Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Конспект урока по украинскому языку для школ, изучающих украинский язык

Конспект урока по украинскому языку для школ, изучающих украинский язык

Курсы профессиональной переподготовки
124 курса

Выдаем дипломы установленного образца

Заочное обучение - на сайте «Инфоурок»
(в дипломе форма обучения не указывается)

Начало обучения: 22 ноября
(набор групп каждую неделю)

Лицензия на образовательную деятельность
(№5201 выдана ООО «Инфоурок» 20.05.2016)


Скидка 50%

от 13 800  6 900 руб. / 300 часов

от 17 800  8 900 руб. / 600 часов

Выберите квалификацию, которая должна быть указана в Вашем дипломе:
... и ещё 87 других квалификаций, которые Вы можете получить

Получите наградные документы сразу с 38 конкурсов за один орг.взнос: Подробнее ->>

библиотека
материалов

hello_html_32bcf04c.gif


Мета. Формувати етнокультурознавчі уявлення, пов’язані зі святом Великодня. Збагачувати словник. Розвивати уміння слухати, розуміти текст. Виховувати інтерес до традицій українського народу.


Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Пролунав уже дзвінок,

Розпочинаємо урок.

Усміхнімось всім довкола:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов'язково

День для нас привітним буде.


ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ


Вправа «Передбачення»


Прочитайте тему уроку. Про що саме йти­меться на нашому уроці?

Так, ми говоритимемо про свято Велик­день, дізнаємося і пригадаємо багато цікавого про це свято, виконаємо безліч цікавих завдань і по­ділимося цікавою інформацією між собою, А до­поможе нам птах, адже урок у нас буде не звичай­ний, а урок-подорож країною Великдень.


Проблемне питання

  • Діти, чому саме птах?


III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ


1. Гра «Асоціативний кущ»

Птах, весна, Великдень, Великоднє диво... Діти, з чим ви асоціюєте слово «Великдень»?


Діти називають асоціації, записують слова на дошці навколо слова «Великдень».


2. Словникова робота

Які слова незрозумілі? З'ясуймо їх значен­ня. (Робота зі словниками.)


Великдень — велике християнське свято, присвячене воскресінню Ісуса Христа;

Писанка — розмальоване куряче або декора­тивне яйце, призначене для Великодніх свят

Писанкар — людина, яка розфарбовує писанки.


  • Отож, розпочинаємо нашу подорож. Перша зупинка — «Святкова».


IV. ПОГЛИБЛЕННЯ ЗНАНЬ


1. Зупинка «Святкова»


Навесні, коли природа пробуджується від зимового сну і земля починає одягатися у барвисте вбрання, люди святкують одне з найбільших і найгарніших християнських свят — День Во­скресіння Ісуса Христа — Великдень, тобто «Ве­ликий день».


Повідомлення учнів

На Великдень, у неділю вранці після церковної служби, люди вітаються одне з одним такими словами: «Христос .воскрес!» А відповідають на це: «Воістину воскрес!» Цього дня всі радіють во­скресінню Ісуса Христа — Божого сина, який за вироком людського суду був розіп'ятий на хресті за те, що навчав людей жити справедливо, чесно, любити одне одного і все живе.


Христос воскрес!

Радійте, діти,

Біжіть у поле, у садок.

Збирайте зіллячко і квіти,

Кладіть на Божий хрест вінок!

Нехай бринять і пахнуть квіти,

Нехай почує божий рай,

Як на землі радіють діти

І звеселяють рідний край.

На вас погляне Божа Мати,

Радіючи з святих небес...

Збирайтесь, діти, нум співати:

«Христос воскрес! Христос воскрес!»


У сиву давнину Великдень уважали чи не най­більшим святом року. Саме на цей час припадав поворот сонця на літо, а це означало пробуджен­ня всього живого, воскресіння природи, перемогу життя над смертю.


2. Зупинка «Піст»


Наступна зупинка — «Піст». Що ви можете розповісти про це?


Повідомлення учнів

Великодню передує 7 тижнів Велико­го посту, коли суворо дотримуються за­борони не лише на вживання скоромних страв, але й на розваги.

Незабаром перед Великоднем святку­ють Вербну неділю.

Цього дня жінки, нарізавши вербо­вих гілок, несуть їх до церкви посвятити. Ці гілочки зберігають як оберіг від не­дуг і грому. Принісши посвячені гілочки верби додому, батьки неодмінно «били» ними своїх дітей приказуючи:


«Не я б'ю, верба б'є!

Через тиждень — Великдень.

Будь здорова, як вода,

Багата, як земля,

А красива, як весна!»


Останній четвер напередодні Великодня - Чистий. Господарі цього дня наводили лад в осе­лі, на подвір'ї. До сходу сонця потрібно купатися, «щоб тіло було чистим».

Наступний день тижня — Страсна п'ятниця. Ані шити, ані прясти у Страсну п'ятницю не мож­на; також не можна рубати дрова або що-небудь тесати сокирою. Цього дня печуть паски. Раніше, господиня, щойно посадивши паски у піч, йшла на город і сажала розсаду — «щоб капуста була здорова, як паска».

За народним календарем цього дня не можна співати. Хто співає у Страсну п'ятницю, той на Великдень плакатиме.

Наступний день тижня — Великодня субота. У суботу, напередодні Великодня, жіноцтво готувало писанки та крашанки. Писанки виготовляли переважно дівчата.


3. Зупинка «Паска»


Майже по всій Україні Великодній хліб на­зивають «паска», у деяких регіонах побутують назви «баби», «колачі», «золоті баби». Паски ма­ють різні розміри і форму. Вони є круглими, пря­мокутними, овальними. Раніше паски випікали у печах, у глиняних пастівниках, «бабинцях», кухликах та різних металевих формах.


Повідомлення учнів

Випікають паски з найкращих сортів пшенич­ного борошна. Кожна господиня має свій спосіб приготування паски, що робить її неповторною.

Раніше перед тим, як випікати паску, госпо­диня білила й прибирала хату. Сама вона чистень­ко вбиралася, одягала білу сорочку. З чистими і світлими думками, з веселим настроєм вона замішувала паску. Спекти добру паску — це най­важливіша подія на Великдень, адже з того, якою вона спечеться, робили висновок про долю всієї сім'ї.


Маленьку паску спекла матуся,

Яка ж гарненька, хоч і мала!

В кошик поклала її Ганнуся

І посвятити в церкву пішла.

Пасок великих кругом багато,

Одна маленька — найкраща від усіх!

Маленька паска у велике свято —

То радість дітям і веселий сміх.

Випікши даски, жінки і дівчата починали го­тувати наступний символ свята Великодня — пи­санки,


4. Зупинка «Писанки»


Які види писанок ви знаєте?

Що вони означають?


Словникова робота (робота зі словниками)


Крашанка — пофарбоване куряче яйце, при­значене для великодніх свят.

Крапанка — від слова «крап»: забарвлення у вигляді дрібних цяточок на чому-небудь.

Мальованка — спідниця з полотна, розмальо­ваного кустарним способом.


Розглядання ілюстрацій (на дошці)


Ще за давніх часів уважали, що яйце — по­чаток усього живого. Скрізь в Україні живе пра­давнє мистецтво творення цих своєрідних худож­ніх мініатюр, що разом з Великоднем і весною приходять у наглі домівки.

З писанками пов'язано багато легенд, повір їв, традицій. Щоб малювати писанку, необхідно мати чисту душу, добрі наміри, ані на кого не тримати зла. Розмальовували писанки не просто так. Ко­жен колір, кожен символ має своє значення.


Робота в групах


Зараз ми попрацюємо у групах. Кожна група отримує своє завдання. На підготовку — 5 хвилин. (Завдання на партах у конвертах.)


Фізкультхвилинка


1-ша група. Легенди, повір’я, традиції

1) Щороку злий Ірод, прикутий залізними лан­цюгами у пеклі, посилає на світ божий своїх гінців. А коли ті повернуться, запитує, чи ще творять люди писанки. Якщо гінці цього не заперечують, Ірод заходиться від плачу, зри­ває ланцюги, та ковалі знову беруть його у полон. Доки люди малюють писанки, доти й буде світ...

2) Коли Ісуса вели на муки, Матір Божа твори­ла вночі писанки. Виходили вони дуже гарні. А як писала, котилися їй з очей сльози. Коли вони капали на писанку, там жевріли цяточки. Тому й тепер писанкарки малюють ці цяточ­ки.

3) За дуже давньою легендою, найперше яйце ма­ло в середині не жовток з білком, а цілий світ. Тому говорять, що з яйця світ утворився.

4) Розмальовували писанки дівчата. Кожна по­тайки. Яйце з білою шкаралупою купали в трав'яних фарбах, розмальовували, щоб спо­добалося мамі. Найгарнішу писанку кожна ді­вчина дарувала своєму судженому.

5) На Великодні свята дорослі хлопці зустріча­ються з дівчатами, обливають їх водою або парфумами, а ті дарують їм писанки.

6) Писанки захищають людину від зла, при­носять добробут у родину. Колись пасічники клали їх під вулики, щоб роїлися бджоли. Писанку із зображенням півня ховали під по­куття. Вона боронила оселю від блискавиці.


2-га група. Колір, символи

КОЛІР

Червоний — це радість, життя і любов.

Жовтий — місяць і зорі, а в господарстві — урожай.

Блакитний — небо, побажання здоров'я.

Зелений — весна, воскресіння природи.

Коричневий — мати земля, її щедрість для кожної людини.

Чорний і білий — ушанування душ померлих, подяка ангелу за охорону від лихих сил. СИМВОЛИ

Сонце — знак світла і життя.

Колосся — уособлення святої їжі.

Коло — знак безсмертя.

Хрест — символ усесвіту, чотири сторони світу.

Гілка — символ добрих справ, юність, здоров'я.

Крапочки — небесні світила, сльози матері Ісуса.

(Учні виходять до дошки, викладають яйце, прикрашають його символами.)


3-тя група. Ігри та забави

У Тараса Шевченка є такі рядки:


На Великдень на соломі

Против сонця діти

Грались собі крашанками.


А як саме гралися діти — нам покажуть учні з третьої групи.


а) «Навбитки». Брали крашанки і зі словами «Христос воскрес!» цокалися ними. Чиє яйце

.не розбилося — той виграв і забирає собі яйце того, хто програв.

б) Грали двоє дітей: хто швидше докотить своє яйце до цілі іншим яйцем і водночас не розіб'є їх — той і виграє.

в) Одна дитина підкидала яйце у повітря, а інша підставляла своє яйце, щоб «упіймати» його. Чиє яйце розбивалося — той віддавав яйце пе­реможцеві.


Молодці, діти! Ви були дуже уважними і з гідністю впоралися із завданнями, трішки від­почили, пограли. А тепер наша наступна зупин­ка — «Літературна».


5. Зупинка «Літературна»


Відкрийте підручники на стр. 129


Опрацювання вірша Р. Завадовича «Наш Великдень»


1. Читання мовчки

Чи є не зрозумілі вам слова? Як ви розумі­єте слово «гомін»? (Відповіді дітей.)

Як ви розумієте ці рядочки:

Грають срібно дзвони,

Грають урочисто.

У якому значенні вжито словосполучення «Грають срібно»? (У перенос­ному)

Зачитайте ще рядочки, ужиті в переносно­му значенні.

До кого звертається автор цим віршем?

Що відчувають діти, зустрічаючи Великодні свята? (Відповіді дітей.)

З якою метою автор написав цього вірша? (Відповіді дітей.)

Якою є його тема? (Відповіді дітей.)


2.Читання вголос (1-2 учня)


Опрацювання вірша В. Федоренко «Великодні писанки»


Великодні писанки — справжнє диво:

Все так чітко, правильно і красиво.

На них диво-лебеді випливають

І квітки чарівнії розквітають.

Колена наша писанка — то перлина,

Бо старалась-малювала кожная дитина.

Всі писанки мальовано барвисті,

Як дівча та-красуні в намисті.


Виразне читання вчителем.

Як називає автор писанки у вірші? (Диво)

Як автор описує писанки? (Диво-лебеді, квітки)


Самостійне читання вірша учнями.

З чим і з ким порівнює автор у вірші писан­ки? (Перлина, дівчата-красуні)


Фізкультхвилинка


6. Зупинка «Творча»


Учень

Я писанку витну паперову,

На ній зроблю квіточку кольорову.

Ще приклею пасочку духмяненьку

І тендітну гілочку зелененьку.

Потім тонку свічечку витинаю

І її на пасочці приєднаю.

Ось вже і листівочка готова,

Різьблена, барвиста, кольорова.


З цього вірша ми дізналися, що дівчинка витинала листівку до Великодня, щоб подарува­ти її, мабуть, своїм рідним. Ми також спробуємо витинати листівки.


Учитель демонструє види листівок, прикріплює зразки на дошку.


Витинанка — це давній і дуже цікавий вид мистецтва, що полягає у вирізуванні з паперу но­жицями чи ножем різних візерунків, силуетів. З витинанками ви ознайомилися, вирізаючи сні­жинки до новорічних свят, виготовляючи закладинки для книг.


V. ПРАКТИЧНА РОБОТА


1. Інструктаж до проведення роботи

Перевірка готовності,

Як працюємо з ножицями?

Як передавати ножиці?

Чи можна ходити з ножицями?

Розкажіть про користування серветками під час приклеювання деталей.


2. Пояснення принципу виготовлення листівки (поетапно за таблицями та зразками на дошці)


3. Виготовлення листівок

Виготовлення пасочки (нанесення прорізів, вирізання).

Витинання писанок (нанесення візерунка, вирізання.),

Оформлення композиції (свічка, гілочки, квіточки).

Розміщення елементів композиції.

Приклеювання.


4. Презентація витинанок


5. Обговорення та оцінювання робіт учнів


VI. ПІДСУМОК УРОКУ


Зворотний зв'язок


Бліцвікторина

1) 3 чим автор порівнював писанку у другому ві­рші? (Перлина)

2) Хто розмальовує писанки у другому вірші? (Дитина)

3) Пора року, на яку припадає свято Великдень. (Весна)

4) Цією рідиною розмальовують писанки. (Фарба)

5) Яку прикрасу надягають дівчата собі на шию? (Намисто)

6) У якого весняного куща фіолетові квіточки? (Бузок)

7) Що небо кинуло на землю у другому вірші? (Блакить)




















































Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 22 ноября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

