельности,
Ø
развитие коммуникативных
способностей учащихся,
Ø
развитие навыков чтения,
говорения и письма,
Ø
развитие навыков
аудирования, умений слушать и слышать,
Ø
развивать способности к
выбору выражений адекватных ситуации общения, к формулированию выводов, к
осуществлению репродуктивных (с использованием опор) и продуктивных действий.
3.
Воспитательные:
Ø
воспитание культуры
общения,
Ø
воспитывать положительное
отношение к труду людей разных профессий,
Ø
воспитание умений работать
в паре и в группе,
Ø
формирование мотивации к
изучению иностранного языка.
Оснащение урока:
Ø
ТСО, презентация в PowerPoint,
Ø индивидуальные карточки с заданием для
самостоятельной работы,
Ø
УМК “Enjoy English ”(для 5 класса) М.З.Биболетова.
УУД
Личностные:
- формирование
ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию;
- формирование
коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.
Регулятивные:
- осуществление
регулятивных действий самонаблюдения, самоконтроля, самооценки в процессе
коммуникативной деятельности на иностранном языке.
Познавательные:
- построение логических
рассуждений, включающее установление причинно-следственных связей;
- освоение чтения с извлечением определенной информации;
- организации познавательной деятельности.
Коммуникативные:
- формулировка
собственного мнения и позиции, способность аргументировать;
- умение задавать
вопросы;
- адекватно использовать речевые средства
для решения различных коммуникативных задач.
Планируемые
результаты:
Личностные воспитание чувства само- и взаимоуважения;
развитие сотрудничества при работе в парах; воспитание интереса к языку
Метапредметные развитие речи; развитие у учащихся самостоятельности; развитие
внимательности при поиске ошибок.
Предметные развитие
коммуникативных умений: аудирование (просмотр видеофрагмента) с извлечением
информации; чтение (извлечением определенной информации); письменная речь (с
опорой на образец).
Предыдущее Д.З.: SB ex.25 p.49 (заполнить таблицу, написав характеристики
и черты характера, необходимые для профессий)
jobs
|
characteristics
|
nurse
|
|
engineer
|
|
taxi driver
|
|
businessman
|
|
lawyer
|
|
librarian
|
|
Ход урока.
Орг.момент
Teacher: Good
morning, my friends! I'm glad to see you
today. Sit down, please. Тоday
some guests are present at our lesson, but I think that does not disturb you to
work well. Let’s begin. What day is it
today? What is the date? Who is absent? What’s the weather like today?
Показ
видеофрагмента.
http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/grammar-videos/kittys-dream-job
Teacher: What do you think Kate is going to be? Why does she
want to be a vet? What are the main characteristics of this
occupation/profession?
Вызывается один
учащийся к доске для фиксирования ответов.
Возможные ответы: family, hobby, it’s interesting, it’s for intelligent
people, I want to be famous & rich…
Teacher: What other professions do you know? What are you going
to be? Why? What are the main characteristics of your favourite profession?
Центральная часть урока
Письмо. Орфография.
Развитие орфографического навыка «Scrambled Words – запутанные слова».
Teacher: It’s time to write. Look at these words. Can
you unscramble them? Write them down:
corodt doctor
marnfier fireman
nesur nurse
fmerar farmer
liponceman policeman
ylrewa lawyer
woseeuhf housewife
Чтение
(c извлечением определенной информации).
дотекстовый этап
Teacher: Who is going to be a vet?
Teacher: Nobody! It’s a pity!... Do you love animals?
Перед выполнением
задания учитель обращает внимание учеников на новые слова в тексте (они даются
с переводом в самом тексте).
Семантизация ЛЕ (через определение).
Teacher: Look at
the new words and match them with their definitions.
Новые слова:
circus
treat
guinea pig
sick
disease
kick
bite
have to
текстовый этап
SB ex.27
p.49 (Text 2)
Учащиеся самостоятельно читают текст.
Затем читают вслух.
Text
2. Vets
Animals are very important to people. We keep dogs and
cats as pets. Some farmers have sheep and cows to produce meat and milk. We
ride horses. We watch lions and tigers at the circus.
For people who love animals, working as a
veterinarian is an ideal job. Veterinarians, or vets, treat many kinds of
animals such as dogs, cats, guinea pigs, cows, pigs and horses. Some vets even
treat zoo animals such as tigers and giraffes.
Vets have to be careful when they treat sick animals.
The sick animal can bite, kick or scratch them. They have to learn about
different diseases that animals get and how to treat them. Vets also learn how
to treat animals so neither the vet nor the animal gets hurt.
послетекстовый этап
Teacher: Now find these sentences in this text, please. The game “Translator”.
Ученики вытягивают бумажки с предложениями, которые
необходимо перевести.
1)
Животные очень важны для
людей.
Animals are very
important to people.
2)
Мы держит кошек и собак в
качестве питомцев дома.
We keep dogs and cats as pets
at home.
3)
Ветеринары лечат собак,
кошек, коров, свиней и лошадей.
Vets treat cats, dogs, cows,
pigs and horses.
4)
Ветеринары должны быть
внимательны (осторожны), когда лечат больное животное.
Vets have to be careful when
they treat sick animals.
Teacher: You have learnt some information about vets.
SB ex.28
p.50 (Vets)
Организация
вопросно-ответной работы по карточкам (каждая пара получает индивидуальное задание по тексту)
Teacher: Answer the questions, please:
1) A
vet is a dangerous job, isn't it? Why?
2)
Who can become a vet?
3)
Would you like to be a vet? Why? Why not?
4)
What do vets have to learn about?
5) Why do vets have to be careful?
6) Who usually wants to be a vet? For whom (для
кого) is a vet an ideal job?
7) What are the main characteristics of a good vet?
Teacher: So, has anybody decided to become a vet? Why? Why not?
Письмо.
Орфография.
Обучение письму (с
опорой)
Teacher: Now, I have
just got a letter form a pen-friend. Complete the text.
Dear
friend,
Thank
you for your letter. How are you?
I’m
good at school. I am interested in computers. My mother is a teacher and
my father is a doctor. But I don't want to be a teacher. I don’t want to
be a doctor.
My
favourite subjects at school are Maths, and of course, IT.
My
hobby is computer programming. I think, it’s interesting (интересный),
useful (полезный) and for intelligent / clever / bright people
(образованных людей). So, I want to be a computer programmer.
A
good computer programmer should be (образованный) intelligent,
(ответственный) responsible, (творческий) creative,
(серьезный) serious and (любознательный) curious.
What
are you going to be?
Write
me back.
With
love,
Flora
Teacher: Well-done! You have 5 minutes to write a letter to
you friend about your profession.
Заключительная часть урока
Выставление оценок с комментариями и пожеланиями
учителя.
«Lost answers
– потерянные ответы».
Teacher: Well-done! We still have some time. Guess the
following professions.
Who writes poems? A poet.
Who works with computers? A computer programmer.
Who helps children to learn? A teacher.
Who flies in airplanes? A pilot.
Who drives a car? A driver.
Who helps sick animals? A vet.
Who writes for newspapers? A reporter.
Who sells things? A seller / a shop-assistant.
Who helps doctors? A nurse.
Запись Д.З.
Teacher:
Now open your record-books and write down your homework:
SB ex.27 p.49 (Text
2) – be ready to discuss the text, SB ex.28 p.50 (Vets) – answer the questions
in writing.
Подведение итогов урока.
Рефлексия.
Что вы узнали на уроке?
Как вам это поможет в дальнейшем?
Теперь я знаю… .
Хочу больше узнать… .
Согласование оценок Your marks...
Teacher:
And now our lesson is over. Thanks a lot for your participation. Good-bye.
Match the words with their
definitions:
Words
|
Definition
|
Translation
|
1)
circus
2)
treat
3)
guinea pig
4)
sick
5)
disease
6)
kick
7)
bite
8)
have to
|
a) use teeth to cut into something or somebody
b) not well or healthy; ill
c) hit
somebody or something with feet or legs suddenly
d) must
e) make somebody healthy
f) a small animal with rounded ears, short legs and no tail, which is
often kept as a pet by children
g) illness of people, animals, plants,
h) a place where acrobats work with trained animals
|
1
2
3
4
5
6
7
8
|
Match the words with their
definitions:
Words
|
Definition
|
Translation
|
1)
circus
2)
treat
3)
guinea pig
4)
sick
5)
disease
6)
kick
7)
bite
8)
have to
|
a) use
teeth to cut into something or somebody
b) not well or healthy; ill
c) hit somebody or something with feet or legs suddenly
d) must
e) make
somebody healthy
f) a small animal with rounded ears, short legs and no tail, which is
often kept as a pet by children
g) illness
of people, animals, plants,
h) a place
where acrobats work with
trained animals
|
1
2
3
4
5
6
7
8
|
Match the words with their
definitions:
Words
|
Definition
|
Translation
|
1)
circus
2)
treat
3)
guinea pig
4)
sick
5)
disease
6)
kick
7)
bite
8)
have to
|
a) use
teeth to cut into something or somebody
b) not well or healthy; ill
c) hit somebody or something with feet or legs suddenly
d) must
e) make
somebody healthy
f) a small animal with rounded ears, short legs and no tail, which is
often kept as a pet by children
g) illness
of people, animals, plants,
h) a place
where acrobats work with
trained animals
|
1
2
3
4
5
6
7
8
|
Write about your profession, its main
characteristics.
Why do you want to be a …?
Dear ___________________,
___________________________________________.
I’m good at school. I am interested
in ___________________. My mother is a ___________________ and my father is a
___________________. But I don't want to be a ___________________. I don’t want
to be a ___________________.
My favourite ___________________ at
school are ___________________ and ___________________.
My ___________________ is
___________________. I think, it’s ___________________ and ___________________.
So, I want to be a ___________________.
A good ___________________ should
be ___________________, ___________________, ___________________,
___________________and ___________________.
What are you ___________________?
Write me back.
With love,
___________________