Тема: Узагальнення знань з теми «Слова, що означають назви предметів
(іменники)»
Мета: повторити та систематизувати вивчений матеріал з теми; формувати
самостійність, вміння аналізувати й застосовувати теоретичний
матеріал на практиці; збагачувати та активізувати словник учнів;
розвивати зв’язне мовлення; виховувати уважність, активність,
старанність, комунікативні навички, інтерес до вивчення української
мови.
Обладнання: мультимедійний проектор, слайди до проекту, комп’ютер,
картки з завданнями для роботи в парах, паперові парусники.
Зміст уроку
І. Організаційний момент (слайд 1)
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок!
На уроці не куняй –
Рідну мову ти вивчай!
ІІ. Оголошення теми уроку (слайд 2)
слова, які означають назви предметів, тобто іменники.
«На світі нема нічого кращого за подорож» (слайд 4) - так колись сказав відомий французький письменник Жюль Верн. Його відомі твори «Діти капітана Гранта», «80 днів навколо світу». Жюль Верн дуже любив подорожувати. А ви любите подорожувати? А як називають тих, хто любить подорожувати? (мандрівник)
- Я вам пропоную відправитися у незвичайну подорож до країни під назвою ІМЕННИК.
Слайд 5.
- А на якому ж судні ми з вами попливемо?(Парусник, вітрильник)
- А як думаєте чому?
- По морях та океанах ходять багато кораблів, які перевозять різні вантажі (у тому числі нафту та нафтопродукти). Вчені підрахували, що за рік у море потрапляє до 2 млн тон тільки нафти. Це призводить до забруднення вод, а також до загибелі риб, птахів, тварин. А наше судно не шкодить морю та його мешканцям.
ІІІ. Повторення та закріплення знань учнів.
1. Каліграфічна хвилинка
- Для того, щоб відправитись у подорож і знайти правильний путь, повинна бути карта. Але, щоб її отримати, нам потрібно виконати деякі завдання.
А) каліграфічне написання буквосполучень Па пв;
Б) написання слова пальто(пояснення значення слова, словникове слово);
В) складання звукової схеми слова, визначення кількості звуків, букв.
- Чи співпадає кількість букв та звуків? Чому?
Г) скласти речення із словом пальто (краще речення записати)
(учень записує на дошці)
- Молодці! Завдання виконано, ми отримали карту нашої подорожі! (Слайд 6)
2. Групування слів за питаннями.
- Перший острів, який ми відвідаємо – це острів Запитань.
- На які питання відповідають іменники?
- Чому до одних слів ми ставимо питання ХТО?, а до інших ЩО?
- Завдання, яке необхідно виконати на цьому острові, ми знайдемо у підручнику на ст. 121 впр. 230. (Слайд 7)
(спочатку виписати слова, що відповідають на питання ХТО?, а потім – на питання ЩО? Поставити наголос).
3. Творчий малюнковий диктант. (Слайд 8)
- Наступний острів, який ми відвідаємо називається Один-Багато.
- Як можуть змінюватись іменники?
- Я буду показувати малюнки різних предметів, а ви будете працювати за варіантами:
(Слайд 9) Слова: гарбуз, яблуко, банан, лимон, вишня, полуниця, буряк.
(взаємоперевірка)
Фізкультхвилинка (Слайд 10)
Раз–два – всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три–чотири – нахилились,
Зі струмочка гарно вмились.
П’ять–шість – всі веселі,
Крутимось на каруселі.
Сім–вісім – в поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять-десять – відпочили,
Всі за парти дружно сіли.
4. Написання іменників з великої букви. (Слайд 11)
- Третій острів, на якому ми побуваємо називається Велика Буква.
- Які іменники ми пишемо з великої букви?
А) Гра «Відгадай загадку і дай кличку тварині» (Слайд 12, 13, 14, 15)
Дикий звірок, круглий, мов клубок,
Голки стирчать, спробуй узять. (Їжачок)
Голодна — мукає, сита — жує.
Всім дітям молоко дає. (Корова)
Гавкає, кусає, а в дім не пускає. (Собачка)
Пухнастий клубочок під столом муркоче. (Котик)
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика) (Слайд 16)
Пальці в хованку всі грались
І гарненько поховались.
Ось так, ось так –
Всі гарненько поховались.
Б) Робота в парах (завдання на картках). Гра «Найуважніші» (Слайд 17, 18)
Одного разу мишко з мамою оленою сергіївною та батьком дмитром івановичем поїхали на день народження до дідуся івана.
(знайти та виправити помилки в іменах, пояснити вживання великої букви)
В) Велика буква у географічних назвах. (Слайд 19, 20)
Столиця … — місто … . Воно велике та красиве.
Центральна вулиця … — … .
(Замість крапок вставити потрібні слова).
5. Робота над текстом (підручник ст. 121, впр. 232)
- Прочитайте текст. Які помилки допущені в цьому тексті?
- Встановіть межі речень.
- Спишіть перші два речення. Підкресліть іменники. (Слайд 21)
VІ. Підсумок уроку. (Слайд 22, 23)
- Наша подорож закінчилась. Сподіваюсь вам сподобалось.
VІІ. Оцінювання.
VІІІ. Домашнє завдання: §17 – 20 повт. правила, впр.234 (Слайд 24, 25)
Слайд 1 Слайд 2


Слайд 3 Слайд 4


Слайд 5, 22 Слайд 6


Слайд 7 Слайд 8


Слайд 9 Слайд 10


Слайд 11 Слайд 12


Слайд 13 Слайд 14


Слайд 15 Слайд 16


Слайд 17 Слайд 18


Слайд 19 Слайд 20


Слайд 21 Слайд 23


Слайд 24 Слайд 25


Українська мова
2 клас
Тема: Закріплення знань та умінь про слова – назви предметів.
Мета: Повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметів; удосконалювати вміння розпізнавати ці слова серед інших слів; закріплювати навички написання слів з великої букви; розвивати вміння вживати у мовленні багатозначні слова. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати кращі людські якості, допитливість, любов до рідної мови, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, торбинка з загадками, індивідуальні картки, мікрофон, кошик із гостинцями, сніжинки, костюм зайчика, підручники.
Тип укроку: урок узагальнення знань
Вид уроку: урок- подорож
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок
Він зимовий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Всі повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовим : «Добрий день».
Ми вам раді, люди добрі!
І вітаєм щиро вас
Та запрошуєм сьогодні
На урок мови в 2 клас.
Слайд 1
«Ласкаво просимо»
Щоб урок пройшов не марно
Давайте девіз наш пригадаймо:
На уроці підсумковім
Будем дружно працювати
Щоб змогли на всі питання
Правильні відповіді дати.
П. Повідомлення теми та завдань уроку.
Сіли рівненько,
Підняли оченята,
Тему, вивчену на попередніх уроках
Будем повторяти.
(Відповіді учнів).
Слайд 2
Узагальнення знань учнів за темою:
«Слова, які означають назви предметів»
Слайд 3
Завдання уроку
Зупинка 1. «Асоціативний кущ»
Зупинка 2. «Очікування»
Зупинка 3. «Каліграфічна»
Зупинка 4. «Словникова»
Зупинка 5. «Мовна розминка»
Зупинка 6. «Перевірна»
Зупинка 7. «Самостійна»
Зупинка 8. «Підсумкова»
(Відповіді учнів).
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Загадка
Сніг пухнастий стелеться,
Зимовий час. Хурделиця,
Диво – сани налетіли,
Скакуни в тих санях білі
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця
В дружбі з дітьми вона всіма
Здогадайтесь це …? (Зима)
Холод нам несе мороку,
У турботах лине будень.
Це останній місяць року.
Зветься він, звичайно, грудень.
(Відповіді учнів).
Слайд 4.
Зимові пейзажі
Зима чарує нас, дивує, заворожує.
Диво – казка живе скрізь тихим зимовим днем,коли навколо снігові замети, льодом скуті річки, тріщить мороз, а на деревах шапками лежить сніг, грає-виблискує іній та летять- кружляють, як пушинки, легкі,білесенькі сніжинки.
(Відповіді учнів).
Зупинка 1. «Асоціативний кущ»
Слайд 5.
сніг лід
сніжинки зима іній
мороз замети
Зупинка 2. «Очікування»
Слово, яке є символом зими?
(Відповіді учнів).
Білий сніг, білий сніг
Заміта стежинки
А на учнів в нашім класі
Падають сніжинки.
(Вчитель розкидає сніжинки)
(Діти пишуть свої очікування на сніжинках).
Зупинка 3. «Каліграфічна»
Слайд 6.
«Зимовий ліс»
Учень.
Біг стежинкою зайчик,
Зайчик – побігайчик.
Зирк на стежці зайчиха
Гарні рівні букви пише.
Зайчик.
Доброго дня, любі друзі
Хіба можна це минати
Сяду і я літери писати.
Щоб слова і букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба починати
Зошити всі відкривайте
І при цьому промовляйте:
Всі разом
Зошит свій я відкриваю,
З нахилом його кладу
Ручку я ось так тримаю
Рівно за партою сиджу.
Слайд 7.
Завдання каліграфічної хвилинки
Записати рядок великої і малої букви З з.
Записати речення Зима завітала до лісу.
Виділити головні слова в реченні.
Зробити звуко – буквений аналіз слова «завітала»
Слайд 8.
Зима завітала до лісу.
4скл., 8 букв, 8 звуків.
Зупинка 4. «Словникова»
Проведемо з вами словникову роботу.
Наш зайчик потрудився, написав
Біля екрана раптом став
Подивився, зачитався
Тай за голову узявся.
Слайд 9.
Хурделиця
Діти, чому зайчик узявся за голову?
Давайте допоможемо зайчику дізнатися значення цього слова
Які слова близькі за значенням до слова хурделиця ви знаєте?
Яке слово протилежне за значенням до слова холод?
(Відповіді учнів).
Можемо далі по лісу іти
Слайд 10.
«Зимовий ліс»
Зупинка 5. «Мовна розминка»
Ми в подорож сьогодні вирушили гарну
Прошу взяти до уваги
У лісі нас чекають ще й розваги,
Першою розвагою у вас буде
а) Гра «Зимові слова»
- оплесками спіймайте слова – назви предметів, які живуть тільки взимку.Сніг , велосипед, мороз,вікна, лижі, день, вітер, лід, вулиця, ковзани, поле, бурулька, іній, туман, дерево, дощ, ожеледь.
б)Гра «Незакінчені речення»(Робота в парах)
1.Зима! Зима! Усякий знає,
Вона холодною (буває).
2.Летять кружляють як пушинки,
Легкі білесенькі (сніжинки)
3.От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така (чудова).
4.Міста чистенькі, білі села
Зима і радісна, й (весела),
5.Вона тоді усім хороша
Коли мете легко (пороша).
6.Мороз у лід озера кута,
Зима тоді всі кажуть (люта).
7. Вона буває і серйозна:
Суха, і вітряна, й (морозна).
8. А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму (красива).
9.І особлива і чарівна,
Як королева чи (царівна)
10. А вранці іній – от обнова,
Яка зима у нас (казкова).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
А тепер для відпочинку
Зайчик проведе фізкультхвилинку.
Зайчик.
Білий зайчик сів і жде,
Спритно вушками пряде,
Зимно зайчику стоять,
Треба трішки пострибать,
Скік-скік, скік-скік,
Треба трішки пострибать.
Ми стрибаєм, ми стрибаєм
І за парти тихо сідаєм.
ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.
Зупинка 6. «Перевірна»
Зайчик – побігайчик
Провів фізкультхвилинку
Й залишив нам торбинку
Так дременув у ліс,
Що забув косий, що ніс.
На конверті «Від зайчика учням 2 класу»
Діти, сьогодні іменник ви закінчили вчити,
То ж всі ви повинні добре уміти
До питань хто?що?слова добирати
Зміну слів-назв предметів за зразком «один-багато» знати,
Правопис великої букви пригадати
Правила вивчати
Й оцінку знанням своїм об’єктивну давати.
1.Повторення вивчених правил.
Правила звикли ви старанно учити,
Тож зможете їх без зусиль повторити.
2.Підбірслів до питань хто?що?
Правила ви знаєте.
Зараз на практиці їх добре повправляєте.
Я читаю загадки, а ви їх відгадуйте. Слова – відгадки записуйте у дві колонки.
Перша колонка – слова, які відповідають на питання хто? А друга колонка – слова, які відповідають на питання що?
У блакитнім піджачку
В рожевій сорочці,
В нас зимою по садку
Гуляють, як гості. (снігурі)
На шибках без олівця
Він малює без кінця. (мороз)
За вікном лежить сніжок,
Піднялася віхола, але бачу
Я пташок, що сидять під стріхою. (горобці)
В теплій шубці він лежить,
Цілу зиму міцно спить,
А пробудиться від сну-
Зустрічатиме весну. (ведмідь)
Що росте догори коренем? (бурулька)
Скатертина біла увесь світ накрила.(сніг)
Прозорий мов скло, а не вставиш у вікно. (лід)
Уночі гуляє, а в день відпочиває,
Має круглі очі,бачить серед ночі. (сова)
Слайд 11.
Хто? Що?
Снігурі Лід
Горобці Мороз
Ведмідь Бурулька
Сова Сніг
(Відповіді учнів).
3. «Один - багато»
- А зараз слова змінювати будем за зразком один – багато.
А щоб грамотно писати,
Йдіть до дошки працювати.
Шуба – шуби
Ялинка – ялинки
Сани –
Сніжинка – сніжинки
Морозиво –
(Відповіді учнів).
4.Правопис великої букви в іменниках.
Ще ми правопис великої букви маємо пригадати
Та зайчикові про це розказати
- А почнемо ми з того, що знаємо про написання імен, по батькові та прізвищ людей. Для цього на картках виконаємо завдання.
- Необхідно подумати, яка буква загубилася і записати її, утворивши слова.
Клас поділено на три варіанти
Картка 1.
…етянка …опович
…ленка …оменко
…асилько …вець
Картка 2.
…ндрійко …ончар
…аталка …лійник
…етрик …оваль
Картка3.
…ванко …ойко
…ишко …равець
…атерина …алишко
Слайд 12.
Індивідуальні картки
(Відповіді учнів).
Слайд 13.
Зображення кота, пса,кози, корови.
- Записати ці слова та виправити у словах помилки,якщо вони є.
(Діти пишуть у зошитах)
Слайд 14.
Кіт Пушок, пес Рябко, коза Зірка,корова Лиска.
Подивіться, чи ви записали слова так, як на екрані.Що означають ці слова
Чому слова Пушок, Рябко, Зірка, Лиска написані з великої букви?
(Відповіді учнів).
(Відповіді учнів).
(Відповіді учнів).
Хвилинка релаксації
Я думаю, що крім одного домашнього улюбленця, ви мрієте ще про якусь тваринку. То ж зараз, будь ласка, заплющіть оченята й уявіть собі, якою вона має бути.
-Зайчик наш, діти, не сумує,
Провести з вами інтерв’ю мені пропонує.
Вправа «Інтерв 'ю»
(Відповіді учнів).
Зупинка 7. «Самостійна»
Робота з підручником.
Зараз з підручником будете працювати,
Як важко - не бійтеся руку підняти
У мене ви можете все запитати
ст. 114. Вправа. 249
ст. 115 Вправа 250
Слайд 15.
Схеми речень
З підручником ми закінчили працювати
І зайчик хоче вам дещо сказати.
V.Підсумок уроку.
Зупинка 8. «Підсумкова»
Слайд 16.
Таблиця-схема іменник
Іменник сьогодні ви повторили,
Видно відразу, що ви його вчили.
Усі добре працювали,
На уроці не дрімали,
Тож гостинці приніс я вам вкінці,
Бо ви, другокласники, просто молодці!
Слайд 17.
«Молодці»
Вчитель.
Працювали ви справді гарно.
І не пройшов урок наш марно.
Та годинник невтомний показує враз,
Що нашу роботу закінчити час.
Дозвольте спитати, школярики, милі
Чи справдились очікування записані нині?
Нового чогось на уроці навчились?
Що зацікавило більше, скажіть?
Як щось не вдалося - також не мовчіть!
(Відповіді учнів).
Працювали ви на славу,
Тож отримуєте сьогодні такі бали
(Оцінювання учнів)
- Ось закінчилась наша подорож зимовим лісом.
Довелося нам ходити в той зимовий час,
Коли зіроньки - сніжинки падали на нас.
Шановні гості, на прощання всіх вітаєм,
І сніжинки в дарунок усім вам вручаєм,
Дякуємо за ласку й тепло,
Приємно нам, якщо цікаво на нашому уроці усім вам було
VІ.Домашнє завдання.
варіант - вправа 247 ст. 114
варіант - вправа 248 ст. 114
ІІІваріант - вправа 251 ст. 115 Урок закінчений. Усім дякую.
Література
1. Дівакова І.І.Інтерактивні технологіїі навчання у початкових класах
2. « Розкажіть онуку» 12’2008с.49-53.